Önceki yazılarımızda sanal gerçekliğin hangi alanlarda kullanıldığına ve ne gibi yararlar sağladığına değinmiştik. Facebook tarafından satın alınan Oculus manşetleri doldurmaya devam ederken, otomotiv sektörünün önde gelen markası Ford, uzunca bir süredir benzeri bir teknolojiyi kullanıyor.

Michigan-Dearborn merkezli Ford Motor firması, 2000 yılından beri sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanıyor. Firmanın sanal gerçeklik ve gelişmiş teknik görselleştirme uzmanı Elizabeth Baron, yaptığı bir açıklamada;

“Araçların kalitesini bir müşteri gözüyle algılamaya çalışıyoruz. Arabaları ve tasarımlarımızı, üretim aşamasına geçmeden önce tecrübe etmek istiyoruz.”

İşte, Ford’un sanal gerçeklik laboratuvarı tam olarak bunu sağlıyor. FIVE (Ford Immersive Vehicle Evaluation) adıyla anılan bu tesiste, çalışanlar 1280×1024 çözünürlükte bir SXGA sanal gerçeklik kaskı kullanarak arabaları test ediyorlar. Kızıl ötesi 10 farklı hareket yakalayıcı kamera eşliğinde kaydedilen görüntüler 4K çözünürlükte ve 4mx2m boyutlarında bir ekrana yansıtılıyor. Bu sayede tüm test süreci bir seferde birçok farklı çalışan tarafından tecrübe edilebiliyor.

Ford bu teknoloji sayesinde bir arabanın tüm iç ve dış tasarımını inceleyebiliyor. Autodesk VRED 3D görselleştirme yazılımına bağlı olan sanal gerçeklik teknolojisi gösterge panelinden, araba döşemesine kadar her türlü detayın incelenmesine olanak sağlıyor. Bu gözlemleme süreci ağırlıklı olarak ışık pozisyonlandırma, ışığın büyüklüğü, parlaklık derecesi ya da belirli bir öğenin tasarım biçimi gibi spesifik detayları barındırıyor. Çalışmaya katılan mühendis ve tasarımcılar, sanal gerçeklik kaskı aracılığıyla arabanın elektronik ve mekanik aksamlarını X ışınları ile görüntüleyebiliyor. Ford bu teknolojiyi kullanarak geçtiğimiz sene 193 araba prototipinde 135.000’in üzerinde sanal detay incelemiş.

Ford

Melbourne’de da bir tesisi bulunan Ford, Almanya, Çin, Hindistan ve Brezilya’da benzer merkezler geliştirmeyi düşünüyor. Meydana gelen problemleri ve test tasarımlarını çok önceden çözebildiklerini belirten Baron, ortak çalışmaları mümkün kılan teknolojinin işlerin pürüzsüz bir şekilde yürütülmesi için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Sanal ve fiziksel tecrübeyi gittikçe birbirine yaklaştırmayı başaran sanal gerçeklik teknolojisi, Ford’da kullanılmaya devam ediyor. Satın almak istediğiniz arabayı oturma odanızda deneyebileceğiniz günler şimdilik pek inandırıcı ve tatmin edici gelmiyor olabilir; ancak sanal gerçeklik teknolojisinin barındırdığı potansiyel, bu günlerin çok da uzak olmadığını gösteriyor.

Görsel Kaynak: http://www.forbes.com/