Geçtiğimiz günlerde Disney, çocuklarınızın hayal gücünü giyilebilir teknoloji ile bütünleştiren yeni oyuncak platformu Playmation’ı tanıttı. Küçükken hayal gücünüzü kullanıp düşmanları dize getirdiğiniz günleri hatırlıyorsanız, aynı tecrübenin giyilebilir teknoloji ile nasıl katlanabileceğini hayal edin!

Şöyle bir düşündüğünüz zaman Playmation, tam da; “Bizim zamanımızda böyle oyuncaklar yoktu!” dedirtip, küçük bir kıskançlık çekmenize sebebiyet verecek türden bir platform hazırlamış. Geliştirilen platform aracılığıyla çocuklar sevdiği Avengers kahramanlarından birini canlandırabilecek. Özetlemek gerekirse, Playmation, dijital ile fiziksel dünyayı bütünleştirip, çocukların eğlenirken, hayal gücünü genişletmesine yardımcı olan bir platform diyebiliriz.

disney_playmation

Platformda hareket algılayıcıları, kablosuz ve giyilebilir teknolojiden faydalanılmış. Kullanılan bu teknoloji sayesinde çocuklar hem kullandıkları cihaz hem de birbirleriyle etkileşime geçebilecek. Playmation tarafından geliştirilen ilk oyuncak seti Avengers Başlangıç Paketi olarak geçiyor. Bu paket dahilinde Iron Man’in zırhlı eldiveni bulunuyor fakat Hulk’un yumrukları da eklenecekler arasında yerini almış. Kola takılarak kullanılan bu eldiven, üzerinde kötü adamların ya da kahramanların (Iron Skull– Kaptan Amerika) durduğu fiziksel istasyonlarla etkileşime geçebiliyor. AvengersNet adlı uygulama ile desteklenen paket, çocukların oyun ilerleyişini takip etmelerine ve yeni görev senaryolarına erişim imkanı sağlıyor.

Geliştirilen platformu ev ortamı için hazırlanmış bir “laser tag veya paintball ” gibi düşünebilirsiniz. Şimdilik sadece iOS cihazları ile uyumlu olan uygulama, yakın bir zaman içerisinde Android platformundaki yerini alacak. Avengers Başlangıç Paketi’nin içinde bir adet Avenger cihazı (Iron Man Repulsor), 2 adet güç etkinleştirici ve 2 adet figür (Kaptan Amerika ve Iron Skull) bulunuyor. Önümüzdeki Ekim ayında Amerika ve Kanada’da piyasaya sürülecek olan paketin fiyatı 120$ olarak belirlenmiş. Bu arada Star Wars ve Frozen için ayrı paketlerinde geliştirilme aşamasında olduğunu belirtelim.

Görsel Kaynak: http://www.pocket-lint.com/