Made In Turkey damgalı giyilebilir mouse Flying Fingers bence son derece yaratıcı ve kuralları değiştiren bir ürün. Aslında Flying Fingers’ı “havalı bir bilgisayar faresi” olarak nitelendirmek büyük bir haksızlık olur çünkü normal bir bilgisayar faresinden farklı çalışma prensiplerine sahip.

Bana göre geleneksel farelerden en büyük farkı 3 boyutlu kullanım şekli olmuş. Masanın üstünde duran bir fare masa yüzeyi üzerinde ileri-geri-sağ-sol şeklinde iki boyutlu hareket ederken Flying Fingers havada 3 boyutlu olarak kullanılabiliyor. Bu farkı nedeniyle yakın zamanda bilgisayar oyunlarının, ofis yazılımlarının ve daha birçok uygulamanın kullanım şeklinde değişikliğe yol açacağına inanıyorum. Örneğin dokunmatik yüzeyler için yaratılmış Angry Birds, Fruit Ninja gibi oyunları oynamak için dokunmatik yüzeye sahip bir cihaza sahip olmanıza gerek yok artık.

Flying Fingers’ı okulda derslerimi yaparken kullandım ve özetle şunu söyleyebilirim ki bu cihaz sınıf yönetimi konusunda bana beklediğimin ötesinde faydalı oldu. Cihazı elime takıp teneffüste sınıfa girdiğimde öğrencilerimin ilk tepkisi geçmiş olsun demek oldu. Tüm öğrenciler bir sağlık ürünü taktığımı zannetti. Ne olduğunu anladıklarında ise şaşkınlıklarını gizleyemediler. Önce imleci oynatıp bir iki dosyaya tıkladım. Sonra Fruit Ninja oyununu açınca Minority Report filmindeki sahnelerden bahsetmeye başladılar. Derse başladığımızda merakla neler yapacağımı beklemeye başladılar.

Flying Fingers’ın eğitimde kullanımına dair aldığım bazı notlar şöyle;

Ders Sırasında Yapılabilecekler:

  • Akıllı tahta varsa; akıllı tahta yazılımının bütün fonksiyonları kullanılabiliyor.
  • Akıllı tahta yoksa; öğretmenin bir sunum yansıttığında veya internetten bir sayfa gösterdiğinde her işlem için bilgisayar başına gitmesine gerek kalmıyor.
  • Dosya açma-kapama, kes yapıştır işlemi, bir metni işaretleme, Internet sayfalarında dolaşma, video durdurma tekrar oynatma gibi işlemler rahatlıkla yapılabiliyor.
  • Özel yazılımlarla desteklenirse çok önemli bir eğitim aracı olabilir. Örneğin; 3 boyutlu nesneleri tutma, çevirme, kıvırma, döndürme gibi işlemleri akıllı tahta yüzeyi üzerinde veya bilgisayarda 2 boyutlu hareketlerle yapıyoruz. Flying Fingers üzerindeki tuşlarla birlikte tahtada gördüğümüz nesneyi sanki gerçekten tutuyormuşuz hissi vererek ve 3 boyutlu hareketlerle görüntüyü manipüle etmemize yardımcı olabilir.

Kullanırken Dikkat Edilecekler:

  • Yeni bir ürünle karşılaştığımızdan kalibrasyona alışmak zaman istiyor. Sınıfın en arkasına geçince cihazla bilgisayar arasında iletişim arada aksayabiliyor. Ürünün kapsama alanı 50 metre.
  • Cihazın üzerindeki açma kapama tuşunu çok sık kullandım çünkü tahtada yazı yazarken imlecin sürekli oynaması kafa karıştırıcı olabiliyor.
  • Akıllı tahtada yazı yazarken özellikle sağ tuş ve sol tuş butonlarına yanlışlıkla basılabiliyor.

İleride Eklenebilecek Özellikler:

  • Sunum faresi olarak satılan cihazlarda bulunan lazer gibi bir işaretleyiciye sahip olması sınıf içerisinde kullanım seçeneklerini artırır.
  • Normal bir kalemle normal bir kağıda yazı yazarken el hareketlerini hassas bir biçimde takip ederse öğretmenin ve öğrencinin tuttuğu notlar elektronik olarak da kaydedilebilir.
  • Havada yazı yazmak şimdilik mümkün değil ancak öğrencilerin hepsinin ortak beklentisi bu yönde :)

Gördüğünüz gibi Flying Fingers öğretmenin sınıf içerisinde bilgisayarı ve akıllı tahtayı yerden bağımsız olarak kontrol edebilmesini sağlarken öğrencilerle olan göz iletişimini de kaybetmemesine yardımcı oluyor. Eğer yakın zamanda yazılım firmaları 3 boyutlu fare kullanımına uygun yazılımlar çıkartırlarsa(ki ben yapacaklarına eminim) Flying Fingers öğretmenler için vazgeçilmez bir araç olacaktır.