Drone’lara başta mahremiyet konusu olmak üzere birçok eleştiri yapılmasına rağmen, kullanım alanları her geçen gün artıyor. Flyability şirketi tarafından geliştirilen Gimball da engelli alanlarda drone’ların kullanımını kolaylaştırıyor.

Geliştiricileri Gimball’a engel tanımayan robot olarak hitap ediyor. Çünkü Gimball engel dolu her ortamda uçabiliyor ya da kapalı alanlarda çok rahatlıkla kullanılabiliyor. Hafif, küçük ve korumalı yapısı sayesinde Gimball engellere çarparak yolunu bulabiliyor ve bunu yaparken hasar da almıyor. Gimball’i bu özellikleri ile nükleer kazalarda ya da bir bina çökmesinde can kurtarma aracı olarak görebiliriz.

flyability-drone-designboom04

Gimball adlı drone’un 4 adet öne çıkan özelliği bulunuyor. Bunlar güvenli olması, kolay kullanımı, çarpışmalara karşı dayanıklılığı ve tasarımı…

Flyability’nin geliştirdiği Gimball adlı bu drone projesi  ‘UAE Drones for Good Awards’ adlı yarışmada da 1 milyon dolar kazanmış. Flyability ekibi bu para ile de Gimball’a koyu veya dumanlı ortamlarda daha iyi çekim sağlama, kızılötesi görüntüleme gibi özellikler ekleyerek ürünü geliştirmeyi amaçlıyor.

Görsel Kaynak : http://www.designboom.com