Giyilebilir teknolojiler, çoğu alanda olduğu gibi spor dallarında da etkisini büyük oranda gösteriyor. Birçok veriyi elde etme ve analiz etme kolaylığından dolayı gün geçtikçe kullanımı da artıyor. Futbol da etkilediği alanlardan biri ve futbolcular üzerinde olumlu etkisi olduğunu yadırgayamayız.

Futbol sektöründe kullanılan giyilebilir teknolojiler arasında, tasarım ayakkabılar, özel tasarım toplar, formalar ve kıyafetlerin üzerine takılan sensörlü cihazlar yer alıyor. Giyilebilir teknolojiler, futbolcunun hareket ve senkronları, verimlilikleri, kalp atışı ve sağlık durumları, oyuncuların sakatlanma riskleri ve günlük antrenman değerleri ve eğitimleri gibi birçok önemli konuyu takip etmeyi ve doğru kararlar vermeyi kolaylaştırıyor.

Futbolculara özel olarak tasarlanan teknolojik kıyafetler son derece hafif olup, topladığı bilgileri laptop ve akıllı telefonlara aktarabiliyor. Bu şekilde hem teknik ekip hem de tribünde yer alan seyirciler oyuncunun verilerine ulaşarak daha doğru analizler yapabiliyor. Dijital teknoloji bir kenara, kullanılan tekstil teknolojilerindeki gelişmelere örnek olarak; tozlukların kas hareketlerine yardımcı olması, formaların nem kontrolü ve terlemeye etkisi, yağmurlu havada su geçirmeyen formalar gibi örnekler teknolojinin futbolculara sağladığı yararların önemli derecede olduğunu göstermekte.

Southampton Giyilebilir Teknolojiler Sayesinde 7. Oldu!

Giyilebilir teknolojilerin kullanımında en iyi örneklerden biri, geçtiğimiz yıl Premier League’de gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Southampton takımı. Futbolcuların tüm verileri STATSports firmasıyla yapılan işbirliği sayesinde, her gün tabletlere rapor olarak düşüyordu. Böylelikle oyuncular eksik olduğu alanları görüp, daha verimli çalışabildiler. Bu da Premier League gibi çekişmenin bol olduğu bir ligde 7. olmalarını sağladı. Ayrıca Garmin’in akıllı ürünleri de Southampton’lu futbolcular tarafından antremanlarda kullanıldı ve hala kullanılmaya devam ediyor. Veriyi verimli bir şekilde kullanıp başarıya ulaşan takımlar arasında Borussia Dortmund ve Almanya milli takımı da yer alıyor. Borussia Dortmund geliştirdiği Footbonaut adındaki cihaz ile oyuncularının performanslarını takip edip aynı zamanda antrenmanda yapması gerekenlere de destek oluyordu.

Adidas markası da teknolojiyi takip edip, ayak uyduran firmalar arasında yer alıyor. Lionel Messi tarafından kullanılan akıllı krampon Adizero F50; Speed Cell çip teknolojisi ile oyuncunun katettiği mesafe, depar sayısı ve hızı gibi bilgileri kablosuz olarak internete aktarabiliyor. Ayrıca Adidas’ın akıllı topu miCoach da, topun içerisindeki akıllı sensörler sayesinde;vuruş şiddeti, topun hızı, gidiş ve dönüş yörüngesi ve topun aldığı falso verilerini ölçebiliyor. Bir nevi futbolcunun antrenörü…

Fenerbahçe ve Beşiktaş Takımları da Kullanıyor!

Avustralyalı GPSport’un öncülük ettiği, kibrit kutusu boyutunda olan cihazlar da, formaların içine ya da üzerine giyilen yeleğin arkasında bulunan korumalı cebe yerleştirilerek veri akışını sağlamakta. Oyuncunun hangi aralıkta ne kadar mesafe kat ettiğini tablo ve grafiklerle gösterebilen cihaz, antrenörlerin doğru antrenman programlarını oluşturma ve programları gözlemleme, performansı takip etme ve yükseltmesinde kolaylık sağlamaktadır. Bu teknolojiyi yurtdışında Real Madrid, Chealsea, Valencia ve Bayern Münih gibi takımlar da tercih etmektedir. Ülkemizden de Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın bu teknolojiden faydalandığını belirtelim.

beşiktaş_gps

Futbolcular tarafından kullanılan giyilebilir teknolojinin en önemli faydalarından biri de, oyuncuların hangi içerikli antrenmanlara ihtiyaç duyduğunu belirlemesini kolaylaştırmasıdır. Örneğin maç esnasında oyuncuya ne kadar yüklenildiği bilgisini vererek, sakatlıktan yeni çıkan ya da ciddi sakatlık kaydı bulunanların geçmişlerini tutarak riskli oyuncuları belirliyor. Son olarak da bu riski antrenörlere bildirerek bu problemleri ortadan kaldırıyor. Avustralyalı GPSports firması, maç ve antrenman ilişkisi kurarak oyuncunun verimliliğiyle ilgili kıyaslar da yapabiliyor. Böylelikle takım içerisindeki rekabetin kuralları da değişiyor. Hangi oyuncunun daha çok çalıştığı, antrenörün gözüne girmek istemesi gibi konular bilimsel verilerle adil rekabet koşullarını oluşturuyor. Bu koşul da oyuncular üzerinde motivasyonu arttırarak rekabetin daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte mevcut kurallar, futbol takımlarının elektronik performans ve takip sistemlerini (EPTS) maç esnasında kullanmasına izin vermiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) ile Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB), futboldaki teknoloji kullanımının artmasıyla yüksek maliyet gerektiren bu teknolojilerin takımlar arasında eşitsizlik doğurabileceğini bu nedenle belirli standart çalışmaları oluşturmaları gerektiğini bildirdi. Bu nedenle giyilebilir teknoloji üreticileriyle bir araya gelerek standartlar için çalışmalara başlayacağı ve STATsports ve Catapult gibi firmalarla önümüzdeki günlerde görüşeceği gelen haberler arasında. 

Önümüzdeki yıllarda Moneyball filmindeki gibi bir hikayeyi, futbol alanında çok daha fazla sayıda görecek miyiz merakla bekliyoruz.