Amerika’da telefonlar ve tabletler için kılıf üreten Dodocase; Google Cardboard gibi, yalnız tüm cihazlarla çalışabilen sanal gerçeklik birimini 25$’a sitesi üzerinden satışa çıkarmıştı. Kickstarter‘da DIYVR adında açılan kampanyayla da hem ürünü geniş bir kitleye yaymak, hem de GLAM adındaki yazılım firmasıyla sanal gerçeklik için açık kaynaklı bir platform geliştirmek hedefleniyor.

Dodocase’in geliştirdiği üründe Google Cardboard ve benzeri cihazlardan farklı olarak ürünün ön tarafına Leap Motion da ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca ekstradan alabileceğiniz aparatla ürünü beyzbol şapkanıza bağlayarak, elinizi kullanmanıza da gerek kalmıyor. Böylece Leap Motion el hareketlerinizi algılayarak, sanal gerçeklik birimi üzerine aktarabiliyor. Google Cardboard için geliştirilen uygulamaların DIYVR’da da çalıştığını ayrıca belirtelim.

25.000$’lık hedefine 17 gün öncesinden ulaşan DIYVR, sanal gerçekliğin mobile uyarlanmasına odaklanmış durumda. Bunun için oluşturulacak olan açık kaynaklı platform ile de çok daha fazla kişinin bu teknolojiye erişmesi isteniliyor. Bu arada Kickstarter kampanyasına özel 25$‘lık fiyatına beyzbol şapkasına takılabilecek olan aparat da dahil.

Görsel Kaynak: kickstarter.com