Eray Aktokluk 2003 doğumlu. Tam olarak 12 yaşında. Şu ana kadar yapmış olduğu projelerin ve robotların sayısıysa yaşından bir hayli fazla. Ayrıca kendinden büyüklerle yarışıp ödüllerle döndüğü çok sayıda macerası da var. Eray ile bir nevi laboratuvar olarak kullandığı çalışma odasında görüşme fırsatı yakaladık. Görüşmenin sonundaysa ülkemizin Steve Jobs’ı geliyor düşüncesine kapıldık…

Eray enerji dolu, meraklı, konuşkan ve bir hayli zeki. Bilim adamı olarak tanımlanmasa da bir hayli bilgili de. Küçüklükten beri herşeyi kendim yapacağım anlayışı ile büyümüş. Kurcalamaya baya ilgili. 4-5 yaşlarında oyuncakları tornavidayla açmaya başlayan macerası, 6 yaşına geldiğinde bilgisayarda animasyon programlarını ve 3d max’i öğrenmesiyle devam ediyor. Bu yaşlarda bilime olan ilgisini de keşfediyor. 8 yaşında Solid Works’e terfi ederek, çalışmalarını orada çizmeye başlıyor ve elektronik konusunda kendini bir hayli ilerletiyor. Bu sırada ilk robotunu da yapıyor. 9 yaşında yazılıma ağırlık veriyor ve kendini bu alanda geliştirirken 10 yaşında robot bir denizaltı yapıyor. 11 yaşında da 40cm’lik bir insansı robotunu sunuyor. Bunlar dışında yarışmalarda yer verdiği; itfaiye söndürücü ve çöp toplayıcı robotları, görme engelliler için akıllı bileklik ve Sıvı LED soğutma projeleri de bulunmakta. Projelerini o kadar eş görüyor ki, en beğendiği projeyi ayrımcılık olur diye dile getirmiyor.

Eray’ın çok hızlı bir şekilde öğrenme yeteneği bulunuyor. İlgili olduğu konunun mantığını videolardan çözerek, hemen bilgilerini pratiğe dökmeye çalışıyor. Komutların düzenini ezberleyerek kendisini kısa sürede geliştirdiğini aktarıyor. Bu şekilde 3 haftada Android programlama öğrenmişliği var. Dışarıda yaptığı robotlardan dolayı, sadece elektronik üzerine ilgili biri olarak gözükse de; kendisi biraz bundan rahatsız. Yazılımı elektronikten daha çok sevdiğini ve şu an c programlama dilime ilgili olduğunu belirtiyor. Yapay zekaya, sinir ağına, görüntü tanımaya ve matematiksel algoritmalara da vakit olsa daha fazla odaklanacağını söylüyor.

İdolü Steve Jobs

Steve Jobs ile ilgili tüm kaynakları adı gibi biliyor Eray. Özellikle tasarım mantığını çok beğeniyor ve o zihniyette olmak için çaba sarf ediyor. Nikola Tesla da kaynaklarını takip ettiği bir diğer bilim adamı. Boş zamanlarında Discovery Science’ı izlerken, ilgilendiği konular üzerine yeteri kadar bilgi kaynağı olmamasından şikayetçi. Aklına takılan soruların cevabını bulabileceği çok fazla kaynak olmamasıyla birlikte, bu konularda destek olabilecek bilgili kişilerden de sorularına cevap alamıyor.

İTÜRO, İYTE, ODTÜ, LED Yarışması ve Geleceğin Mucitleri yarışmalarından ödüllerle dönen Eray’ın hayalindeki proje sorusuna verdiği cevap birden fazla olsa da, insansı robot ve uzaya giden araç fikirleri biraz ağır basıyor. Gelecekte araştırma merkezi açmak da hedefleri arasında. Kurmak istediği şirkette sadece araştırma yapmak istediğini, ama araştırma yapmak için para gerektiğini ve para kazanmak için de ürüne ihtiyaç olduğunu özellikle vurguluyor. Eray ürün de çıkarırsa şaşırmayın!

Eray'ın Ödülleri

Eray’ın Ödülleri

Ülkemizde bulunan cevherlerin en büyük göstergesi Eray. 12 yaşına kadar yaptıklarıyla, bu konular üzerine ilgili çok sayıda kişiyi şaşırtmış durumda. Şu anda aile desteği alarak çalışmalarını sürdürse de, yönlendirme olarak mutlaka elini tutacak birilerine ihtiyacı var. Ülkemizin kalkınması ve Eray gibi yeteneklerin kendilerini global platformlarda tanıtması için ilgili kuruluşların ve kişilerin destek olmasını umuyoruz.

Eray’a ulaşmak için FacebookTwitter ya da websitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Youtube kanalını da ayrıca takip edebilirsiniz. 

İTÜ Robot Olimpiyatları’nda çekilen ve labirenti ilk kez çözen robotunun videosu.