Teknoloji devi şirketler, artık bireysel kullanıcılar için yeni cihazlar üretmenin yanı sıra kurumsal kullanıcıların da problemlerini çözmek için kolları sıvamış durumdalar. Geçtiğimiz yıllarda, Bluetooth araç kitleri ile adını duyuran Parrot firması, akıllı telefonunuz ile kumanda edilebilen AR Drone isminde bir insansız hava aracı tanıtmıştı. Şimdi ise Parrot’ın alt firmalarından biri olan senseFly, daha çok kurumsal kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış eBee ile Drone piyasasında yerini almaya hazırlanıyor.

eBee, havadan profesyonel haritalama yapmanıza olanak sağlayan bir insansız hava aracı. Yenilikçi tasarımıyla ön plana çıkan eBee’nin en önemli özelliklerinden birisi kolay bir biçimde taşınabilir olması. 0.7kg ağırlığıyla piyasadaki en hafif Drone’lardan bir tanesi olan eBee’nin kanatları gerektiğinde ayrılabilecek şekilde tasarlandığından, el çantası boyutundaki taşıma kutusu içine kolaylıkla sığabiliyor. Ebee’nin bu denli hafif olmasındaki en önemli etken, uçak gövdesinde esnek köpük kullanılması. Bu yolla uçuş sırasında hem Drone’un hem de üzerinde uçmakta olduğu çevrenin güvenliğini sağlamak hedeflenmiş.

eBee Haritalama Drone'u

Küçük boyutlarına ve esnek köpükten oluşan güvenli yapısına ek olarak kullanımı da oldukça kolay olan eBee’yi uçurabilmek için hiçbir pilotluk becerisine sahip olmanız gerekmiyor. İçerisindeki otomatik pilot sayesinde bir kez uçuş güzergâhını belirleyip elinizle fırlattıktan sonra; otomatik olarak uçup, gerektiğinde kendiliğinden iniş yapabiliyor.

eBee’nin Özellikleri

Üzerindeki 16MP’lik kamerası ile eBee, 1.5 cm/piksel çözünürlüğüne kadar resimler çekebiliyor. Daha sonra çekilen bu resimler 3 boyutlu bir modele veya haritaya dönüştürülebiliyor. eBee, ortalama 50 dakikalık bir uçuş süresine sahip ve bu süre zarfı içerisinde 12 km²’lik bir alanı tek uçuşta haritalamanız mümkün.

eBee Drone İle Havadan Yüksek Kaliteli Fotoğraflar Çekin

Bir eBee satın aldığınızda, Drone’u uçuştan önce ve uçuş esnasında yönetmenizi sağlayan eMotion yazılımına ve resimleri otomatik olarak haritalara dönüştürebilen Postflight Terra 3D profesyonel haritalama yazılımına da ücretsiz olarak sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda otomatik pilot detaylı bir uçuş kaydı tutuyor ve dilerseniz bu kayda Postflight Terra 3D yazılımı ile USB üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

eBee İle Çekilmiş Bir Resim

eBee İle Çekilmiş Bir Resim

20°’lik iniş açısıyla piyasadaki birçok Drone’dan daha keskin inişler yapabilen eBee’nin inişlerindeki hata payı ise yalnızca 5m. Eğer Drone’un sensörleri, fazla hızlı esen rüzgar veya düşük batarya gibi kritik bir durum algılarsa, eBee yer kontrol yazılımına bir uyarı gönderiyor ve otomatik olarak bir güvenlik protokolünü uygulamaya koyarak iniş noktasına dönüş yapıyor.

Etkileyici teknik özellikleri ile dikkat çeken eBee’nin fiyatı 12.000$ civarında olduğundan, bireysel kullanıcılar ve hobi kullanıcıları için çok da uygun bir seçim olduğu söylenemese de, çok çeşitli meslek dallarındaki birçok kuruluşun işini kolaylaştıracağı açıkça görülüyor.