Kurucuları arasında kablosuz haberleşme uygulamaları ve fitness alanında deneyimli Dr. Kağan Bakanoğlu ile, veri madenciliği ve Ar-Ge üzerine deneyime sahip Dr. Gürkan Üstünkar’ın bulunduğu 2013 yılında kurulan İzmir merkezli Formetre ile röportaj yapma fırsatı yakaladık. Sayısı gittikçe artan aktiviteölçerlerden Made In Turkey damgalı ürünü daha yakından tanıyalım.

– Formetre Nedir?

Formetreyi “portatif sağlıklı yaşam koçu” olarak tanımlayabiliriz. Sağlıklı kilo vermenin en önemli koşulu disiplini elden bırakmamak. Bu sebeple günde kaç adım atıldığı, ne kadar kalori yakıldığı, v.b. verilerin takip edilmesi, belirlenen hedeflere ulaşabilmek için büyük önem taşımakta. Formetre özel olarak geliştirdiği uygun fiyatlı tasarım aktivite ölçerler ve geliştirmekte olduğu web (hazır) & mobil uygulaması (geliştirme aşamasında) ile müşterilerine kilo verme yolculuklarında önemli bir yol arkadaşı oluyor; motivasyonlarını her zaman en üst düzeyde tutmalarını sağlıyor.

– Formetre Nasıl Çalışır?

Formetre kurulum esnasında girilen boy, kilo, yaş ve cinsiyet bilgilerine göre günlük aktiviteleriniz sırasında yaktığınız kaloriyi, attığınız adım sayısını, katettiğiniz mesafeyi, günün ne kadarını aktif geçirdiğinizi ve kendinize koyduğunuz hedefin ne kadarını gerçekleştirdiğinizi gösteren bir aktiviteölçer. Bu aktiviteölçerdeki verileri aktarabildiğiniz ve yediğiniz yemek, yaptığınız farklı aktiviteler gibi bilgileri girebildiğiniz bir web uygulamasından oluşan bir sistem. Gün içerisinde cihazı her zaman üzerinde taşımanız ve gün sonu bilgilerini bir USB kablo ile bilgisayar üzerinden sunucumuza aktarmanız yeterli. Gün içerisinde web arayüzünden yemek ve farklı aktiviteleri (yüzme v.b.) kaydetmek mümkün.

Kilo vermek için tek yapmanız gereken gün içerisinde yiyeceklerle aldığınız kalori miktarının farklı aktiviteler ve bazal metabolizmanızla harcadığınızdan az olmasına dikkat etmek. Formetre kapsamlı veritabanları ile bu dengeyi sağlayabilmek için kullanıcılarına yardımcı olur, kalori dengesinin anlık olarak gözlemlenebilmesine imkan verir.

Formetre Ekran

– Formetre’nin diğer akıllı bilekliklerden ve takip cihazlarından ayıran özellikleri nelerdir?

Piyasada veri aktarımı yapabileceğiniz cihazları iki kategoride toplamak mümkün. Adım sayma, yakılan kaloriyi gösterme v.b. fonksiyonları cihaza yerleştireceğiniz bir 3D ivmelenme sensörü ve veriyi işlediğiniz algoritmalarla sağlamak mümkün. Diğer bir grup ise farklı bir sensör ile kalp atışını da ölçebilen takip cihazları. Özetle cihazın estetiğinden ödün vermeden içine ne kadar sensor yerleştirirseniz o kadar doğru ve hassas bilgiyi ölçebiliyorsunuz. Ama günün sonunda bu cihazların amacı, insanların motivasyonunu üst düzeyde tutmaya yardımcı olma. Size aldığınız ve verdiğiniz kalori arasındaki farkı ve hedefinize ne kadar yaklaştığınızı göstererek daha fazla hareket etmeye teşvik etme.

Formetre yeni bir girişim ve bu noktada fonksiyonel anlamda bir yeniliği cihaz üzerinde sunmak için bir miktar yatırım almamız gerekiyor. Bu sebeple biz özellikle şu an geliştirdiğimiz mobil uygulama ile kullanıcı deneyimi anlamında ciddi bir yenilik sağlamayı hedefliyoruz. Cihaz anlamında baktığınızda ise en önemli rekabetçi özelliğimiz piyasada benzer özellikleri sunan Fitbit One v.b. aktivite ölçerlerin yarı fiyatına (79.9 TL) bu ürünü Türkiye pazarına sunmuş olmamız.

– Formetre kimleri hedefliyor?

Günümüzde özellikle teknolojik gelişmelerin etkisi ile çok uzun süreleri bilgisayar önünde hareketsiz geçiriyoruz. Bu sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile birleştiğinde diyabet ve yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık problemlerinin en önemli nedeni olan fazla kiloyu beraberinde getiriyor. Türkiye’de bu durum dramatik bir hal almış durumda. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de her iki kişiden biri fazla kilolu. Formetre olarak hedefimiz sağlıklı yaşamı bir alışkanlık haline getirmek isteyen kişilere bunun için gerekli teknolojik altyapıyı sağlamak. Kısaca sağlığına önem veren herkesi hedefliyoruz.

– Gelecek planlarınız neler?

Şu an en büyük önceliğimiz akıllı bileklik modelimizi ve bu bileklikle kullanılacak mobil uygulamamızı piyasaya çıkarmak. Hedefimiz Mart ayında kullanıcılarımıza bu ürünü sunmak. Özellikle mobil uygulamamızla beraber bir Formetre ekosistemi kurmayı hedefliyoruz. Kalori dengesi konusunda bilgilendirme dışında evde yapılabilecek egzersiz videolarına erişim, sistem tarafından kullanıcı verilerinin analizi sonucu yaratılan beslenme önerileri ve bunun yanında profesyonel diyetisyenlerden hizmet alabilme imkanı, diyet yemekler siparişi verilebilen ve kullanıcıların birbirleriyle kilo verme için iddiaya girebileceği ve hedeflerine ulaştıkça ödüller kazanabileceği bir ekosistem olacak.

– Türkiye’de nasıl bir pazar var? Bu pazarın genişlemesi için önerileriniz neler olur?

Fitness ve Sağlık uygulamaları iOS ve Android marketlerde en hızlı büyüyen segmentlerden. 2017 yılında her iki akıllı telefon kullanıcısından birinde bu tür bir uygulama yüklü olacak. Bu da pazarın potansiyeli açısından önemli bir gösterge. Giyilebilir cihazlar ise CES2015’te de görüldüğü gibi en çok ilgi gören teknolojik alanlardan biri. Türkiye de, dünyadaki bu trendden nasibini almaya başladı. Kısa sure once Turkcell ve Avea aktiviteölçer cihazlarını piyasaya sürdü. GSM firmalarının bu alana ilgi göstermesi farkındalığı artırması açısından çok önemli. Şu an biraz da muadil ürünlerin fiyatlarından dolayı tüketicilerin konuya biraz çekinerek yaklaştığını söyleyebiliriz. Formetre olarak fiyat stratejimizi bu şekilde oluşturmamızdaki en önemli etken de bu.

Piyasada farklı uygulamalar var ancak Formetre’nin planladığı bütünleşik bir ekosistemi sunan çözüm henüz bulunmuyor; siz de videoya göz atın.