Google’ın 2013 Nisan ayında başlattığı Explorer programının, bugün Google Plus hesabında yayınladıkları postla sonlandırıldığı duyuruldu. Google Glass sahibi olmak isteyenler için ise son gün 19 Ocak.

Yayınlanan postta Glass’ın Google X dışında geliştirilmeye devam edileceği ve Nest’in başında bulunan Tony Fadell’in projeyi sürdüreceği belirtiliyor. Yeni çıkacak ürünün tarihi üzerine de kesin bir bilgi yok. Şu anki kullanıcılar için de garanti hizmetinin devam edeceği aktarılmış.

Bir Google Glass kullanıcısı olarak önceki yazılarımda Glass’ın sokakta yürürken takacağımız bir ürün değil de, çeşitli sektörlerde kullanılacak bir ürün olduğunu belirtmiştim. Gözlük takmayan bir kişinin gözlük takmasına sebep olacak killer app. diye tabir edilen hayatımızı değiştirecek bir uygulamanın bulunmamasının da, programın sonlandırılmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Glass üzerine yapılacak çalışmalar daha çok kurumsal alanlara yönelik olacaktır ve bir sonraki ürünün de belli bir kitleye yönelik olacağını düşünüyorum. Bunun üzerine yakın zamanda daha detaylı inceleme aktaracağım.