Oculus Rift’in hızlı yükselişinden sonra Google ve Samsung gibi büyük firmalar da dahil olmak üzere birçok firma sanal gerçeklik alanındaki ürünlerini piyasaya sürdü. Feelreal de bu firmalardan biri. Feelreal, sanal gerçeklik üzerine araştırmalar ve geliştirmeler yapan bir firma.

Feelreal’in geliştirmiş olduğu ve maske olarak adlandırabileceğimiz aksesuar, çeşitli sanal gerçeklik cihazlarıyla entegre olarak kullanıcının koku, sıcak, soğuk, rüzgar, su sisi ve titreşim gibi etkenleri deneyimlemesini sağlıyor. Feelreal maskesinde bu etkenlerin oluşumunu sağlayan ısıtıcılar, soğutucular, titreşim motoru ve içinde 7 değişik koku barındıran bir kartuş bulunuyor. Bu 7 çeşit koku; çimen, çiçek, orman, okyanus, barut, metal ve ateş kokuları.

Feelreal

Bu maske, sanal gerçeklik oyunlarında hatta filmlerinde kullanıcının gerçeğe daha yakın bir deneyim yaşaması için tasarlanmış. Bu maskeyle birlikte herhangi bir sanal gerçeklik oyununu oynayan kullanıcı, etrafını çevreyelen sanal ortamdaki sıcaklığı ya da rüzgarı hissedebilir ve kokuları alabilir. Maske, kullanıcının tenine temas etmiyor ve sanal gerçeklik cihazıyla sorunsuz bir şekilde birleştirilebiliyor.

Cihazın teknik özelliklerine göz atacak olursak, cihazda bağlantı için daha hızlı veri transferi sağlayan Enhanced Data Rate (EDR) yani Geliştirilmiş Veri Hızı teknolojisine sahip Bluetooth 2.0 bulunuyor. İki adet güçlü mikro soğutucu, gerektiğinde soğuk rüzgar akımı üretiyor. Seviye ayarı olan bir titreşim motoru bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz, içinde 7 çeşit koku barındıran çıkarılabilir bir kartuş bulunuyor ve bu kartuş aynı zamanda kokuların üretimini gerçekleştiriyor. Cihazın bataryası, 4 saat aralıksız olarak kullanıma olanak sağlıyor. Gömülü sıcaklık dedektörleriyle mikro ısıtıcılar, sıcak hava üretimini gerçekleştiriyor. Ultrasonik iyonlaştırıcı sistem ise, su sisi oluşturulmasını sağlıyor. Cihazda bir de yerleşik bir bluetooth mikrofon bulunuyor.

Feelreal ve Oculus Rift

Ayrıca şirketin geliştirdiği Feelreal Player adlı uygulama sayesinde, sanal gerçeklik videolarına çeşitli koku efektleri ve duyusal efektler eklenebiliyor. Rüzgar, sıcak/soğuk hava ya da titreşim eklenerek daha gerçekçi bir deneyim yaşanması sağlanabiliyor. Feelreal Player’ı kullanmak için herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duyulmuyor ve kullanımı oldukça basit. Önce Feelreal Player ile bir video dosyası açıyorsunuz. Sonra videonun hangi yerinde hangi efektlerin olmasını istiyorsanız onları seçiyorsunuz. Ve daha sonra size sanal gerçeklik cihazınızla birlikte Feelreal maskesini takıp videonun düzenlediğiniz halinin keyfini çıkarmak kalıyor. Ayrıca oyun geliştiricileri, Feelreal Player SDK ile aynı videolarda olduğu gibi sanal gerçeklik oyunlarına da bu efektleri ekleyebiliyorlar. Feelreal Player, Feelreal Geliştirme Kiti’ni ön sipariş verenlere ücretsiz olarak sunuluyor.

Feelreal maskesi; Oculus Rift, Samsung Gear VR, Sony Morpheus ve Zeiss VR One ile uyumlu olarak çalışıyor. Şu anda satışta olan Feelreal Geliştirme Kiti’nin fiyatı 250$ ve Feelreal’in sitesi üzerinden ön sipariş verilebiliyor.

Görsel Kaynak: theverge.com