Teknolojinin çok hızlı ilerlediği zamanımızda, bu hıza adapte olmakta zorluk çeken su altı teknolojileri EXOlung inovasyonuyla karşımızda. EXOlung sırtınızda ve belinizde ağırlık olmadan rahatlıkla dalış yapmanızı sağlıyor. Dalış ekipmanlarının aksine yalnızca 3.5 kg olan sistem çok daha kompakt yapısıyla size su altında daha özgür olmanızı sağlıyor. Exolung, diğer dalış sistemleri ile benzer şekilde hem hava girişi hem de güvenlik için iki farklı şamandıraya sahip. Şamandıra bir hortum ile dalgıcın gövdesindeki ikili sisteme bağlanıyor.

EXOlung’un en önemli özelliği kuşkusuz mekanik gücü dalgıçtan karşılamasıdır. Dalgıcın bacaklarına bağlı kayışlı sistem sayesinde dalgıç bacaklarını uzattığında dalgıcın göğsünde bulunan sistemdeki pompa çekilmiş olur. Bu sayede ikili sistemdeki su dışarı çıkarılmış olur ve ikili sisteme hava alınır. Bacakların çekilmesiyle ise su basıncı, pompanın suyu geri doldurmasına sebep olur bu sayede havanın solunmak üzere sıkıştırılmasını sağlar. EXOlung şnorkelle yüzme ve tüplü dalış arasında bir dalış türü olarak düşünülebilir. Ayrıca EXOlung’a  benzer yapıya sahip AirBuddy, geçmişte farklı bir firma tarafından tanıtılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Exolung’a benzer yapıya sahip AirBuddy tanıtılmıştı. AirBuddy ultra-lightweight mottosu ile tanıtılan sistem 9.5 kg’dı, buna rağmen Exolung, Airbuddy’den neredeyse 3 kata daha hafif. Exolung’la dalış yapmak için herhangi bir sertifika gerekmiyor. Fakat üretici firma olan Tragatschnig, Exolung ile dalış yapacakların önceden dalış hakkında genel bilgileri almalarını tavsiye ediyor. EXOlung denizleri keşfetmenin yanında su altı fitness egzersizleri gibi uygulama alanlarına da sahip.

Su altında dalgıç yüzdüğü sürece sınırsız oksijen sağlayan sistem hala prototip aşamasında. ExoLung’un geliştiricisi Jörg Tragatschnig, ExoLung için patent başvurusunda bulundu ve sonucunu bekliyor.

Exolung’un fiyatı ise hortumunun boyuna göre değişkenlik göstermekte. 5 metre hortumlu olan Exolung için 300 avro (1930 tl) fiyat öngörülüyor. 7 metre hortuma sahip seçeneğin fiyat etiketi ise 550 avro (3540 tl). Jörg Tragatschnig, ExoLung’u tanıtmak için önümüzdeki ay gerçekleştirilecek ISPO Münih spor fuarında yer alacak.