2000’li yıllarda çoğumuzun uzaktan kumandalı araba kullanma deneyimi olmuştur. Açıkçası ben ilk kullandığımda, heyecana kapılıp, çarpmamak için baya çaba sarf etmiştim. Şu an drone’lar da bir nevi bizim dönemimizin uzaktan kumandalı arabası. Tabii biraz daha gelişmişi ve bu sefer karada değil de havada hareket edeni.

Drone Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünler. Bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı… Bir diğeri de; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmakta. Bu yazıdaysa rastlama ihtimaliniz daha yüksek olan ilk tip Drone’lara yer vereceğiz.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüz çağında insanın verimli bir şekilde performans gösteremediği yerlerde drone’lar devreye giriyor. Şu anda en fazla satış gerçekleştiren Drone markaları ARDrone ve DJIPhantom. Bu markaların piyasaya önceden girmiş olmaları da,
çok satmalarının en büyük nedenlerinden. DJI Mavic Air 2 ve DJI Mavic 2 Pro da 2020 yılı içerisindeki en iyi drone modelleri arasında yer alıyor. Artık drone’lar sayısız sektörün içine girmiş durumda. Bazı yasalar bu ürünlerin kullanılmasını engellese de, aşağıda bahsedilen alanlarda çekeceği kayıtlarla çığır açma potansiyeli yüksek.

Gazetecilik ve Show Dünyası

Drone’lar hızla gelişen haber ortamında alternatif medyaya yeni kanallar sunmak, haber içeriğinin güçlendirilmesi, maliyetinin düşük olması ve haber toplamanın kolaylaşması konularında gazetecilere avantaj sağlamakta. Bununbir örneğini Güney Kore’de düzenlenen kış olimpiyatlarında gördük. Intel’in desteğiyle gerçekleşen ve toplamda 1218 drone’un yer aldığı drone show görülmeye değerdi. Bunun bir Guinness Dünya Rekoru olduğunu da belirtelim. Her geçen gün The New York Times, CNN, Getty Images ya da The Washington Post gibi haber kanalları hazırladıkları içeriklerde drone görüntülerine daha fazla yer veriyor. Haber ajansları insan güvenliğini tehdit eden toplumsal olaylarda ya da doğal afet bölgelerinde drone’ları sıkça
kullanıyor. Hatta yurtdışında bazı üniversiteler bu alanda iş fırsatlarının doğacağını düşünerek ‘drone gazeteciliği’ programları açmakta.

Spor

Ekstrem sporlarda GoPro‘nun sunduğu fayda şu ana kadar hiçbir cihazdan alınamadı. Su altında kayıt yapabilmesi ya da sörf yaparken kendinizi kaydetmeniz olaya farklı bir boyut getirmişti. Drone’lar ise bu boyutu bir üst seviyeye taşıyacak gibi. SkydioR1 ve Airdog adındaki iki firma, ekstrem spor sevenler için enfes bir ürün geliştiriyor. Siz sporunuzu yaparken, sizi tepeden takip eden bir ürün olacak ve sizin tüm hareketlerinizi kaydedecek. Şaka mı? Değil… Böylece hareketleri nasıl yaptığınızı daha bir keyifli şekilde izleyebileceksiniz.

Seyahat

Drone’lar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden; şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebilir. DJI Inspire 2, DJI Matrice 200, DJI
Mavic Pro, DJI Phantom 4 Pro, DJI Phantom 4 ve DJI Mavic Air en uzun menzile sahip drone’ların başında geliyor.

Bu tarz videoların bir arada bulunduğu travelbydrone adında bir platform da bulunmakta. Bu sitede yaklaşık 2500 adet şehir tanıtım videosu var. Bunlardan biri de İstanbul’dan. Gitmek istediğiniz şehre karar vermeden önce Drone ile çekilmiş videosuna da bu site sayesinde göz atabilirsiniz.

Pazarlama

Drone’lar fazla bütçesi olmayan ya da ufak çaplı işletmelerin kendi tanıtım videolarını çekebilmeleri için biçilmiş kaftan. Kafeler, restoranlar ya da oteller bu ürünler sayesinde mekanları hakkında bilgi verebilecek bir videoyu rahatlıkla
çekebilir. Özellikle pandemi döneminde emlak firmaları kameralı drone’lar ile ev tanıtımlarını daha rahat çekebilmiş. Drone’lara bir tane pankart bağlayıp, tanıtım yapmanız da mümkün.

Tarım

Drone’ların tarım sektörüne oldukça çok faydası var. Çiftçilerin nesiller boyu benimsedikleri geleneksel tarım yöntemleri oldukça vakit almakta. Drone’lar tarımda ilaçlama, gübreleme, haritalama, hastalık tespiti ve ölçüm gibi uygulamaları yapabilir. Bu sayede bu işlemler daha kısa sürede halledilir. Drone’lar ile çekilen görüntüler sayesinde verim artırıcı önlemler alınabiliyor. Ayrıca bitki eken drone’lar da mevcut. Yani sadece alanın denetlenmesinden ziyade, üretim de yapılabiliyor. Business Insider’a göre 2021’de drone pazarı 12 milyar doları aşması tahmin ediliyor.

Kargo

Drone sektöründe kargo denince akla gelen ilk şeylerden biri Amazon‘un bunun üzerine çektiği videosu. Amerika’da yasalar bunun gerçekleşmesine ne kadar elverir bilinmez ama yakın zamanda evinize ürünler bu aletler ile gelirse şaşırmayın.

Amerika’da federal havacılık departmanından onay alan Amazon yakın bir zamanda drone ile kargo taşımacılığına başlayarak teslimat sürelerini 30 dakikaya düşürecek. Geleneksel kargo standartlarının bırakılıp modern lojistik taşımacılığına geçilmesi ile yakıt tüketiminin azalması, trafik sıkışıklığının azalması ve doğayı oldukça fazla tehdit eden egzoz salınımının azalması bekleniyor.

Ne kadar Dünya Kupası sırasında Fransa’nın antremanını ajan bir drone ziyaret etmiş olsa da, Drone’ların sıklıkla kullanılacağı alanlar olacaktır. Ülkemizde de  ve TechnoModel adlı sitelerde bulabileceğiniz Drone’ların fiyatları 1000TL‘den başlıyor.

* Drone ile çekilen en popüler videolardan birine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yarış

Drone yarışları ilk olarak Avustralya’da çıktı. Büyük şirketlerin de bu olaya katılımı yarışların bir akım haline gelmesini sağlıyor. Son zamanlarda yapılan drone yarışlarının çoğunluğu ‘’First Person View’’ sisteminin kullanılması ile gerçekleşiyor. Bu sistemde yarışmacı pilotlar sanki drone’u kullanıyor gibi bir sistem oluşturulmuş. Yani drone’nun üzerine eklenen bir kamera ile birinci kişi görüşü yakalanıyor. Drone yarışları önümüzdeki yıllarda Formula 1 yarışları kadar popüler olursa şaşırmayın. World Drone Prix adı altında yapılacak olan yarışlar için, Dubai’de yapılan 1 milyon dolarlık pist bunun küçük bir göstergesi. 

Ayrıca ülkemizde de Drone Şampiyonası gerçekleştiriliyor. Yarış takvimine burada yer alan linkten bakabilirsiniz.

Sağlık

Dünya’nın her yerinde farklı model drone çeşitleri sağlık sektörüne fayda sağlamaya başladı. Mesela ilaca ihtiyaç duyduğumuzda, ilaç getiren drone devreye girecek. Kötü bir durumdayken de, ambulans drone faaliyete geçebilecek. Lojistik açısından da drone ile teslimat maliyetleri oldukça fazla düşürecek. Sağlık çalışanları için de büyük bir kolaylık olacak olan drone’ların bu sektörüne sunacağı hizmetler gelecek yıllar içinde çok konuşulacak.

Haritalama

Geniş araziler için havadan ekonomik, yüksek doğruluklu ve hızlı haritalar üretmek istiyorsanız; dronelar bunun için güzel bir çözüm olabilir. Drone kullanımı kadastro mülk sınırlarının belirlenmesi ya da şantiye altyapı tasarımlarının oluşumunda büyük kolaylıklar sağlar. Detaylı bilgi için drone okulu’nun eğitim sayfasına bakabilirsiniz.

Moda

İlla güzel kıyafetleri mankenler mi giyecek. Drone’lar taşıyamaz mı? Bal gibi de taşır. Milano’da gerçekleşen moda haftasında Dolce & Gabbana’nın defilesine drone’lar damga vurdu. 

Acil Yardım

Artık cankurtaran olmak için yüzme bilmeye gerek yok. Gerekli olan sadece drone kullanabilmek. Özellikle afet durumlarında acil müdahale için drone’lar tercih edilmeye başlandı. Bunun en son örneği Türkiye’de meydana gelen bir deprem sonrası bölgeden kaldırılan drone’lar AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ne bölge hakkında acil hasar bilgisi vermiş oldu. Bu sayede afet bölgesine gönderilecek ekipmanlar hakkında hızlı bilgi aktarımı sağlanmış oldu. Evet insansız hava araçları acil yardım gerektiren durumlarda da bize yardım edecek. Aynı aşağıdaki video da olduğu gibi. 

Haberleşme

Haberleşme derken, bir yanlışlık olmasın dediğinizi duyuyorum. Bize mektup getirebilirler evet, ama onun dışında Hakkari’de kullanıldığı gibi de kullanılabilir. Telefonun çekmediği yerlerde telefon Drone ile uçurulup, Bluetooth ile bağlanarak şebeke sorunu çözülebilir. Yaratıcılığımıza kimse göz koyamaz…

Popüler Drone Firmaları ve Ürünleri

DJI

Drone denince akla gelen ilk firmalardan biri hiç kuşkusuz DJI. 2006 yılında Frank Wang tarafından kurulan DJI Innovations şu an 10 milyar dolarlık bir değere sahip. Dron piyasasının yaklaşık %70’ini elinde bulundurmasıyla birlikte, profesyonel filmlerin çekiminde ve çeşitli araştırmaların yapılmasında ilk tercih edilen marka.

Ürünleri arasında başlangıç seviyesinde olanlar için geliştirilmiş ve en uygun modellerinden olan Spark, orta seviyeye hitap eden Mavic ve Phantom, ve endüstriyel drone sınıfında Inspire, Agras ve Matrice bulunmakta. Her 6 ayda bir yeni modeller piyasaya sunan şirket, 2020 yılında DJI MAVİC AİR 2, DJI MAVİC 2 PRO / ZOOM,  DJI MAVİC MİNİ ve DJI MAVİC PRO modellerini çıkartmıştır. Bütçenize göre de alternatif modelleri de mevcuttur. Ayrıca bu modeller en uzun menzile sahip drone’lar arasında yer alıyor. 

Parrot

Bir Fransız firması olan Parrot, bir zamanlar DJI’ın en büyük rakibiyken; zamanla aradaki farkın açıldığını söyleyebiliriz. Yine de başlangıç seviyesi için AR.DRONE incelenmesi gereken ürünlerden. Profesyoneller için de Parrot Disco.

Eachine

Bütçeye uygun ve amatör ürünler arıyorsanız, Eachine markasının ürünlerine göz atmanızda fayda var. Katlanabilir ve mini selfie olanları, en uygunlarından.

Profesyonel amaçlı kullanım için bakılması gerekenlerin listelendiği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki drone modelleri için de sizi bu yazımıza alalım.

Drone Nasıl Kullanılır?

Açıkçası profesyonel bir şekilde dron kullandığımı söyleyemem ama kullananların videolarını sizinle paylaşmak istedim.

Drone Nasıl Yapılır?

Ben maker’ım kardeş, ben kendi dron’umu kendim yapmak istiyorum – hiçbir şekilde bir dron satın almak istemiyorum diyorsanız da aşağıdaki video size detaylı bilgi verecektir.

Son olarak, iyi güzel de ben bu ürünleri nerelerde uçurabilirim diye merak ediyor olabilirsiniz. Güzel bir soru açıkçası. Bunun için droneturk adlı websitesinin yayınlamış olduğu faydalı bir harita var. Oradan ulaşabilirsiniz.

Hepinize iyi uçuşlar!

Yeni teknolojilerle alakalı diğer kapsamlı yazılarımıza göz atmak isterseniz:

Nesnelerin İnterneti Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Sanal Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Görsel Kaynak: unsplash.com