Küçük bir hobi bahçesinde organik sebze ve meyveler yetiştiriyor olsanız bile, bahçelerin asla birbirinin aynı olamayacağını biliyorsunuzdur. Ancak buna rağmen bitkilerin bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili kaynaklar, genellemeler temel alınarak hazırlandığından çoğu zaman bahçelerden beklenilen verimi almak mümkün olmuyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Edyn akıllı bahçe sistemleri, bahçenizde ölçümler yaparak size önerilerde bulunuyor.

Nesnelerin interneti kavramının yaygınlaşmasıyla sayıları giderek artan akıllı ev sistemleri sayesinde, artık evlerimizin güvenliği ile ilgili sürekli olarak endişe duymamıza gerek kalmadı. Bahçeler için de benzer bir amaç güden Edyn, toprağınızda yapmış olduğunuz uygulamaların sonuçlarını tahmin etmeye çalışmak yerine gerçek zamanlı veriler üzerinden hareket etmenize olanak sağlıyor.

Edyn akıllı bahçe sistemi iki bileşenden oluşmakta. Bunlardan ilki, aynı zamanda ana bileşen olan: Edyn Bahçe Sensörü. Toprağınıza yerleştirildiğinde ölçümler yapmaya başlayan bu bahçe sensörü, ölçümler sonucunda elde ettiği verileri kablosuz internet üzerinden, Edyn Cloud(Edyn’in Bulut Hizmeti) aracılığıyla, mobil uygulamasına gönderiyor. Akıllı telefonlar için geliştirilmiş Edyn uygulaması sayesinde de; bahçenizin nemini, sıcaklığını, ışığını ve toprağınızın besin değerlerini gerçek zamanlı olarak görüntülemeniz mümkün oluyor.

Edyn Mobil Uygulaması İle Bahçenizi Gerçek Zamanlı Olarak İzleyin

Sistemin ikinci bileşeni ise Edyn Water Valve(Edyn su vanası). Bahçe sensörleri sayesinde toprağın ihtiyaç duyduğu su miktarını kesin olarak bilen Edyn; bahçenizi diğer damla sulama sistemlerinden farklı olarak belirli zaman aralıklarıyla değil, suya ihtiyaç duyduğu zaman suluyor. Üstelik sulama zamanlarını hava durumu bilgilerine göre ayarlayabilen Edyn Water Valve, Edyn mobil uygulaması üzerinden manuel olarak da kontrol edilebiliyor.

Edyn Akıllı Bahçe Sisteminin Özellikleri

  • Edyn’in özellikleriyle ilgili üzerinde durulması gereken ilk konu, yapmış olduğu ölçümlerin sonuçlarını mobil uygulamaya aktarmak için kablosuz internet bağlantısı gerektirmesi. Bu nedenle eğer modeminiz bahçenize uzaksa bir sinyal tekrarlayıcısı kullanmanız gerekebilir.
  • Akıllı bahçe sisteminin her iki bileşeni de güneş enerjisi ile şarj olduğundan, Edyn’i kullanırken pil ömrü konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.
  • Edyn’in binlerce bitki çeşidi ve ideal toprak değerleri hakkında bilgi içeren veritabanı ile yalnızca bahçenizin değerlerinden haberdar olmakla kalmıyor, aynı zamanda bahçenizin hangi bitkiyi yetiştirmek için uygun olduğunu da öğrenebiliyorsunuz.
  • Edyn Water Valve, ideal miktarda sulama yaptığından, hem bitkilerinizin büyümesi için en uygun ortamı sağlıyor hem de fazla sulamanın önüne geçerek su israfını önlüyor.

Bahçe ile uğraşmayı seven herkesin işini kolaylaştırmayı ve bahçelerinin verimini artırmayı amaçlayan Edyn’in ne zaman piyasaya çıkacağı henüz belli değil. Ancak Kickstarter üzerinden 384.201$ toplayarak hedefine ulaşmış olan bu proje ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için, web sitesi üzerinden haber bültenine abone olabilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com