Yakın zamanda drone üzerine piyasaya birçok model sunuldu. Bu sürülen yeni drone’lar arasında DJI ve Parrot en popüler olanları. Yine de bu durum Ghost Drone gibi iddialı modellerin geliştirilmesini engellemiyor.

Ghost Drone, profesyonellerden ziyade meraklı tüketici kitlesine yönelik geliştirilmiş bir drone. Bunun nedeni ise piyasadaki drone’ların çetrefilli bir kontrol sistemine sahip olması. Özene bezene alınan drone’lar, istenildiği kadar kullanılamıyor ve bir sürelik heves olarak kalabiliyor; bunda biraz karmaşık kontrol sisteminin payı olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicinin yaşadığı bu zorluğu fark eden Ehang firması, onların satın aldıkları drone ile keyifle vakit geçirebilmeleri için kullanımı basit bir uygulama geliştirmiş. Sırf geliştirdiği bu uygulamayla dahi Ghost, yeni bir hobi edinmenizi sağlayabilir.

Ghost Drone’un Özellikleri

Kendisini dünyanın kullanılabilen en basit drone’u olarak niteleyen Ghost, kumanda (RC Controller) ile kontrol anlayışını, temiz ve kullanıcının çabuk adapte olabileceği bir telefon ara yüzü ile değiştiriyor. Bu ara yüz/uygulama kullanıcıya; havalanma, iniş, geri dönme ve havada süzülme gibi bir drone’un en temel özelliklerini düğmeler aracılığıyla kontrol etme imkanı sunuyor. Kullanıcı, yine aynı uygulama üzerinden drone’un uçuş haritasını hazırlayabiliyor. Uygulama üzerinde bulunan kaydırma düğmeleriyle de Ghost’un, yükseklik seviyesi ve oryantasyon ayarları yapılabiliyor. Ayrıca mikro-kontrol paneli aracılığıyla cihaz üzerinde daha hassas bir kontrol sağlamanız da mümkün.

20141027141532-features1__1_

Telefonunuz ile cihaz (Android/iOS) arasındaki bağlantı ise, G-Box adında yaklaşık 1000 metre kapsama alanına sahip küçük bir Bluetooth vericisi ile sağlanıyor. Bu özelliklere ek olarak Ghost’ta da artık standart diyebileceğimiz otomatik takip (Auto-Follow Mode) özelliğine rastlıyoruz. Ama bu özellikle ilgili beklentilerinizi fazla yüksek tutmayın çünkü Ghost yüksekliğini otomatik olarak ayarlayamadığı için kullanıcıyı sadece yatay eksen doğrultusunda takip edebiliyor. Ayrıca cihaz etrafındaki engelleri algılayamadığı için auto-follow özelliğinden açık bir alanda yararlanmanız daha uygun olabilir.

Bu geliştirilmesi gereken özellikleri dışında, sezgisel bir tecrübe yaşamak isteyen kullanıcılara aynı Bionic Bird’de olduğu gibi telefon hareketleri ile yönlendirme seçeneği de sunuyor. Bu arada geliştiriciler de ihmal edilmemiş; cihazın sunduğu SDK ile kullanıcılar Ghost’a basit sesli komutlar atayabiliyor. Ayrıca kullanıcı, pervane hızı ve kamera oryantasyonu gibi ince ayarları da kişiselleştirebiliyor.

35x35x10 cm. boyutlarına sahip Ghost, hafif yağmur ve rüzgara karşı dayanıklı olarak geliştirilmiş. Değiştirilebilir bataryası üzerinde kamera ile 18-20, kamera olmadan 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Cihaz, kullanıcıya, GoPro 3 veya 4 modelleri ile uyumlu olarak geliştirilmiş kamera yuvası seçeneği sunuyor. Drone, kutudan çıkar çıkmaz uçuşa hazır bir şekilde önceden montaj edildiği için ürünü satın aldığınız zaman birleştirme işlemi ile vakit kaybetmiyorsunuz.

Indiegogo üzerinde kampanyası devam eden Ghost’un fiyatı 375$ olarak belirlenmiş. GoPro 4 Silver ve bir adet kamera yuvasının bulunduğu ürünün de fiyatı 879$. Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Ocak ayında başlanacak olan Ghost, sunduğu kolay kullanım ve özellikleriyle drone kullanmak isteyip, bir türlü kullanamayan meraklıların ilgisini çekecek gibi gözüküyor.

Görsel Kaynak: http://muted.com/