2000’li yıllarda çoğumuzun uzaktan kumandalı araba kullanma deneyimi olmuştur. Açıkçası ben ilk kullandığımda, heyecana kapılıp, çarpmamak için baya çaba sarf etmiştim. Şu an drone’lar da bir nevi bizim dönemimizin uzaktan kumandalı arabası. Tabii biraz daha gelişmişi ve bu sefer karada değil de havada hareket edeni.

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler. Bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı… Bir diğeri de; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta. Bu yazıdaysa rastlama ihtimaliniz daha yüksek olan ilk tip Drone’lara yer vereceğiz.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

Şu anda en fazla satış gerçekleştiren Drone markaları ARDrone ve DJIPhantom. Bu markaların piyasaya önceden girmiş olmaları da, çok satmalarının en büyük nedenlerinden. Bazı yasalar bu ürünlerin kullanılmasını engellese de, aşağıda bahsedilen alanlarda çekeceği kayıtlarla çığır açma potansiyeli yüksek.

Gazetecilik ve TV dünyası

Drone’lar şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çektiğinden; gazetecilik ve TV dünyasında büyük bir kolaylık sağlayacak. En son örneklerinden birini Sochi Olimpiyatları‘nda gördük. Drone’lar sporcularla birlikte pistin üzerindeydi ve çekilen sıra dışı görüntüler izleyicilere sunuldu. Kalabalığın dahil olduğu organizasyonlarda da kuş bakışı görüntü almak isteyen gazeteciler tarafından sıklıkla kullanılma potansiyeli olan bir ürün.

Spor

Ekstrem sporlarda GoPro‘nun sunduğu fayda şu ana kadar hiçbir cihazdan alınamadı. Su altında kayıt yapabilmesi ya da sörf yaparken kendinizi kaydetmeniz olaya farklı bir boyut getirmişti. Drone’lar ise bu boyutu bir üst seviyeye taşıyacak gibi. Hexo+ ve Airdog adındaki iki firma, ekstrem spor sevenler için enfes bir ürün geliştiriyor. Siz sporunuzu yaparken, sizi tepeden takip eden bir ürün olacak ve sizin tüm hareketlerinizi kaydedecek. Şaka mı? Değil… Böylece hareketleri nasıl yaptığınızı daha bir keyifli şekilde izleyebileceksiniz.

Seyahat

Drone’lar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebilir. Hatta bu tarz videoların bir arada bulunduğu travelbydrone adında bir platform da bulunmakta. Bu sitede yaklaşık 2500 adet şehir tanıtım videosu var. Bunlardan biri de İstanbul’dan. Gitmek istediğiniz şehre karar vermeden önce Drone ile çekilmiş videosuna da bu site sayesinde göz atabilirsiniz.

Pazarlama

Çok büyük bütçesi olmayan ama yine de tanıtım videolarını çekmek isteyen şirketler için Drone tam bir biçilmiş kaftan. Kafeler, restoranlar ya da oteller bu ürünler sayesinde mekanları hakkında bilgi verebilecek bir videoyu rahatlıkla çekebilir.  Hatta emlak firmaları da evlerin tanıtım videolarını çekip, ilgili kişilere aktarabilir. Drone’lara bir tane pankart bağlayıp, tanıtım yapmanız da mümkün.

Kargo

Drone sektöründe kargo denince akla gelen ilk şeylerden biri Amazon‘un bunun üzerine çektiği videosu. Amerika’da yasalar bunun gerçekleşmesine ne kadar elverir bilinmez ama yakın zamanda evinize ürünler bu aletler ile gelirse şaşırmayın.

Ne kadar Dünya Kupası sırasında Fransa’nın antremanını ajan bir drone ziyaret etmiş olsa da, Drone’ların sıklıkla kullanılacağı alanlar olacaktır. Ülkemizde de D&R, shopigo ve TechnoModel adlı sitelerde bulabileceğiniz Drone’ların fiyatları 1000TL‘den başlıyor. İlerleyen yıllarda, rekabetin artmasıyla fiyatlarının düşmesi de bir ihtimal.

* Drone ile çekilen en popüler videolardan birine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yarış

Drone yarışları önümüzdeki yıllarda Formula 1 yarışları kadar popüler olursa şaşırmayın. World Drone Prix adı altında yapılacak olan yarışlar için, Dubai’de yapılan 1 milyon dolarlık pist bunun küçük bir göstergesi.

Sağlık

Drone’lar sağlık sorunlarımız olduğunda da bizim yardımımıza koşacak. Mesela ilaca ihtiyaç duyduğumuzda, ilaç getiren drone devreye girecek. Kötü bir durumdayken de, ambulans drone faaliyete geçebilecek.

Popüler Drone Firmaları ve Ürünleri

DJI

Drone denince akla gelen ilk firmalardan biri hiç kuşkusuz DJI. 2006 yılında Frank Wang tarafından kurulan DJI Innovations şu an 10 milyar dolarlık bir değere sahip. Drone piyasasının yaklaşık %70’ini elinde bulundurmasıyla birlikte, profesyonel filmlerin çekiminde ve çeşitli araştırmaların yapılmasında ilk tercih edilen marka.

Ürünleri arasında başlangıç seviyesinde olanlar için geliştirilmiş ve en uygun modellerinden olan Spark, orta seviyeye hitap eden Mavic ve Phantom, ve endüstriyel drone sınıfında Inspire, Agras ve Matrice bulunmakta.

Parrot

Bir Fransız firması olan Parrot, bir zamanlar DJI’ın en büyük rakibiyken; zamanla aradaki farkın açıldığını söyleyebiliriz. Yine de başlangıç seviyesi için AR.DRONE incelenmesi gereken ürünlerden. Profesyoneller için de Parrot Disco’ya bakılmasında fayda var.

Profesyonel amaçlı kullanım için bakılması gereken drone’ların listelendiği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Drone Nasıl Kullanılır?

Açıkçası profesyonel bir şekilde drone kullandığımı söyleyemem ama kullananların videolarını sizinle paylaşmak istedim.

Drone Nasıl Yapılır?

Ben maker’ım kardeş, ben kendi drone’umu kendim yapmak istiyorum – hiçbir şekilde bir drone satın almak istemiyorum diyorsanız da aşağıdaki video size detaylı bilgi verecektir.

Görsel Kaynak: www.flyingcameras.ca

İlk Sen Öğren!

En son gelişmeler, etkinlikler, ürün deneme günleri ve kapsamlı listeler...

Söz veriyoruz, seni rahatsız etmeyeceğiz!