Akıllı saatler ve akıllı bileklikler, spor ve sağlık alanında yaptığı çıkışla; günlük hayatta daha çok yer almaya başladı. Bu çıkış, giyilebilir teknolojik cihazların barındırdığı potansiyeli diğer sektörlere de aktarabileceğini gösteriyor.

Önümüzdeki yıl 92 milyon satılması beklenen giyilebilir ürünlerin okullarda da yer edinmesi beklenirken; sınıflarda giyilebilir cihazlarla eğitim veren öğretmenlerin de sayısının artacağını söyleyebiliriz.

Giyilebilir cihazların eğitim sektöründe nasıl kullanılacağını açıklayan bir liste hazırladık.

Öğretmen ve Öğrenciler Sürekli İletişim Halinde Olacaklar

Mobil cihazların artmasıyla öğrencileri, öğretmenleri ile iletişim halinde tutan modeller gitgide çoğalıyor.

Giyilebilir cihazlar ise bu etkileşimi artırıp, öğrencilerin öğretmenlerine diledikleri zaman soru sormasına imkan sağlayabilecek. Aynı şekilde öğretmenler de, son dakika sınav saati değişikliği ya da sınav sonucu gibi konularda öğrencileri ile temas kurabilecek.

Yüz Tanıma Teknolojisi

Bu teknolojinin kullanıldığı alana göre biraz hassas olduğunu belirtmemiz gerekiyor ama yine de çeşitli faydalarının da olabileceğini göz ardı etmemek lazım.

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde öğrenciler kendilerini daha rahat hissedebilecek. Öğretmen kalabalık bir sınıfta, Google Glass ya da benzeri bir gözlük kullanarak, kendisine soru yönelten öğrencinin kim olduğunu, psikolojik durumunu ve önceki notları hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik birimlerinin eğitim alanına sağlayacağı faydalar; başlı başına bir konu diyebiliriz. Kısaca değinmek gerekirse, öğrenciler saha eğitimi/pratik gerektiren (arkeoloji, tıp vb…) derslerde sanal olarak geliştirilmiş birçok senaryo tecrübe edebilir. Dolayısıyla öğrenciler, ileride meslekleri haline gelecek olan bu bölümlerden; yeterli pratik donanıma sahip bir şekilde mezun olabilecek.

Artırılmış Gerçeklik

Eğitimde en az sanal gerçeklik kadar etkili olabileceğini düşündüğümüz diğer bir teknoloji de artırılmış gerçeklik. Hatırlayacak olursanız, geçtiğimiz aylarda Hololens büyük bir yankı getirmişti. Şimdi böyle bir teknolojinin sınıflarda kullanıldığını düşleyin… Örneğin; öğrenci bir tarih kitabını ileride, video ve holografik imgelerle zenginleştirilmiş bir şekilde okuyabilecek. Öğrencinin derse olan ilgisinin ne kadar artabileceğini tahmin edebiliyor musunuz?

Öğretici Uygulamalar

Öğretici içeriğe sahip uygulamalar uzunca bir süredir uygulama mağazalarında bulunuyor ama giyilebilir cihazlar, bu uygulamaların sahip olduğu işlevlerin yeniden tanımlanmasını sağlayabilir.

Uygulamalar, akıllı saatten telefona kadar günlük hayatta kullandığımız teknolojik cihazların kalbini oluşturuyor diyebiliriz. Bu yüzden öğretmen ve öğrenciler, hali hazırda tablet ya da telefonları üzerinden erişebildiği öğretici uygulamalara; giyilebilir cihazlar üzerinden de erişebilmeli.

Güvenlik

Öğretmenler saha gezilerinde öğrencilerine taktığı akıllı bileklikler aracılığıyla; onların nereye gittiğini gerçek zamanlı olarak takip edebilir. Aynı teknoloji aracılığıyla öğrencilerin derse katılımı, hatta okula gelip gelmedikleri dahi öğrenilebilir.

Navigasyon

Giyilebilir cihazlar, özellikle karmaşık ve büyük kampüslerde öğrenim gören öğrencilerin; kampüs içinde yönlerini tayin etmeleri için kullanılabilir. Bu tarz bir uygulamanın, yeni kayıt yaptıran ve görme engelli öğrenciler için son derece kullanışlı olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak giyilebilir cihazların, eğitim alanında aktif bir şekilde yer alma potansiyelin yüksek olduğunu vurgulayabiliriz. İleride, bu teknolojik gelişmeleri ön planda tutan bir eğitim anlayışı sayesinde ülkemizde de benzeri uygulamaları görmemiz mümkün. Sizce giyilebilir cihazlar, eğitim alanında daha farklı bir şekilde kullanılabilir mi?

Görsel Kaynak: http://elps.soe.ku.edu/