Çoğu sektör gibi eğlence sektörü de yakın zamanda gelişen teknoloji sebebiyle değişiklik gösterecek. Biz de serimize devam edip; sağlık, turizm, emlak ve perakende sektöründen sonra eğlence sektöründe ne gibi değişiklikler olacağını paylaşıyoruz.

Sanal Gerçeklik

Evet, sanal gerçeklik teknolojisi eğlence sektöründe çığır açmaya aday. Özellikle oyun severlerin yeni vazgeçilmez aksesuarı sanal gerçeklik gözlükleri olabilir. Sony, Facebook, Google ve Microsoft gibi devlerin yer aldığı pazarda, ürünler 2016 yılından itibaren tüketicilere sunulmuş olacak. Gözlüklerin dışında, geliştirilen ara birimlerle de savaş oyunu oynarken eğilip koşabileceksiniz, futbol oyunu oynarken de sanki topa siz vuracaksınız. Aslında bir nevi oyunun içinde olacaksınız.

Oyun dışında film ve canlı maç izlemek için de gözlük kullanıma uygun. Netflix‘in bu alanda şimdiden çalışmaları mevcut. Korku filmi izleyince yaşayabileceklerinizi, aşağıdaki videolardan öngörebilirsiniz. Filmlerin artık daha korkutucu olacağı aşikar.

 

Film dışında konserleri de canlı yayın entegrasyonları sayesinde izleyebileceksiniz. Yakın zamanda GoPro ve benzeri cihazlarla birlikte yapılan canlı yayınlar yaygınlaşacak. Sanal gerçeklik gözlükleri de canlı yayınlar için kullanılacaktır. Çok sevdiğiniz bir DJ’in konserini onun bakış açısından 360 derecelik bir açıyla izlediğinizi düşünün. Ya da bir profesyonel kayakçıyla birlikte kaydığınızı…

Drone

Drone’lar eğlence sektöründe reklam amaçlı kullanıma çok uygun. Markaların afişleri kalabalık etkinliklerde drone’larla birlikte gösterilebilir. Bununla birlikte promosyon ürünler de yine aynı şekilde drone’lar aracılığıyla dağıtılabilir. Akılda kalmak ve biraz da yaratıcılık isteniyorsa, drone reklamcılığı en iyi çözümlerden.

netflix-drone-video-ft

Giyilebilir Teknoloji

Festivallere ya da eğlence alanlarına gittiğinizde içeride harcama yapmak için jeton aldığınız ya da karta para doldurduğunuz olmuştur. Artık bunu mobil telefonla ardından da akıllı bilekliklerle yapmaya hazır olun. Apple Pay, Google Wallet gibi programlarla cep telefonu üzerinden kolayca ödeme yapabileceksiniz. Şu an Disneyland’da kullanılmaya başlanan akıllı bileklik ile de ödemeler bileklik üzerinden gerçekleşip, odaya da bileklik ile giriş yapılabiliyor. Ayrıca çocuklar kaybolduğunda, taktığı bileklik sayesinde hızlı bir şekilde bulunabiliyor.

disneyland_wristband

Artırılmış Gerçeklik

Artık film, dizi, maç, etkinlik afişlerini gördüğünüzde anında detaylı bilgiye ulaşılabilecek. Fragmanlar, etkinlik saatleri, bilet fiyatları; cep telefonuna yükleyeceğiniz uygulama ile afişi tarattıktan sonra rahatça öğrenilebilecek. Google Glass gibi akıllı gözlükler sokakta kullanılmaya başlanırsa, bunun daha hızlı bir şekilde olacağını da belirtelim.

ar_rock_concert

Beacon

Büyük festival alanlarında ve konserlerde neyin, nerede olduğunu öğrenmek için beacon’lar yardımımıza koşabilir. Ayrıca geliştirilecek olan oyunlaştırmayla birlikte; festival alanlarında beacon ile belirtilen yerlere gidip, puan toplayarak çeşitli ödüller kazanılabilir.

Bizim değinmediğimiz ve sizin de aklınıza gelen bir kullanım şekli varsa, yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.