Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) milyarlarca cihazı bağlayarak, yaşantımızı, çalışma hayatımızı iyileştirirken; evlerimizi, arabalarımızı, ofislerimizi ve yaşadığımız şehirleri akıllı interaktif alanlara dönüştürüyor. Bir önceki yazımda IoT’ye yönelik odak alanları ve fırsatları kategoriler halinde ele almıştım. Bu hafta da IoT alanında öne çıkan uygulama ve servisleri paylaşmak istedim.

Google’ın Nest’i daha fazla özellik sunmaya başlıyor

Google’ın IoT alanındaki odağına yönelik, “evlere giriş stratejisi”nin iskeleti olarak 3 milyar dolardan fazla bir bedel karşılığında satın aldığı Nest; akıllı termostatından sonra “Protect” çözümü ile akıllı evleri Google ekosistemine bağlamayı amaçlıyor. Google Protect sıradan bir “duman detektörü”nden çok daha fazlası: Dumanın yanı sıra karbon monoksit, sıcaklık, ısı ve nemi de ölçerek, gerektiği durumlarda sesli olarak erken bilgilendirmeler ve uyarılar gerçekleştiriyor. Nest’in wi-fi’ya bağlanması ile kullanıcılar bu değerleri uzaktan, cep telefonları üzerinden de görüntüleyebiliyor (wi-fi olmadan sadece duman detektörü işlevi görüyor). Nest halihazırda da pek çok yararlı özellik barındırsa da, daha fazla fırsat için potansiyele sahip olduğu aşikar. Örneğin, farklı sensörlerin entegrasyonu ile doğal gaz, polen ve sağlık sorunlarına yol açabilecek diğer problemleri tespit etmek için de kullanılması mümkün. Sonuç olarak da makul ücrette bir ev izleme ve otomasyon sistemi olarak günlük hayatın bir parçası olacak şekilde gelişmeye devam ediyor.

 

Sempatik “drone”ları sevmeye başladık bile.

Amazon’un geleceğin hızlı sipariş teslim sistemi olarak lanse ettiği ve popüler hale getirdiği “drone”ların, IoT ekosisteminde de uçan sensörler olarak genişleyen bir kullanımı olacağı tahmin ediliyor.

Drone kullanımlarında ilerleyen dönemlerde farklı sektörlere yönelik yaratıcı senaryolar ortaya çıkacağı da gayet net. Örneğin, tarımda ürünlerin ne zaman budanacağı ya da ekinlerin ne zaman kesileceğini gözlemlemek için kullanıma başlanmış durumda. İnşaat sektöründe ise binaları incelemek için ya da haritalamada kullanılmakta. Matternet adlı bir firma ise dünyanın muhtaç ve ulaşması zor lokasyonlarına ilaç ve malzeme tedarik etmede drone’ları konumlandırmakta.

Kıyafetiniz bir API ile gelirse…

Giyilebilir giysiler alanı henüz “mavi bir okyanus” ve bu alanda da farklı uygulama ve servisler göreceğimizi tahmin etmek güç değil. Kanadalı OMsignal firması, kalp ve solunum hızı, etkinlik yoğunluğu, yakılan kalori, kaydedilen mesafe gibi verileri paylaşan kıyafetleri yakında piyasaya sunmayı hedefliyor. Erkek koleksiyonu, bu yaz sonu piyasaya sürülecek, kadınlara yönelik ürünlerin de bu yıl sonuna doğru tanıtılacağı belirtiliyor. Firmanın kullandığı sensörlerin suya dayanıklı olması, USB ile şarj edilebilmesi büyük avantaj. 3. partylere yönelik API ve SDK’lar da sağlanıyor olacak.

Gözlükleri unutmaya son.

Tzukuri firmasının Bluetooth uyumlu güneş gözlükleri cep telefonları ile takip edilebilmekte, böylelikle gözlüklerinizi unutma derdiniz son buluyor. Camların içine yerleştirilen 3 mm. lik sensörler ile sağlanan uygulama için şarj ihtiyacı da bulunmuyor; çünkü güneş enerjisi ile bir saatte şarj olmakta. Bu uygulama küçük ve düşük enerjili IoT kullanımı açısından oldukça güzel bir örnek.

Google Glass’dan daha iyisi.

Belçikalı SmartPick firması, kurumsal odakla, Google Glass benzer bir uygulamanın potansiyelini ortaya çıkarmada kararlı. Firma, dağıtım kanalları yönetimine yönelik olarak kamera entegreli ve wifi’a bağlanabilen gözlükler kullanıyor. Bu akıllı gözlükler, ürünün yanında asılı duran, ürüne yönelik bir kodun algılanması ile çalışmakta. Kodun algılanmasının ardından, ürüne yönelik sipariş sistemine yönlendirme yapılarak, toplam sipariş miktarı gözlükten seçilip sipariş tamamlanıyor. Firmaya göre, bu sistemin ardından, ürün dağılımındaki hatalar %60 oranında azalırken, verimlilik %25 oranında artış göstermiş.

Su tasarrufuna destek.

Tarımda, IoT’ye yönelik büyük ilgi ve beklentinin en büyük sebebi doğal su kaynaklarının hızla tükenmeye başlaması ile baş gösteren su yönetim uygulamaları. Bir firmanın geliştirdiği ürün ile toprağın 48 inch derinliğine ulaşılarak, topraktaki gübre seviyesi ve verimliliğine yönelik bilgi sağlanıyor. Bu uygulamada kullanılan sensörler sıcaklık, nem seviyesi ve toprak elektrik iletkenliğini izleyerek gerekli veriyi işlemekte. Toprak nem seviyesine yönelik detaylı bilgi sayesinde, su israfının da önüne geçilmesi sağlanıyor.

Temel bir soruna yönelik takip teknolojisi.

Havayollarına yönelik araştırmalara göre kayıp ya da teslim alınmayan bagaj oranı %0,5 ler seviyesinde. Bu soruna yönelik bavul takip teknolojileri, kullanıcılar kadar havayolu şirketleri ya da havaalanı işletmecileri tarafından da memnuniyetle karşılanmış durumda. Bagajların lokasyonunu sürekli takip edip gerçek zamanlı tespit eden sistem sayesinde bavulları bulmak kolaylaştığı kadar, lokasyon sistemlerinin havaalanı sistemleri ile entegre çalışması ile bekleme zamanı da daha verimli hale geliyor.

Akıllı yollar.

GPS ulaşım açısından bir devrim yarattı ve pek çok sürücü açısından yolculuğu çok daha verimli bir hale getirdi. Fakat, çok daha fazlası mümkün… Amerika Ulaşırma Bakanlığı araçların birbirleri ile iletişim kurarak, kazaların azaltılacağı bir gelecek hayal ediyor. Vizyon, sürücü tarafından görülemeyen, görüş açısının dışındaki tehlikeleri sezerek sürücünün uyarılmasına dayanıyor. Bol sensorlu sistemler sayesinde, trafik akışı, yaklaşmakta olan araçların hız ve konumu, seyahat süreleri, otopark maliyetleri gibi konularda gerçek zamanlı paylaşım imkanı sağlanacak.

Akıllı zil sistemi ile evler daha güvenli.

Ring, wi-fi entegrasyonlu akıllı bir zil sistemi. Farklı bir alanda öne çıkan ve aldığı yatırım ile oldukça ses getiren girişim güvenlik dikeyinde akıllı bir ev otomasyon sistemi olma yolunda ilerliyor. Kullanıcılar, evlerine gelen kişileri, cep telefonları uygulamalarında görüntüleyerek, gerektiği takdirde görüntülü ya da sesli iletişime de geçebiliyor, Ring’in kamerası hareket sensorleri yardımıyla belirli belirli alanlara giren yabancılara karşı alarm sistemi işlevi de görebiliyor. Bunu yaparken insan ve hayvanları ayırdedebiliyor.

Televizyon izlerken uykuya daldığınızda, programın sonunda ne olduğunu arkadaşınıza sormaya son.

Giyilebilir teknolojiler pek çok farklı alandaki sorunlara çözüm getirmeye çalışıyor. Yeni bir bileklik, izleyicinin televizyon izlerken uykuya daldığını algılayıp, programın kalan kısmını kaydediyor.

Amazon tek tuşla sipariş düğmeleri artık kişileştirilebiliyor ve siparişin ötesinde kullanım alanları sunuyor.

Amazon, alışverişleri basitleştirmek adına; üzerinde sipariş için bir tuş olan, internete bağlanabilir, akıllı düğmeler piyasaya sürerek ilk olarak, anlaşmalı markaların ürünlerini anında sipariş vermeyi imkan sağlayan bir uygulama hayata geçirmişti (ilk seçilen ürünler sürekli ihtiyaç duyulan ve olmadığında mutlaka eksikliği hissedilen ürünlerden oluşuyordu: Kahve, deterjan, tuvalet kağıdı, traş köpüğü, diş macunu, çikolata, vb.) Uygulamanın temel amacı, tek dokunuşla siparişin verilebilmesiydi. Bunun için de düğmeyi evin wi-fi’ına bağlayıp, Amazon hesabı ile eşleştirerek, tek tuşla siparişi tamamlayabiliyorsunuz. Amazon Dash’in yeni özelliği artık bu düğmelerin kişiselleştirilebilmesini, yani her bir ürün için bir buton almak yerine aynı butona farklı ürünler kaydedebilmeyi (bir kere basında kahve, iki kere üst üste basınca deterjan siparişi gibi) sağladığı gibi, bu buton ile farklı IoT uygulamalarını yönetmek de mümkün olabiliyor (lambayı açıp kapama, su ısıtıcısını çalıştırma gibi).

Yüzen, uçan nesneler, takip sistemleri, moda ürünlerinin tümü IoT ekosisteminin birer parçası durumunda. Paylaştığımız uygulamalardan da tahmin edeceğiniz üzere hiper bağlantılı bir geleceğe şimdiden hazır olmakta yarar var…