Birçoğumuz küçükken Disneyland’a gidip, Mickey, Pluto ve daha nice Walt Disney karakteri ile tanışmak istemiştir. Ve artık bu hayalinizi oraya gitmeden gerçekleştirebileceksiniz çünkü Disney, eğlence parklarını sanal gerçeklik birimlerine açıyor.

Başta sanal gerçekliği entegre etmenin zor olacağını düşünen Bei Yang zamanla; Disneyland ve Disneyland’ın sanal versiyonunun birlikte var olabileceklerine kanaat getirmiş.  Yang bu konudaki düşüncelerini şu şekilde ifade etmiş;

“ Eğer teknolojiye yaklaşım şeklimizi düşünecek olursanız Walt Disney firmasının içerik yaratma üzerine kurulu olduğunu görebilirsiniz. Arkadaş ve aileler arasında hikayeler aracılığıyla bağ kurarız ve bunu türlü mecralar üzerinden gerçekleştiririz. Sanal gerçekliği bu mecralardan biri olarak görüyoruz.”

Disney, kullandığı mecraları kolay kolay terk eden bir yapıya sahip olmadığını ispatlamış bir firma. Örneğin, günümüzde artık internet gibi bir mecra varken hala dergi çıkartabiliyor. Yang, yarattıkları bu trendlerin süreceğini düşünüyor. Yang, ayrıca, eğlence parkalarında yaşanan tecrübenin bir kısmının kolaylıkla sanal gerçeklik ortamına aktarılabileceği kanısına da varmış.

Valve, HTC ile ortaklığı doğrultusunda geliştirdikleri sanal gerçeklik birimini bu sene içerisinde piyasaya sürecek. Önümüzdeki sene piyasaya sürülmesi beklenen Project Morpheus’u ve piyasaya ne zaman sürüleceği belirsiz olan Oculus’u da unutmamak lazım. Bu aşamada sanal Disney’in oluşturacağı pazarın, biraz küçük olduğunu söyleyebiliriz ama bu girişimin de, insanlara sanal gerçeklik konusunda farkındalık kazandıracağı bir gerçek.

Görsel Kaynak: http://venturebeat.com/