Dünya’da en çok satan spor arabalardan olan Mustang serisi yeni elektrikli araç konseptiyle elektrikli otomobil furyasına iddialı giriş yaptı. 18 Kasım 2019’da tanıtılmasına rağmen tanıtımından 3 gün önce Ford, Mustang Mach-E için yaptığı sekmeyi gizleyememiş ve aracın görüntülerinin sızmasına sebep olmuştu. Mustang, araba severlere saf gücü ve performansı temsil ederken Ford ilk defa Mustang serisine SUV model bir araç ekledi. Mustang serisinin yeni üyesi Mustang Mach-E aynı zamanda Ford’un ürettiği ilk uzun mesafe kapasiteli elektrikli otomobil olma özelliğine de sahip.

Ford Mustang Mach-E 2 farklı batarya ve sürüş seçeneği ile tanıtıldı. Standart ve uzun menzil batarya seçeneğine sahip olan Mach-E, en fazla 482km (300 mil) menzile sahip. Sürüş seçeneği olarak ise 4 çeker ya da arkadan itişli konfigürasyonları da mevcut. Arkadan itiş seçeneği ise bir SUV’da, Mustang oluşuna istinaden tasarlanmış.

Kendi içinde de 9 farklı seçeneğe ayrılan Mach-E’nin 2020’nin başında yalnızca 2 seçeneği sipariş edilebilir. Aşağıdaki listeden yalnızca Premium ve First Edition seçenekleri 2020 başlarında satışa sunulacak. Ayrıca Ford, First Edition seçeneğine özel olarak ilk alıcılarına  kırmızı kaliperler, metalik pedal kaplaması, eşsiz mustang amblemi sunuyor.

Yüksek menzil özelliğine ve SUV oluşuna aldırmadan Mach-E’nin bir Mustang olduğunu hatırlatalım. Yani en üst konfigürasyonu olan GT Perfomance ile 459 beygir gücü üreten bir canavar. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu First Edition ve Premium hariç diğer seçenekler 2021’de satışa sunulacak. Mach-E’nin maksimum 0-100 km ivmelenme süresi ise 3.5 sn. Mustang denince akla gelecek ilk araç olan Shelby’de ise bu değer yaklaşık 4.5 sn.

Batarya Özellikleri

Mustang Mach-e’nin daha önce bahsettiğimiz standart batarya modeli 75.7 kilowatt-saat güç kullanıyor. Standart batarya 288 batarya hücresinden oluşmakta ve gücü doğrudan arkadaki büyük motora iletmekte. Uzun menzil batarya modeli opsiyonu ise 98.8 kilowatt-saat güç kullanıyor ve 367 batarya hücresinden oluşuyor. Bu model standart bataryanın aksine gücü ön ve arkadaki motorlara iletmekte. Ayrıca Ford, müşterilerine Amerika’daki şarj istasyonlarının %75’ini kullanma garantisi de veriyor. Aracı 10 dakikada 75 km menzile kadar yüksek doğru akımla şarj etmek de mümkün.

Ford, aracını evde şarj etmek isteyen müşterilerini de memnun etmeyi unutmuyor. Mustang Mach-E sahipleri aracıyla birlikte mobil şarj cihazlarına da sahip oluyorlar. Böylelikle sıradan 120 voltluk bir priz ile aracınızı saatte 4.8km (3 mil) şarj edebilirsiniz. Daha güçlü 240 voltluk bir priz için ise araç 1 saatte yaklaşık 35 km şarj edilebiliyor. Ford’a göre mobil şarj ile gece şarja takılan araç sabaha kadar yaklaşık %80 dolmuş oluyor.