Evde otururken, sipariş ettiğiniz yemeğin bir drone aracılığıyla evinize getirilmesi sizi rahatsız etmiyorsa, geleceğin dünyasına hoş geldiniz! Peki, drone’ları benimseyemeyenler ne yapacak? No Fly Zone(uçuşa yasak bölge) sunduğu hizmet aracılığıyla bu konuda sıkıntısı olanlara yardımcı olmayı hedefliyor.

No Fly Zone’ın veri tabanına adresinizi kaydettirerek, drone’ların evinizin etrafında gezinmesini engelleyebileceksiniz. Sunulan hizmetin mantığı çok basit; adresini kaydettiren kişinin adres bilgileri drone üreticilerine ve ilgili servislere gönderiliyor ve bu adresin hava sahası coğrafi bir konum duvarı (geofence) aracılığıyla erişime yasaklanıyor.

Yurt dışında izinsiz veya kötü kullanıma bağlı olarak, drone’lara sıcak bakmayan bir kitle bulunuyor. Aslında bu açıdan düşünüldüğünde, No Fly Zone’un sunduğu hizmetin akla yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Sundukları hizmet sayesinde şimdiye kadar Horizon Hobby, EHANG, Hexo+, PixiePath ve RCFlyMaps gibi üretici ve navigasyon platformlarıyla ortaklık kurmuşlar. Hali hazırda kendi Geofence veri tabanına sahip olan DJI, şimdilik bu platformda yer almıyor. Buna rağmen, No Fly Zone’un CEO’su Ben Marcus; “Yakın bir gelecekte bütün büyük üretici markaların bize katılacağını düşünüyoruz.” diyerek geliştirdikleri platforma duyduğu güveni ortaya koyuyor.

Platformun geleceğe yönelik planları arasında; kullanıcıların farklı seçeneklerden yararlanabileceği mobil bir uygulama da yer alıyor. Kullanıcılar bu uygulama aracılığıyla konumlarını, teslimat drone’larına açık hale getirebilecekleri gibi kamera kullanan drone’lara yasaklayabilecekler. Buna ek olarak kullanıcılar, rahatsız edilmek istemedikleri zaman aralıklarını da belirleyebilecekler. Mahremiyete önem veren bir memleket olduğumuz için ileride; drone kullanımı yaygınlaşmaya başladığı andan itibaren biz de benzeri bir servise ihtiyaç duyabiliriz.

Görsel Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/