Bu yazı konuk yazarımız AnalyticsCenter ekibi tarafından bize aktarılmıştır. 

Google, Apple ve Samsung gibi büyük tüketici odaklı elektronik firmaları giyilebilir teknolojiyi üretmeleri ve satışlarını desteklemeleriyle beraber giyilebilir teknoloji, tüketiciler için çok popüler bir hale gelmeye başladı. Bu büyük firmaların her biri şu anda kendi akıllı saatlerine sahipler. Akıllı saat, kullanıcının akıllı telefon deneyimini desteklemek üzere tasarlanmış akıllı telefonlar içinde aynı donanım ile çalışan dijital saatlerden oluşmaktadır. ‘Giyilebilir’ terimi, tutulmak yerine giyilmek için adapte edilmiş olan herhangi bir cihaz veya teknoloji birim anlamına gelmektedir. Biz de önümüzdeki aylarda bu tip cihazların artmasıyla etkilenecek dört iş sektörünü sizin için inceledik.

1. Perakende

Akıllı saatler ve diğer giyilebilir aksesuarlar ‘ödeme şekillerinde’ devam eden devrimin ön saflarında yer almaktadır. 60 yıl önce American Express ve Bank of America gibi firmalar tarafından çıkarılan kredi kartından beri tüketicilerin para harcama yolları nispeten değişmeden kalmıştır. Şimdi, (şirketin yeni Apple Pay yazılımı ile birlikte), AppleWatch gibi cihazlar cihazın kendisi aracılığıyla, akıllı telefon ya da kredi kartı dışında bir gereçle ödeme imkânı sunuyor. Buradaki amaç, AppleWatch’ın kredi kartı bilgilerini içerisinde kodlamasıyla, kolaylığı ve güvenliği en üst düzeye çıkarmak. Buna ek olarak, tüketici hem cüzdanında kart arama, hem de sırada beklerken akıllı telefonunu bulmak gibi zahmetlere katlanmak zorunda kalmıyor.

Ayrıca bu sektörde müşterinin alışveriş deneyimini artırmak için perakende alanı artırabilirsiniz. Perakende sektöründe, akıllı saatlerin ekranlarına kolay erişim konum tabanlı bildirimleri ile birleştiğinde, müşterilerin akıllı saatlerine kupon göndererek, kişilerin ilgi alanları, sosyal medya profillerinden bilgilerle ve diğer hayati analitik dayalı alımları, müşteri deneyimini geliştirmek için kullanılabilecekler. Bunun sonucu olarak alışveriş deneyimi yakında müşterilerin kullandığı cihazlar merkezli olacaktır.

2. Moda

Gerçek o ki, ilgi çekici teknolojik aksesuarların, neredeyse ileri teknoloji aletlerinden çok daha fazla reklamları yapılmaya başlandı. Örneğin, Apple’ın en son AppleWatch reklamı teknoloji dergilerinde yer almazken, dünya çapında en geniş moda dergilerinden biri olan Vogue’da, sadece teknoloji işlevselliği değil, aynı zamanda estetiği odaklı on iki sayfalık bilgilendirici ilanı vardı.

Giyilebilir aksesuarların pazarda kendi potansiyellerini gösterebilmeleri için işlevlerinin haricinde çekici de olmaları gerekmektedir. Bu tarz araçlar, daha farklı bir elektronik gereç olmalarının yanı sıra, kullanıcılar için tarz ve kişisel ifade olarak kabul edilebilir. Bu giyilebilir aksesuarların üretimi için, teknoloji odaklı şirketlerle üst sınıf moda şirketlerinin, giyilebilir saat, gözlük gibi diğer aksesuarları üretmek için ortaklıklar kurmaları kaçınılmazdır.

3. Sağlık

Vücudunuza bağlı her zaman çalışan ve internete bağlı bir cihaza sahip olmak verimlilik artışını sağladığı için giyilebilir teknoloji için güçlü bir satış noktasıdır. Piyasadaki akıllı saatlerin çoğunun ana satış noktası kullanıcının genel sağlık durumunu takip etmesi, kalp atışlarını izlemesi, kalori tüketimini takip etmesi, uyku alışkanlıklarını düzenlemesi ve kişinin genel sağlık durumunu iyileştirmeye yöneliktir.

Şimdiye kadar bu faydalar, çoğunlukla büyük teknoloji şirketleri tarafından sunulan uygulamalarla sınırlı kalmıştır. Sağlık şirketlerinin akıllı saatler kullanımındaki amacı kişilerin temel sağlık durumlarını izlemek olsa da, kısa sürede bu değişiklik gösterebilir. Ürünlerin işlevselliğindeki artış, daha doğru hayati ölçümü yapılabilmesini sağlamasının yanı sıra, bu tarz gelişmiş giyilebilir aksesuarlar çok yakında kişilerdeki potansiyel rahatsızlıkları tespit edebilir ve bu da sağlık primlerinin düşmesine neden olabilir. Sağlıktaki bu devrim, büyük teknoloji ve sağlık şirketleri arasındaki ortaklıkların tarafından gerçekleştirilmesi tahmin edilmektedir.

4. Otomotiv

Giyilebilir cihazlar, bazı otomobil üreticilerinin otomobil içine dahil etmeye başladıkları kolaylıklar olarak halihazırda sunulmakta. Buna rağmen akıllı telefonlarla, otomobil sektörü arasında güvensiz sürüş teşvik ettikleri ve dikkat dağıtıcı olarak görüldüklerinden dolayı olumlu bir ilişki şu ana kadar kurulamamıştır. Akıllı saatler ve akıllı gözlükler gibi giyilebilir aksesuarlar tutulmadan kullanılabildikleri için özel OEM kurulumları olmadan ve dikkat dağıtmadan sürüş deneyimini geliştirmek için etkili bir yol sunmaktalar. Google Glass benzeri ürünler sürücülerin gözlerini yoldan kaçırmalarına izin vermeden, kullanıcıların, daha güvenli bir sürüş yaşamalarını sağlamakta.

Audi gibi otomotiv üreticileri de araçların sürücülerini tespit etmek ve doğrulamak için giyilebilir teknolojileri kullanmak istiyorlar. Şirket halihazırda, araçlardaki kablosuz kilidi akıllı saatle değiştirmek için testler yapıyor. Arabalar da bilgisayarlar sayesinde akılaştıkça, aracın sağlık raporlarını sağlayabilecek akıllı gereçler oluşturmak için de potansiyel oluşuyor.

Giyilebilir aksesuarlar birçok şekil ve boyutlarda üretilmeye devam edildikçe, nasıl bu zamana kadar akıllı telefonlar ve diğer tüketici odaklı elektronik ürünleri iş sektörlerinde çığır açtıysa, birçok iş kolunu da yakından etkilemeye devam edecektir. Türkiye olarak bu dönüşümün içine ne kadar hızlı dâhil olabilirsek gelişimimize o denli faydası olacak. Bu konuda öncü ülkelerde gerçekleştirilen, gelişen teknolojilerin başarılı uygulamalarını iyi analiz ederek kendi uygulamalarımızı hayata geçirebilmemiz kritik önem taşıyor. Bununla birlikte, giyilebilir teknolojilerde bu tür yeniliklerin her geçen gün artması, ülkemizde de teknolojilerin kullanım alanlarıyla ilgilenen ve ürünleri gündelik hayatlarına entegre eden heyecanlı bir kitle oluşturmaya başladı bile. Bu kitlenin artan ihtiyaçlarına paralel olarak dünyanın birçok yerinden giyilebilir teknolojiler, veri bilimi, nesnelerin interneti gibi konularda alanlarının önde gelen isimleri deneyimlerini paylaşmak için ülkemize geliyorlar. Bu tür konferanslardan biri de 26-27 Mayıs 2015 tarihinde “Büyük Veri Büyük Fikirler (Big Data Big Ideas)” temalı smartcon 2015 İstanbul. Bakalım 2015 yılında 15 milyon adet olan, 2020 yıl yılında 373 milyon olacağı öngörülen akıllı saat pazarının oluşturacağı ekosistemde biz ne kadarlık bir pay sahibi olacağız?