Dünya’da gittikçe popülerleşen akıllı ev sistemleri üzerine ülkemizde de olumlu yönde gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde yayınladığımız Ingenious ile yaptığımız söyleşinin ardından, Evrika-Tech adlı akıllı ev sistemleri üzerine ürün geliştiren firma ile de nesnelerin interneti ve akıllı ev sistemleri üzerine konuştuk.

Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde okurken tanışan Kadir Haspalamutgil ve Can Palaz, 2007 yılından beri arkadaşlar ve o zamandan beri de hayalleri iş kurmak üzerine. 2009 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimlerini de aynı üniversitede alan kurucu ekip, program sırasında geliştirdikleri robotik sistemlerle, ileri teknolojiye ne kadar ilgili olduklarını yansıtmışlar. Robotları yaparken geliştirilen teknolojiyi bir şekilde akıllı eve de entegre edebileceklerinin farkına vardıktan sonra da, bunun üzerine çalışmalar yapılmaya başlanıyor.

Öncelikle her pencere uzunluğuna uygun, uzaktan kontrol edilebilir otomatik perde üzerine odaklanılmış ve 6 aylık çalışma sonucunda prototip oluşturulmuş. Buna paralel olarak uzaktan kumanda ve cep telefonu kontrolüyle ışık kapama ve açma sistemi üzerine de uğraşılmış. Aydınlatma sektörünün içinde olanlardan alınan geri bildirimlerle, ışığın parlaklık ayarının kontrol edilmesi de sisteme entegre edilmiş ve ilk kez seri üretim macerasıyla karşılaşılmış. 6 ay boyunca seri üretim üzerine bilgi edindikten sonra, kısa bir sürede 500 adetlik bir üretim yapılmış. Sonrasında da akıllı ev sistemleri üzerine konfor odaklı çalışmalar yapılmaya başlanmış.

Akıllı ev sistemlerinin hayatı kolaylaştırması gerekirken, 2 hamlede yapılan ışık açma kapama işi telefona taşınarak yaklaşık 4-5 hamleye çıkartılıyor (düğmeye git, düğmeye bas vs. telefonu çıkar, tuş kilidini aç, uygulamayı aç, doğru odayı seç, ışığı aç). Biz sıfır hamle ile bunu çözüyoruz; sadece odaya giriyorsun ve hiç ışık hakkında düşünmüyorsun, o gerekeni yapıyor. Diğer akıllı ev sistemleri telefonu uzaktan kumandaya çevirirken; biz uzaktan kumanda kullanımının minimumda olduğu, kullanımı çok kolay bir akıllı ev yapmaya çalışıyoruz.

Şu an geliştirilmekte olan akıllı lambanın tanıtım videosuna aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz. “Ev içerisindeki GPS” tanımlaması yapılan ürün, kısaca ev içerisinde yürüdüğünüz bölümde ışıkların otomatik olarak açılmasını sağlayacak ve gereksiz ışıkları kendiliğinden kapatacak. Bu ürünün bir başlangıç olacağını söyleyen kurucular, bir noktada tüm evi kontrol ederek kişiye özel bir ev yapmanın amaçları olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin çok güzel bir test pazarı olduğunu ama hedeflerinin globale açılmak olduğunu da ayrıca belirtiyorlar.

Akıllı ev sistemleri üzerine ülkemizden de çalışmaların yapılıyor olması sevindirici. Evrika-Tech’in de çıkaracağı ürünler ve güzel bir konumlandırmayla pazarda güçlü bir pozisyonda yer almasını diliyoruz.