“Kaç tane şifrem var?” veya “Kaç tanesini hatırlıyorum?” gibi soruların cevabını verebiliyor musunuz? Biraz zor değil mi? Bu probleme odaklanmış bazı uygulamalar online tarafta bulunuyor; peki bu çözüm giyilebilir teknoloji olursa? Geliştirilen Everykey adlı akıllı bileklik bu soruna odaklanmış bir ürün; gelin beraber tanıyalım.

Giyilebilir teknolojik cihazların gördüğü rağbet, girişimcilerin hayal gücünü zorlamaya teşvik eder düzeye geldi. Kullanıcısının biyometrik ölçümlemelerine bağlı olarak kimlik doğrulama yapabilen Nymi gibi, Everykey de şifreleme üzerine yoğunlaşmış bir akıllı ürün. Yalnız EveryKey, Nymi’nin aksine AES 128-bit (kartınız ile alışveriş yaptığınız sitelerde de kullanılan) şifreleme algoritmasını kullanıyor. Everykey’in kurucusu Chriz Wentz verdiği bir röportajda geliştirdikleri ürünü nasıl hayata geçirdiklerini şöyle açıklamış;

“EveryKey’i ilk etapta kendimizin geliştireceğini düşünmemiştik; çünkü ürünün donanım tarafını oluşturmak için yüksek bir bütçeye ihtiyacımız vardı. Ama aldığımız girişimcilik dersinin sonunda profesör yanımıza geldi; elimizi sıkıp “Bu fikrinizi işe dökmelisiniz.” dedi. Geliştirdiğimiz bu ürün için ilk melek yatırımı da bu sebeple kendisi yaptı.”

EveryKey‘e tüm hesaplarınızı senkronize edebiliyorsunuz. Bileğinizde bu cihaz olduktan sonra telefonunuz, tabletiniz, çevrim içi tüm hesaplarınızın şifrelerini gönül rahatlığıyla unutabilirsiniz. Kullandığınız cihazlar ile Bluetooth L.E. teknolojisini aracılığıyla (3 metrelik alan içerisinde) iletişim kurup, kimliğinizi doğrulatabiliyorsunuz. Yani bileğinizde bu akıllı bileklik takılıyken, üzerinize tanımlı cihazların yakınına geldiğinizde, cihazların güvenlik mekanizmaları otomatik olarak devre dışı kalıyor. Tüm bunları yapabilmeniz için kullandığınız cihazlara EveryKey’in uygulamasını yüklemelisiniz. Buna ek olarak güvenlik şifresi isteyen çevrim içi ağlara bağlanmak için ise bilgisayarınıza bir yazılım kurmalısınız. Bilekliğin kaybolma ihtimaline karşı -aynı kredi kartında olduğu gibi- ürünün sitesinden ya da telefondan müşteri hizmetleri ile temasa geçerek, hesabınızı etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

EveryKey sürekli olarak şifre geliştiriyor, bu sayede hacker’ların işini de zorlaştırıyor. Bilekliğin telefonunuz ya da tabletiniz için ürettiği şifreler, bu cihazların üzerinde şifrelenmiş bir şekilde depolanıyor. Siteler için üretilen şifreler ise EveryKey’in sunucularında depolanıyor.

Kickstarter üzerindeki 100.000$’lık hedefine ulaşan EveryKey mobilde Android ve iOS platformları ile, masaüstünde ise Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemleriyle uyumlu çalışıyor. Kullanıcılara 7 farklı renk seçeneği ve 30 günlük pil ömrü sunan bilekliğin, ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Mart ayında başlanacak. Cihazı 75$‘a kendi sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.