Piyasada çok sayıda akıllı saat olmasına rağmen, birbirinden ayırt eden özellikleri genelde tasarımları oluyor. Embrace ise tasarımının dışında olası bir nöbet krizini önceden algılamasıyla, aralarından sıyrılıyor.

Embrace, insanların vücut verilerini ölçümleme konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Empatica tarafından geliştirilmiş. Sade görünümüyle Misfit Shine’ı (aynı tasarım grubu: Pearl) andıran bu akıllı saat, piyasadaki türevlerine benzer bir şekilde aktivitelerinizi ve uyku düzeninizi takip edebiliyor ama cihazın öne çıkan asıl özelliği, kullanıcısının stres seviyesini ölçümleyebilmesi ve olası bir nöbet krizini (Epilepsi hastalarındaki gibi) önceden tespit edebilmesi. Epilepsi rahatsızlığı, beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşan nörolojik bir bozukluktur. Bu hastalıkla başa çıkanların yaşadığı en talihsiz durum ise nöbet esnasında yanlarında müdahale edebilecek bir tanıdıklarının bulunmaması. Embrace burada devreye girerek, önceden bir nöbet krizi geçirilebileceğini haberdar ediyor.

Embrace

Cihazın geliştirilmesinde başrolü çeken MIT profesörü Dr. Rosalind W. Picard, kullanıcının duygularını ölçümleyebilen giyilebilir bir cihazın çalışmalarına 2007 yılında başlamış. Çalışmalar sırasında iCalm adıyla kullanıcının stres seviyesini ölçen bir cihaz geliştirilmiş ama Picard’ın öğrencilerinden biri, cihazın aynı zamanda Epilepsi nöbetlerini tahmin etmede kullanılabileceğini de keşfetmiş. O günden bu yana cihazın içindeki algılayıcılar geliştirilmiş hatta aynı süreç içerisinde hastanelerde ve araştırma merkezlerinde kullanılabilecek cihazlar üzerine de denemeler yapılmış. Picard’ın çalışmaları doğrultusunda hayat bulan Empatica firması cihaza son halini verip, herkesin ama özellikle nöbet krizine girenlerin yararlanabileceği Embrace’i geliştirmişler.

Kullanılan Teknoloji

Bu akıllı saat elektrodermal aktivite (EDA) denilen bir teknolojiyi kullanıyor. EDA aslında tenin iletkenliğini ölçüyor; insanlar heyecanlandığı ya da strese girdiği zaman tenlerindeki ter dalgalanır. Embrace’in içindeki algılayıcılar kullanıcın tenindeki bu dalgalanmayı algılayabiliyor ve buna bağlı olarak kullanıcının stres seviyesi normalin üzerine çıkarsa onu titreşim aracılığıyla uyarıyor.

Cihaz; akıllı saatlerde sıkça rastladığımız dokunmatik bir ekrana sahip değil, hatta cihazın ekranında saati ve stres seviyesini gösteren ışıktan başka bir şey bulunmuyor. Buradan da anlaşılacağı üzere saatin sunduğu içeriğe ancak uygulaması üzerinden erişim sağlanıyor. Verilerinizi Bluetooth üzerinden telefonunuza ya da tabletinize aktaran Embrace, aktivite ve EDA seviyenize dair bir günlük tutuyor. Kullanıcı bu rehber uygulama aracılığıyla vücut değerlerini de takip edebiliyor. Yapılan araştırmalar, nöbet geçiren Epilepsi hastalarına müdahale edildiğinde, ölüm durumunun gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak saatin esas görevinin, bir nöbet krizi esnasında kullanıcının yakınlarına cep telefonu aracılığıyla uyarı göndermek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kullanıcının yakını da bu akıllı saatten takıyorsa, cihazın gönderdiği uyarılar (kapsama alanı dahilinde) titreşim yoluyla da alınabiliyor.

Şu ana kadar çıkan akıllı saatlerin en incesi olan Embrace, 6 aylık batarya ömrüne sahip. 7 farklı kayış seçeneğiyle Indiegogo üzerinde fonlama kampanyası yürüten akıllı saat, ulaşmak istediği hedefe çoktan varmış. Ön siparişlerinin dağıtımına 2015 Temmuz ayında başlanacak olan cihazı 189$’a yine Indiegogo üzerinden sipariş edebilirsiniz. Kampanyaya bu akıllı saati alarak destek verenler, 1 akıllı saatte epilepsi hastalarına hediye etmiş oluyor. Türkiye’den almak isterseniz ek 20$’lık bir kargo ücreti de ödemeniz gerekiyor.

Görsel Kaynak: http://www.slashgear.com/