Daha önce yalnızca bilimsel araştırmalar ve askeri amaçlarla kullanılan insansız hava araçları, ucuzlayan malzemeleri ve gelişen teknolojileri sayesinde artık eğlence amacıyla kullanmak isteyen kullanıcılar için de uygun hale geldi. Eğer siz de bu yüksek teknolojili oyuncaklara ilgiliyseniz, kompakt tasarımı ve işlevselliği ile öne çıkan dronelardan birisi olan DJI Phantom’a göz atmak isteyebilirsiniz.

DJI Phantom’un sahip olduğu en önemli özelliklerden birisi, kutusundan uçuşa hazır halde çıkması. Drone’un her türlü yazılımsal ve donanımsal ayarı teslimattan önce yapıldığından, karmaşık işlemlere gerek kalmadan uçuşa hazır hale geliyor. Bataryasını şarj ettikten ve uzaktan kumandasının pillerini taktıktan sonra DJI Phantom’unuzu havalandırmak için tek yapmanız gereken şey pervanelerini takmak.

DJI Phantom'un Uzaktan Kumandası

En bilinen insansız hava aracı modellerinden birisi olan AR Drone’dan farklı olarak, DJI Phantom kendine özgü bir uzaktan kumanda ile birlikte geliyor. Her ne kadar drone’u akıllı telefon ile kontrol etmek kulağa daha kullanıcı dostu gibi gelse de, Phantom’un iki joystickli kumandası sayesinde cihazı uçurmak büyük ölçüde sezgisel hale geliyor.

Cihaz, bünyesinde bir kamera bulundurmamasına karşın, uçuş esnasında video kaydetmek isteyen kullanıcılar için çıkarılabilir bir kamera yuvasına da sahip. Bu yuvaya takacağınız GoPro veya benzeri bir aksiyon kamerası ile havadan oldukça etkileyici görüntüler kaydedebilirsiniz.

DJI Phantom İnsansız Hava Aracı

DJI Phantom, minimal tasarımı ve kolay kullanımının yanı sıra teknik özellikleri ile de öne çıkıyor. Sahip olduğu GPS modülü ve Naza-M otomatik pilot sistemi sayesinde iki adet uçuş modu bulunan drone’u, bir kez konumlandırdıktan sonra pozisyonunu koruması için ayarlamanız da mümkün. Hızı saniyede 10 metreyi bulan Phantom, 2200mAh’lik bataryası ile 10-15 dakika boyunca aralıksız uçabiliyor ve şarjı biterken otomatik olarak eve iniş yapıyor.

Diğer elektronik cihazlarla karşılaştırıldığında; insansız hava araçlarının piyasası, özellik ve fiyat bakımından oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Amatör kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda fazlasıyla yeterli olan DJI Phantom, web sitesi üzerinden ve Amazon’dan sipariş edilebiliyor. Çeşitli internet siteleri aracılığıyla ülkemizde de satılmakta olan bu drone’un en düşük modelinin Türkiye’deki satış fiyatı 1500TL civarında.

GÖRSEL KAYNAK: http://www.dji.com/