Google Glass, günümüzün hiç kuşkusuz en çok konuşulan giyilebilir teknolojilerinden. Ürün 2012 yılında Sergei Brin tarafından tanıtıldığında akıllı gözlük kavramıyla ilk kez tanışıldığından büyük yankı uyandırmıştı. O gün nasıl bir geleceğin bizi beklediği kafalarda soru işareti oluşturmuşken, ürünün 2013 yılında 8.000 kişiye dağıtılmasıyla gidişat biraz daha netlik kazanmaya başladı. Belli bir süre sonra Amerika’da ve İngiltere’de de resmi olarak satışa çıkan ürünün; hangi alanlarda kullanılabileceği ve ne tür sorunlarla karşılaşacağı yavaş yavaş şekillendi. Geleceğin teknolojisi gözüyle bakılan Google Glass’ı daha yakından tanımaya hazır mısınız?

Google Glass Nedir?

Google Glass, Google’ın 2012 yılında ilk kez tanıtımını yaptığı ve ses komutu ya da ürünün sağında bulunan dokunmatik alanı üzerinden kontrol edebileceğiniz bir akıllı bilgisayardır. Adı üstünde Google’ın ürettiği özel camlarla güneş gözlüğü görevini de üstlenmektedir. Amerika’da 1500$ + KDV, İngiltere’de de 1000£‘a satın alınan ürün şu an prototip modundadır ve Google Glass kullanıcılarına Glass Explorer denmektedir.

Nasıl Kurulur?

Google Glass’ı çalıştırdıktan sonra, Google hesap bilgilerinizin aktarılması için Glass için geliştirilen IOS ve Android uyumlu MyGlass uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. MyGlass uygulamasını indirdikten sonra da kurulumun tamamlanması için bir şekilde internete bağlı olmanız şart. İnternete bağlandıktan sonra cep telefonunuzu Google Glass ile Bluetooth teknolojisini kullanarak eşleştiriyorsunuz. Eşleşmenin doğruluğunu Google Glass üzerinden onayladıktan sonra da ürün kurulmuş oluyor. Bu işlemleri bilgisayarınız üzerinden de ayrıca yapabiliyorsunuz. MyGlass uygulaması sayesinde; Glass için geliştirilen uygulamaları indirip, ekran paylaşma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca telefon kontaklarınızı buraya ekleyerek Glass üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz.

Nasıl Kullanılır?

Ürünü ses komutuyla kullanmak istediğinizde, kafanızı 30 derece yukarı kaldırarak ürünü aktif hale getirmeniz ve ardından “Ok Glass” komutunu söylemeniz gerekiyor. Bu komutun ardından karşınıza çıkan ekranda; Google, Take a Picture, Record a Video, Get Directions to, Send a Message to, Make a Call to, Play Game gibi komutları göreceksiniz. Bu komutlardan birini söyleyerek ürünü harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca Glass’ı dokunmatik alanı (TouchPad) üzerinden de kullanabilirsiniz. Dokunmatik alanına bir kere dokunduğunuz da ürün aktif hale geliyor ve karşınıza Ok Glass ekranı çıkıyor. Burada isterseniz alana tekrar dokunarak menüye erişebiliyorsunuz. Ya da dokunmatik alanda soldan sağa ve sağdan sola hareketler yaparak ekran değiştirebiliyorsunuz. Girdiğiniz ekrandan çıkmak istediğinizde de yukarıdan aşağıya parmağınızı sürüklemeniz yeterli.

Günlük Hayatta Nasıl Kullanılır?

Teknik Özellikleri Nelerdir?

Google Glass şu anda geliştirilmekte olan bir ürün olduğundan teknik özellikleri sıklıkla değişiyor. Ürünün en son satışa sunulan modelinde; 16GB’ın 12GB’ını kullanabileceğiniz hafızası, 2GB değerinde RAM’ı, 5mp. ve 720p. özelliklerine sahip kamerası ve Bluetooth 4.0. teknolojisi mevcuttur. Android KitKat işletim sistemiyle çalışan ürünün 640 x 340 çözünürlüğüne sahip prizmatik bir ekranı bulunmaktadır ve Google Glass’ın tüm görüntüleri bu ekrana aktarılmaktadır. Ağırlığı yaklaşık 42gr. olan ürünün şarjı normal bir kullanımda yaklaşık 7-8 saat dayanmaktadır. Ürün ile sürekli video çekmek istediğinizde ise 45 dakika sonra ürünü tekrar şarj etmeniz gerekmektedir. Google Glass’ın tamamıyla şarj olma süresi de 1 – 1 buçuk saat aralığında. Sesi, kemik üzeri ses iletim özelliği sayesinde duyabildiğiniz üründe; ivme ölçer, manyetometre ve kafa hareketlerinizi algılayan jiroskop bulunmaktadır. İnternete erişiminizin sağlanması için de Wi-Fi teknolojisi kullanılmaktadır.

Google Glass

Geliştirilen Uygulamalar Nelerdir?

Google Glass’ın içerisinde şu anda 71 tane uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında Facebook, Twitter, Youtube, Gmail, Evernote, LiveStream, Shazam, Path ve Foursquare gibi bilinenlerin dışında; AllTheCooks ve Kitchme adında yemek tariflerini anlatan, 94Fifty adında basketbol oynarken istatistiklerinizi tutan, ShopX adında sipariş listenizi kaydeden, Weather Alert adında hava durumunu takip etmenizi sağlayan ve sizi spora teşvik eden Zombies, RUN! adında uygulamalar mevcuttur. Bunların dışında Garanti Bankası’nın iGaranti adlı ürününün de uygulaması, Google Glass uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu uygulama Amerika dışından kabul edilen ilk uygulama olup, ayrıca Google Glass uygulamaları arasında yerini alan ilk resmi banka uygulamasıdır.

Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Ürünün bakış açınızı kaydediyor olması ve ürünü eller-serbest özelliği ile kontrol edebilmeniz çok sayıda yeni kullanım alanı doğuruyor. Google Glass için geliştirilen uygulamaların artmasıyla da daha çok kullanım alanı doğacaktır. Ayrıca artırılmış gerçeklik teknolojisi gibi diğer teknolojiler ile de uyumlu olarak kullanılabileceği alanlar mevcut.

Eğitim:  Şu an kendinizi kimyager olarak hayal edin ve bir deney yaptığınızı düşünün.  Bu deneyi yaparken aynı zamanda Google Glass ile süreci kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta Google Glass için geliştirilen LiveStream uygulaması ile de canlı yayın yapmak mümkün. Böylece yapılan deney sınıflarda canlı olarak yayınlatılabilir de. Bu şekilde öğrenciler sizi izlerken konuları daha hızlı bir şekilde öğrenme şansına sahip olup, akıllarına bir soru takıldığında hemen paylaşabilecek.

Sağlık: Şimdi de kısa süreliğine ameliyatta olan bir doktor olalım. Emin olamadığınız bir durum var ve bilgi almak istiyorsunuz. Google Glass ile internete girip, hemen öğrenmek istediğiniz konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha deneyimli bir doktorun fikrini almak istiyorsanız da, kendisini arayabilir ya da canlı yayın bağlantısı açarak görüşlerini dinleyebilirsiniz.  Anlık durumlarda Google Glass sunduklarıyla hayat kurtarabilir.

Seyahat: Google Glass için geliştirilen uygulamaların seyahat alanında çığır açma potansiyeli çok yüksek. Uygulamalar listesinde bulunan Word Lens adındaki uygulama gördüğünüz bir yazıyı istediğiniz bir dile çevirmenizi sağlıyor ve size okuyor. Yurt dışına gittiğinizde duvarda gördüğünüz bir yazının kendi dilinizde ne anlama geldiğini bu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz. Field Trip adındaki uygulama ile tarihi eserlere baktığınızda; uygulama tarihi eseri tanıyor ve kulağınıza eserin tarihi hakkında bilgi veriyor. Örneğin Barselona’ya gittiğinizde Gaudi’nin eserlerinin tarihini seyahat rehberinden öğrenmek yerine, Google Glass üzerinden öğrenebilirsiniz. GuidiGo adındaki uygulama ise 27 farklı gezi noktasına ait 250 rehberli tur imkanı sunuyor. Bu turlar profesyonel tur rehberleri tarafından gerçekleştiriliyor ve daha kapsamlı bilgi için sesli anlatım, detaylandırılmış harita ve yakınlaşabilen görseller mevcut. Bu gezi noktaları arasında ülkemizden Aya Sofya’da bulunmakta.

Gazetecilik: Google Glass sayesinde çok hızlı bir şekilde fotoğraf çekip, video çekimi yapılabildiğinden anlık görüntüleri yakalamak artık çok daha kolay. Ülkemizin önde gelen gazetecilerinden Ahu Özyurt’un da belirttiği gibi, gazeteciler savaş sırasında ya da olay anlarında ekipmanlarını toplarken ses getirecek birçok görüntüyü kaçırabiliyor. Ayrıca Glass röportaj yapmak için de kullanılabilir. Normalde bu tarz işler için iki kişi görevlendirilirken; Glass ile tek kişi hem soru sorup, hem de kayıt yaparak cevapları alabilir.

Geliştirilecek olan uygulamalarla birlikte, ürünün kullanım alanları daha da çoğalacaktır. Internet of Things ve Beacon teknolojisi ile de uyumlu olması öngörülen Glass’ın daha hangi alanlarda kolaylık sağlayacağı merakla bekleniyor.

Nasıl Satın Alınır?

Ürün resmi olarak, şu an sadece Amerika’da ve Birleşik Krallık’ta oturma izni bulunan 18 yaşından büyük kişiler tarafından satın alınmaktadır. Bu ülkelerden Google Glass’ı satın alma sayfasına girdiğinizde; modelinizi ve renginizi seçip, ödemenizi Google Wallet ile  yaptıktan sonra ürün adresinize kargo ile gönderiliyor. Ürüne sahip olmanın başka bir yolu da, bahsedilen ülkelerden bir şekilde adres göstermek. Bu yol biraz riskli olsa da, bu şekilde ürüne sahip olan bir grup var. Son olarak da Sahibinden ve eBay gibi sitelerden ikinci el bularak satın alabiliyorsunuz.

Google Glass ve Mahremiyet

Google Glass çok yeni bir teknoloji olduğundan, çok da tartışılıyor. Ürünün sürekli gözünüzde olması ve çekim yaparken çok zor bir şekilde kayıtta olduğunun anlaşılması belli bir kesime rahatsızlık veriyor. Bu kadar kolay bir şekilde çekim yapabilmesinin, kişisel özgürlüklerine zarar verdiğini düşünenlerin sayısı fazla. Özellikle Amerika’da bazı barlar ve restoranlar, bu sebepten mekanlarının içerisinde Glass’ın kullanımını yasakladı. Amerika’da ve İngiltere’de sinemalar da kullanılması yasaklanan yerler arasında. Her yeni teknoloji gibi Glass’ın da belli bir süreye ihtiyacı var. Eğer sunduğu faydalar, bu engellemeleri ortadan kaldıracak seviyeye gelirse; insanlar daha sıcak yaklaşacaktır. Günümüzden 10 yıl önce; Glass’a verilen tepkilerin aynısının, dijital kameralara verildiğini unutmayalım.

Yukarıda bahsedilen genel bilgilerin dışında Glass hakkında bana sıklıkla sorulan sorulara da değinmek istiyorum.

Sık Sorular Sorular?

Glass ile Araba Kullanılıyor Mu?

Araba kullanmak şu an serbest. Amerika’da bazı eyaletler bunun yasaklanmasını istese de, şu an resmi bir yasa bulunmamakta. Hatta Google Glass ile araba kullanırken ceza yiyen bir Glass Explorer da, mahkemeye yaptığı itiraz sonucunda cezasını iptal ettirmişti.

Suya ve Neme Karşı Dayanıklı Mı?

Maalesef değil. Yağmur sırasında ya da duş yaparken ürünü çıkarmanız öneriliyor. Ayrıca nemli havalarda da Google Glass’a zarar vermemek için, ürünü kullanmamak gerek. Kullandığınız durumlarda aşağıdaki görseldeki gibi baloncuklar çıkabiliyor ve Google Glass’ınız zarar görebiliyor. Yalnız böyle bir durumda Google ürünü hemen yenisiyle değiştiriyor.

Google Glass Prizma Sorunu

Google Glass Prizma Sorunu

Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Ürünün piyasaya ne zaman çıkacağı hakkında net bir bilgi yok. 2014’ün sonunda piyasaya çıkması beklenen ürün, Sergei Brin’in bir röportajda verdiği ” Umarım 2014’ün sonunda Google Glass raflardaki yerini alacak.” şeklindeki demeciyle 2015 yılına da sarkabilir.

Hangi Renkleri Mevcut?

Şu an kırmızı, beyaz, gri, siyah ve mavi olmak üzere 5 rengi mevcut.

Google Glass’a Nasıl Uygulama Yazılıyor?

Glass’a uygulama yazmak için öncelikle Google Glass sahibi olmanız şart; çünkü Glass için geliştirilen güvenilir bir emülatör şu an bulunmamakta. Google Glass Android KitKat sürümüne geçtikten sonra da, en güncel Android SDK ile Glass’a uygulama geliştirme fırsatı sunuluyor.

Çekilen Videolar ve Fotoğraflar Nereye Kaydediliyor?

Baş Ağrısına ve Gözde Hasara Sebep Oluyor Mu?

Ürünü aldığınızda 10 – 15 günlük bir alışma periyodu geçiriyorsunuz. Bu periyod sırasında, ürün baş ağrılarına sebep olabiliyor. Fakat gözünüz ürüne alıştıktan sonra, çok fazla ağrıyla karşılaşmıyorsunuz. Eğer ağrılar devam ederse ve gözünüzde hasar olduğunu düşünürseniz, Google ürünü kullanmayı bırakmanızı öneriyor. Yalnız böyle bir durumda ürünü iade edemiyorsunuz.

Google Glass’ın Aksesuarları Var Mı?

Google Glass’ın paketinden, Glass için özel olarak geliştirilmiş bir kulaklık çıkıyor. Bu kulaklık ile telefon görüşmelerinizi ve mail / haber dinlemelerinizi daha rahat yapabiliyorsunuz. Bunun dışında Rochester ve Diane Von Kreuzberg gibi firmaların geliştirdiği özel cam ve çerçeveler mevcut. Bu ürünlerle Glass’ın daha şık bir hal aldığını söyleyebiliriz. Ek olarak GPOP adındaki firma, Google Glass’ınızı renklendirmek için dokunmatik alanına yapıştırabileceğiniz stickerlar üretiyor. Remotte ise Google Glass’ı uzaktan kumandayla kontrol etmenizi sağlıyor.

gpop

GPOP

Ses Tanıma Özelliği Var Mı?

Glass’ın ses tanıma özelliği bulunmuyor. Bu demek oluyor ki; sokakta Glass ile yürürken Ok Glass ekranınız açıksa, yanınızdan geçen biri “Ok Glass” deyip sizin Glass’ınızı kontrol edebiliyor. Google bunu engellemek için menü ekranını daha kısa süreliğine göstermeye başlasa da, böyle bir olayın gerçekleşmesi az da olsa mümkün.

Yüz Tanıma Özelliği Var Mı?

Şu an yüz tanıma özelliği üzerine geliştirilen uygulamalar, Google tarafından kabul edilmiyor. Yüz tanıma özelliği ilerleyen zamanlarda eklenebilir.

Yaklaşık 1.5 yıllık Google Glass meraklısı ve 4 aylık bir Google Glass kullanıcısı olarak, Google Glass için biraz zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Her yeni teknoloji gibi Google Glass’ın da belli bir süreye ihtiyacı var ve bu süreç olumlu sonuçlanabilir. Ürünü şu an büyük bir çoğunluk bilmese de, genç kesimin özellikle çocukların Google Glass’a büyük bir heyecan duyduğunu söyleyebilirim. Genel olarak baktığınızda da bu ürünü, millennials diye tabir edilen milenyum nesli kullanacak. Geliştirilecek olan uygulamalarla ve bize sağlayacağı faydalarla ben Google Glass’ın ilerleyen zamanlarda hem günlük hayatımızda, hem de eğitim,sağlık, turizm gibi sektörlerde daha fazla kullanılmaya müsait bir ürün olacağını öngörüyorum. Yeter ki, özgürlüğümüze zarar veriyor önyargıları bir şekilde kırılsın.