Drone’ların geleceği hakkında bazı yasal değişikliklerin yapılması gerekiyor olsa da; organizasyon, spor müsabakaları ve tanıtımlarda çok özel görüntüleri yakalayabileceği aşikar. Ülkemizde de bu amaçla kurulan girişimlerden olan dronekirala.com, özellikle organizasyon çekimlerine yeni bir boyut getirmeyi hedefliyor.

M. Gökay Borulday, İlkay Barbaros ve Onur Uz tarafından kurulan dronekirala.com; şu an ağırlıklı olarak düğünlerin ve inşaat firmalarının drone bakışı çekimlerini yapıp, montajlıyor. Böylece özel anınızı bir drone ile kaydedip ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Ayrıca inşaat firmaları da haftalık drone çekimine yer vererek, inşaatın gidişatını daha kolay bir şekilde kuş bakışı takip edebiliyor.

Şu an ellerinde bulunan DJI Phantom Vision 2 Plus ve DJI S1000 ile çekimleri yapılan videoların görüntü kalitesi hakkında bilgiye aşağıda paylaştığımız linklerden sahip olabilirsiniz. Sitenin kurucularından Gökay Borulday ile yaptığımız görüşmede; drone’ların herkesin evine girebilecek bir hobi aleti olarak görülebileceğini söylerken; ancak düğün, organizasyon, spor, sinema gibi profesyonel iş alanlarında da sık olarak kullanılabileceğinin altını çiziyor. Uzun vadede de; etkinliklerde ve dizi/film çekimlerinde kullanılan, çok yer kaplayan ve pahalı bir çözüm olan Jimmy Jib’lerin yerini tamamen alabileceğinin haberini de bize veriyor.

Drone’lar ile ilgili yazımızda da belirttiğimiz gibi çoğu sektöre entegre edilebilir bir ürün olan bu ufak İHA (İnsansız Hava Aracı), benzer işlevi gören kamera çözümlerine göre çok daha ucuz bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Dronekirala.com da yeni yeni oluşan bu pazarda kendi köşesini önceden kaparak hem hızlı büyümeyi, hem de ürettiği kaliteli videolar ile insanlara daha iyi bir hizmet sunmayı hedef belirliyor. Eğer dronekirala.com’dan herhangi bir hizmet aldıysanız, deneyiminizi ve videonuzu yorum olarak ya da sosyal medyadan bizimle paylaşabilirsiniz.

Drone’ları ve ilgili girişimleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.