Bireylerin kendi vücut değerlerini ölçümleyebildiği cihazlar gün geçtikçe daha çok ilgi görüyor. Şık ve sade bir arayüze sahip olan akıllı bileklik Fitbit Flex’in sunduğu detaylı bilgiler ile kullanıcılar, yaptıkları spora dair daha çok şey öğrenebilecek.

Kaliforniya merkezli Fitbit, 2007 yılında Eric Friedman ve James Park tarafından kurulmuştur. Firma kendi adını kullandığı aktivite izleyicileri ve giyilebilir kablosuz cihazlarla tanınmaya başlandı. Fitbit Flex ve Fitbit Force adında iki farklı ürüne sahip olan Fitbit’in Flex modeli, 2013 Mayıs ayında piyasa sürüldü. 2013 Ekim ayında Flex modelinin daha gelişmiş bir sürümü olarak piyasa sürülen Fitbit Force ise, uzun süreli kullanımlarda kullanıcıların cildini tahriş ettiği için piyasadan toplatıldı. Firma, Force modeli ile zorlu bir süreçten geçti ama kısa sürede tekrardan toparlandı. Hatta Amerikalı modacı Tory Burch ile bayanlar için giyilebilir bir seriye imza attılar.

Akıllı bileklik Fitbit Flex gün içerisinde kaç adım attığınızı, ne kadar kalori yaktığınızı, katettiğiniz mesafeyi, aktif olduğunuz saatleri ve uyku kalitenizi ölçümleyebiliyor. Bluetooth 4.0 protokolünü kullanan Flex ile telefonunuzu eşleştirdikten sonra, rehber uygulama aracılığıyla kendinize günlük hedefler belirleyebilir; vücut değerlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

fitbit flex
Gelişmiş ekran seçenekleri sunan diğer markaların aksine sadeliği ön plana çıkaran Fitbit, Flex’in ekranında 5 adet küçük beyaz LED gösterge ışığı kullanmış. Işıklardan her biri kullanıcın günlük hedefine ulaşıp, ulaşmadığını belirten %20’lik bir dilimi temsil ediyor. Gün içerisinde ne kadar yürüdüğünüzü merak ediyorsanız ekrana iki kere dokunarak öğrenebilirsiniz. Eğer 2 ışık yanıyorsa kullanıcı günlük hedefinin 2/5’lik (%40’lık) kısmını yerine getirmiş demektir.

Fitbit uygulaması başta Flex ve diğer cihazları için çok şey ifade ediyor, çünkü bütün verileriniz bu uygulama üzerinde saklanıyor. Uygulama aracılığı ile;

  • Yaptığınız spor kayıt edilir,
  • Sesli yardım alabilir,
  • Harita rotanızı görüntüleyip, karşılaştırabilir,
  • Beslenme bilgilerine ulaşabilir,
  • Gelişiminizi arkadaşlarınızla paylaşabilir,
  • Gelişiminize bağlı olarak çeşitli rozetler kazanabilirsiniz.

Fitbit Flex üzerinde depolanan verilerinizi, ürünle birlikte gelen ufak USB dongle (kablosuz veri transferi cihazı) ve Fitbit Connect uygulaması sayesinde bilgisayarınızla eşleştirebiliyorsunuz. Flex, eğer USB cihazının 6 metrelik kapsama alanı içerisinde bulunuyorsa eşleşme otomatik olarak gerçekleşiyor.

fitbit_flex_activity_monitor_3a
Tek bir şarj ile yaklaşık 5 gün boyunca dayanabilen bu cihazı, bileklikten çıkarıp şarj etmeniz gerekiyor. Şarj seviyesini kontrol panelinden ya da rehber uygulama üzerinden kontrol edebilirsiniz. Farklı renk ve boyut seçenekleri sunan Flex’i, Lose it, MyFitnessPal ve Endomondo gibi daha birçok farklı uygulama ile birlikte kullanmak da mümkün. Bu uygulamalara ait verileri kendi kontrol panelinize de aktarabiliyorsunuz. Cihaz ile uyumlu diğer uygulamaları buradan öğrenebilirsiniz.

Android ve iOS sürümleri mevcut olan Fitbit uygulamasının çalıştığı cihazların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Fitbit Flex,tasarım bakımından piyasadaki rakipleri kadar iddialı olmasa da, sunduğu grafik tabanlı detaylı bilgiler sayesinde sporcular için güzel bir alternatif. Su geçirmez plastik malzemeden üretilen Fitbit Flex’i kendi sitesinden 99.95$’a, Turkcell’den ise 399 TL‘ye satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.fitbit.com/