Günümüzde internette, dünyada ki galeri ve müzelerde bulunanlardan daha çok sanat eseri bulunuyor. Ne var ki bu güzel eserler bilgisayarımızın ya da telefonumuzun ekranına hapsolmuş durumdalar. Bu eserlerin oturma odanızı ya da mutfağınızı (yeri tamamen size kalmış) süslemesini istemez miydiniz? Electric Objects tarafından geliştirilen EO1 çerçeve ile internette ki sanat artık evinize geliyor.

Konsept olarak dijital resim çerçevelerini andıran EO1, internet üzerinde beğendiğiniz görseli, duvarınız ya da masanıza koyabileceğiniz bağımsız bir ekran. İnternet ortamını eviniz ya da ofisiniz ile uygun görsel sanatlar için bir kaynak olarak kullanan EO1 geçtiğimiz Temmuz ayında Kickstarter kampanyasını başlatmış ve Ağustos ayında topladığı 787.612$’lık fon ile kampanyayı başarılı bir şekilde sonlandırmıştı. Electric Objects’ın kurucusu ve CEO’su Jake Levine, kendisi ile yapılan bir röportajda günümüzde kullanılan teknolojiler hakkındaki  görüşlerini belirtti;

“İnsanlar sürekli dikkat gerektiren dijital deneyimler karşısında genel olarak mutsuz hissediyorlar. Halbuki RT, Like ya da fav. baskısı olmadan internetteki güzel objelerle vakit geçirebilecekleri,  dikkatlerine ihtiyaç duymayan bir bilgisayara arayışı içindeler.”

electric-objects

EO1 çerçeve işiniz bittiği zaman kapatabileceğiniz tarzda, pratik kullanımdan ziyade alışık olduğumuz iş ya da ev ortamımızın bir parçası olmayı hedefleyen bir ürün. Teknik özelliklerini ise şöyle sıralamak mümkün:

EO1 Ekran Özellikleri:

  • Kolay kurulabilir duvar askısı.
  • 23 ınch 1080p IPS parlamaz ekran
  • 1080×1920 Full HD çözünürlük
  • 250 kandela/m2 parlaklık ve 5 milisaniye tepkime süresi

EO1 Bilgisayar Özellikleri:

  • 1 GHz çift ARM Cortex-A9 işlemci
  • 4 Shader’lı 3D Grafik Hızlandırıcı
  • 2 tane 2D Grafik Hızlandırıcı
  • 1 GB RAM
  • 2GB Flaş Bellek
  • 802.11 b/g/n WiFi + Bluetooth

Mat kaplamalı çerçevenin tek bir kordonu bulunuyor; yani mouse, klavye, bildirim, alarm gibi ek özellikleri unutun… Bir ampul kadar enerji tüketen EO1, WiFi ağınıza hemen bağlanabiliyor. Çerçevede ki resimleri telefonunuzda ki uygulama ile anında değiştirebilirsiniz. Ayrıca format olarak WebGL, GIF ve çoğu Javascript tabanlı animasyon ve çizimleri de çerçevede görüntülemeniz mümkün

Electric Objects

EO1 çerçeve projesinin temel amacı sanatçı ve sanatseverleri bir araya getirerek, sanatçıların eserlerini satabildiği sanal bir vitrin (mağaza) oluşturmak olduğuna dikkat çeken Levine, cihazın sanatçılar memnun olduğu sürece işe yarayacağını belirtti.

Electric Objects, aralarında New York Public Library, Museum of the Moving Image ve Behance gibi kütüphane ve müzelerin bulunduğu geniş bir topluluk ile birlikte çalışıyor. Dolayısıyla kullanıcılar daha seçkin sanat koleksiyonlarına erişim sağlayabiliyor. Bu özelliği ile EO1 çerçeveyi duvarınıza asabileceğiniz müze gibi de düşünebilirsiniz.

EO1’ın, siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı kaplama seçeneği bulunuyor. Mağaza fiyatı 499$ olarak belirlenmiş ama elinizi çabuk tutarsanız 399$’lık ön sipariş fiyatından yararlanabilirsiniz. Piyasaya çıkan ürünleri düşünecek olursak, EO1 kullanım bakımından son derece sade ve tamamen sanatsal kaygılar hesaba katılarak geliştirilmiş.

Bu dijital resim çerçevesinin Türkiye pazarında da yer bulacağını, hatta Türk klonlarının da pazarda tercih edilebileceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Görsel Kaynak: http://uncrate.com/