Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde akıllı saat marketi; deyim yerindeyse coştu. O kadar çok çeşit var ki; seçim yapmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Bunca çeşit arasında görme engellilere hitap eden bir saat geliştirilmemiş olması ise acı bir durum. Neyse ki Dot, piyasadaki bu açığı kapatacak gibi gözüküyor.

Güney Kore merkezli Dot, görme engelli kullanıcıların okuyabileceği aktif Braille alfabesinden oluşan bir akıllı saat. Dünya Sağlık Örgütü, 39 milyonu tamamen kör olmakla birlikte, 289 milyon kişinin görme bozukluğundan mustarip olduğunu tahmin ediyor. Geliştirilen projede, görme engelliler arasında okuma-yazma oranın düşük olması, malzemelerin kısıtlı ve pahalı olması en önemli etken. Dot, gerçek zamanlı dijital metin çağında bahsi geçen bu problemlere teker teker değinmeyi planlıyor.

dot_braille_saati

Dot’un görünüm olarak Fitbit veya Pebble’ı andırdığını söyleyebiliriz. Fakat bu cihazların aksine, Dot’un yüzeyinde 6 aktif noktanın bulunduğu 4 hücreli bir modül bulunuyor. Bu modül üzerinde tek bir seferde 4 Braille karakteri gösterilebiliyor ve karakter görüntüleme hızı 1Hz’den 100Hz’e kadar ayarlanabiliyor. Cihazın 10 saatlik bir pil ömrü bulunuyor; bu da ortalama kullanımda 5 güne denk geliyor.

Bu akıllı saatin temelinde dermal algı teknolojisi yatıyor. Kullanıcı saati, Bluetooth uyumlu başka bir cihaz ile eşleştirerek, uygulamalardan gelen mesajları Braille alfabesi aracılığıyla okuyabiliyor. Dot, görme engellilerin e-kitap uygulamalarına erişimini ve Braille öğrenimindeki %95’lik açığı kapatmayı planlıyor. Dot’un kurucu ortağı ve CEO’su Kim, saatin görme engelliler için önemini şu sözlerle belirtiyor;

“Körlerin %90’ı sonradan kör oluyor ve bilgiye erişimlerini bir anda kaybediyorlar. Dot, Braille alfabesini öğreterek; bu insanların ihtiyaç duydukları günlük bilgi erişiminde yardımcı olabilir.”

Piyasadaki pahalı Braille e-okuyucuları ile karşılaştırıldığında Dot’un 300$’lık fiyatı, hedefine ulaşmasında yardımcı olacaktır. Önümüzdeki Aralık ayında Amerika’da ve Kanada’da piyasaya sürülmesi beklenen bu akıllı saat hakkındaki gelişmeleri, mail listesine kaydolarak takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.techinasia.com