Elon Musk, trafik sorununa çözüm getirecek projesini Los Angeles’ta test etti

Uzay ve uzayın keşfi için kurulan SpaceX’in sahibi Elon Musk, The Loop adında yeni bir proje ile karşımıza çıkmıştı. İki yıl önce Musk, ‘tünel kazma’ işine gireceğini daha sonrasında kendi resmi Twitter hesabından bir sondaj şirketi kuracağını duyuran Musk, trafik sorununu azaltmak için arabaları yer altından yürütmeyi planladığını duyurmuştu. Bu projesi için The Boring Company adında yeni bir şirket kurdu.

Milyarder Elon Musk, ülkede en çok trafik sorunu olan Los Angeles’ta, ulaşımda devrim yaratabileceğine inandığı “Test Tunnel” da test sürüşü gerçekleştirdi.

Musk, test sürüşünde yanına gazetecileri ve VIP konuklarını aldı. Test sürüşünden sonra Musk, tüneldeki maximum hız sınırının kullanıcılar için saatte 150 km hızın iyi olacağını yorumları arasına ekledi. Normalde, kullanıcılar için saatte yaklaşık 80 ila 90 km hız uygun görülmüştü.

Tüneli deneyen diğer yolcular ise optimum hızlardan daha düşük bir hızda çok inişli çıkışlı bir sürüş yaşadıklarını dile getirdiler.

İki milden yani 3,2 km’den daha az ve 30m kadar derinde olan tünel, Tesla aracını bir pistte özel tekerlekler üzerine hizalayarak hedefe ulaştıran bir sisteme dayalı. 52.5 milyon $ ‘lık proje, büyük bir hızla tamamlanıyor ve tamamlandığında saatte 4.400 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Fikir, yeraltı dünyasının sessizliğinde ve rahatlığında yolculuk yapmak isteyen sürücüler için paha biçilemez olacaktır. 

Aklınıza bu tünelin sürücülere pahalıya patlayacağı fikri gelebilir, fakat resmi internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre, sürücüler standart toplu taşıma ücretinden daha az bir ücret ödeyecekler.

Fikir Nasıl Ortaya Çıktı?

Musk, 2016’da Bel Air’den roket şirketi SpaceX’e gidip gelmenin çok zahmetli olduğundan şikayet etmesi üzerine kendisi böyle bir fikir geliştirdi.

Tünel ve Ayrıntılar

Tünel yapımında yaklaşık iki yıl geride kalmış bulunmaktadır.  Başlangıçta devlet yetkilileri tarafından bir yeraltı yürüyüş yolu olarak onaylanmıştı.

The Loop ilk açıldığında sadece Tesla sürücülerinin yararlanabileceği bir sistem olacak. Daha sonra, sistem tamamen özerk servisler için de uygun hale gelecek.

The Loop sistemi, bir kez çalışmaya başladıktan sonra, bir asansörle yer altındaki araçları alacak ve daha sonra onları bir güzergah boyunca hedeflerine gönderecektir. Tesla şasisine dayanan daha eski bir taşıma sistemi olan “paten”  benzeri bu konsept, Tesla’nın her araç çeşidine uygun olarak tasarlandı.

Musk şehri bir ağ gibi kuşatıp trafik sorununu en aza indirme peşinde.

Tünel için uzun bir kazı süreci gerekmektedir. Bu kazı sürecinin bir başka potansiyel avantajı, tünel kazma makineleri tarafından çıkarılan toprağın binalar için tuğla yapımında kullanılabilmesidir. The Boring Company, internet sitesinde şu sözlere yer verdi; “Tipik tünel açma projelerinde, kazılan topraklar bertaraf edilir. Bu süreç oldukça maliyetli, zaman alıcı, fazlaca gürültülü ve çevreye zararı olabilir. Boring Company artık dünyayı geri dönüştürmek için teknolojiler geliştirdi. Çıkarılan topraklar yeniden kullanılabilecek.”