Türkiye’nin ilk giyilebilir ürünlerinden olan, hatta dünyada şu an bir benzeri olmayan Flying Fingers’ın ofisini geçtiğimiz günlerde ziyaret etme fırsatı yakaladık. MK Teknoloji adlı firmanın altında çıkan giyilebilir mouse hakkında ekibin kurucusu Musa Olgun ve ekibiyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle Flying Fingers’ın çıkış hikayesini öğrenmek istediğimizde, şu an çoğu firmada çalışanın yapmak isteyip de cesaret edemediği bir hikayeyle karşılaşıyoruz. O zamanlar gece gündüz bir firmada çalışan Musa Olgun’un aklına, işini daha hızlı yapmasını sağlayacak bir giyilebilir mouse fikri geliyor. Fikri hemen mühendis abisiyle paylaşıp, yapılabileceğini öğrendikten sonra da; ertesi gün işinden istifa edip, girişimcilik serüvenine başlıyor. Ekibi oluşturduktan 2 sene sonra da, ürünün raflarda yer almasını sağlıyor.

Flying Fingers'ın İlk Halinden Şu anki Haline

Flying Fingers’ın İlk Halinden Şu anki Haline

Çok sık mouse kullananların rastladığı hastalıklarından biri olan “karpal tünel sendromunu” ortadan kaldırmak ve rahatlık temeline odaklanarak jiroskop teknolojisiyle geliştirilen Flying Fingers, kullandığınız mouse’lar ile aynı vazifeyi wi-fi teknolojisi ile bilgisayarın 20 metre ötesinden yapabiliyor. Üzerinde sol click, sağ click, scroll down & up ve geri tuşları olmak üzere toplamda 5 butonu bulunan eldiven görünümlü mouse’un imlecini; bileğinizi yukarı-aşağı ve sağa-sola doğru hareket ettirerek kontrol edebiliyorsunuz. Butonlara da baş parmağınız ile ulaşarak, klikleyebiliyorsunuz.

Aklınıza ürünü nasıl kullanacağınız mı geliyor? Şöyle bir düşündükten sonra o kadar çok seçenek ile karşılaşılıyor ki… Smart TV sahibiyseniz ya da bilgisayar üzerinden televizyon izliyorsanız kanalları değiştirmede, Call of Duty, LOL gibi oyunlarda, sunum sırasında slaytları ileri-geri götürmede, akıllı tahtalarda ve bilgisayarın başında olmadan bilgisayar kullanımında kullanıcılara rahatlık sağlıyor. Pointer görevi gördüğünde tek farkı lazer ışığı aktarmaması diyebiliriz ki, o kadar da olsun…

Su geçirmez ve hammaddesi kauçuk olan Flying Fingers’ın paketinden 2 adet USB çıkıyor. Birini kaybettiğinizde, tekrardan ürünü alma zorunluluğunuz olmaması için ekstradan bir USB konulmuş. USB’yi bilgisayarınıza taktığınızda ürün tanımlanıyor ve imleci hareket ettirebiliyorsunuz. Tüm işletim sistemleriyle uyumlu olup, USB kablo ile şarj olan ürün 5-10 dakika arasında 8 saatlik bir kullanım şarjına sahip oluyor.

Flying Fingers Şarj Olurken

Flying Fingers USB Şarjı

Şu an S, M ve L olarak 3 model ve siyah, kırmızı, mavi ve gri olmak üzere de 4 farklı renk seçeneği ile satışa sunulan ürünün XS ve XL modellerinin yolda olduğunu belirtelim. Ürünün solaklara uygun modelinin de bu yıl sonunda satışa sunulacağını öğrendik. Ayrıca ürünün önümüzdeki yıllar için 4 farklı versiyonu planlanıyor. Her versiyonda tasarım değişikliği düşünülüyor ve son versiyonda elin üzerinde kaplanan alanın daha da düşürülmesi hedefleniyor.

Flying Fingers Renk Seçenekleri

Flying Fingers Renk Seçenekleri

Kurucu Musa Olgun’a ürünün neden akıllı yüzük olarak geliştirilmediğini sorduğumuzda şu şekilde bir cevap aldık:

Akıllı yüzük yerine eldiven olmasının sebebi, kullanıcıların tek parmağa yönelmesini engellemek. Flying Fingers 3 parmağın kullanımını sağlıyorken, akıllı yüzüklerle tek parmak kullanılacak ve bu da parmağın yıpranılmasını hızlandıracak. Kısaca Flying Fingers ile sağlığın yıpranılması engellenecek.

Şu sıralar bir başka popüler konu olan sanal gerçeklik üzerine ürün geliştirmenin planları arasında olmadığını öğrendiğimiz ekibin şu an odaklandığı konunun başında kullanıcılardan feedback alıp, ürünü tasarımsal ve kullanım olarak en iyi hale getirmek geliyor. Hatta bunun için ürünü çalıştıramayan müşterilerin evlerine gidip, nasıl çalıştırıldığı da anlatılıyor. Tam bir startup kültürü ile ilerleyen Flying Fingers’ın müşteri memnuniyetine verdiği öneme ayrı bir parantez açmak lazım.

Yaklaşık 30 ülkede Bestbuy ve Walmart gibi mağazalarında dahil olduğu marketlerde satışa sunulacak olan ürüne, ülkemizden de n11 ve Gold üzerinden ulaşılabiliyor. Satış fiyatı 150TL olan ürünü, mouse kullanımını daha sağlıklı ve konforlu hale getirmek ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için tavsiye ederim. Şu zamana kadar gördüğüm en heyecan verici Türk girişimlerinden biri olan Flying Fingers hakkındaki gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız. MK Teknoloji ekibi giyilebilir teknolojinin dışında Ziyade Savunma Sanayi’ne yönelik projeler de geliştirmekte ve o olanda da iddialı projelerle karşımıza çıkmasını ümit ediyoruz. Ülkemizden nice bu tarz girişimlerin çıkması dileğiyle…

*Made in Turkey damgalı ürünü siz de çevrenize duyurmak isterseniz, bu yazıyı paylaşmayı unutmayın.