20 Aralık’ta Eskişehir’de GDG Eskişehir ve Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü‘nün ortaklaşa düzenlediği DevFest Student etkinliği vardı. DevFest Student sunumları öğrencilerin yapmasıyla konsept olarak benzeri olmayan bir etkinlik ve ilki geçtiğimiz yıl yine Eskişehir’de düzenlenmişti.

DevFest Student’ın konsepti gereği tüm konuşmacılar öğrenciydi ve her konuşmacı uzmanlaşma yolunda ilerlediği konu hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Zaten DevFest Student’ın amaçlarından biri de, daha önce büyük bir kitle önünde sunum yapmamış öğrencilere bu fırsatı sunmak. Böylece öğrenciler, sunum yapma konusunda kendilerini test ediyor ve etkinliğe katılan öğrencilerin de bu konuda cesaretlenmelerini sağlıyor. Bununla birlikte, konuşmacılar öğrenci olmasına rağmen, katılımcılar arasında çok sayıda sektör çalışanının bulunması da dikkat çekti.

Yaklaşık olarak 500 kişinin katıldığı etkinlik, Google Geliştirici İlişkileri Teknik Program Yöneticisi Barış Yesugey’in konuşmasıyla başladı. Barış Yesugey, konuşmasında GDG’lerden bahsetti. GDG’lerin ne amaçla kurulduklarına ve ne tarz etkinlikler yaptıklarına değinen Yesugey, ayrıca katılımcıları kendi şehirlerinde GDG kurmaya davet etti. Barış Yesugey’in konuşmasının tamamına aşağıdaki videodan erişebilirsiniz.

Barış Yesugey’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasından sonra etkinliğe oturumlarla devam edildi. Oturumlardan birinde etkinlik konuşmacılarından Furkan İkiz nesnelerin interneti üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Furkan İkiz, sunumunda nesnelerin internetinin kullanım alanlarından ve geleceğinden bahsetti.

Konuşmacılar salonda sunumlarını gerçekleştirirken bir yandan da sandbox bölümünde çeşitli sandboxlar yapıldı. Bunların arasında geliştirme kartı Netduino Plus 2, drone ve Google Glass sandboxları vardı. Netduino Plus 2 sandboxında Umut Erkal katılımcılara kartın özelliklerinden ve nasıl kullanıldığından bahsetti. Ahmet Oğuz Mermerkaya ve Tuncer Başaran gerçekleştirdikleri sandboxta droneların kullanım alanlarından bahsettiler. Google Glass sandboxını ise Murat Yener ve Said Tahsin Dane birlikte gerçekleştirdiler ve katılımcılara Google Glass’ın yeteneklerini anlattılar. Bütün bu sandboxlarda katılımcılar, cihazlar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, merak ettikleri sorulara yanıt bulma fırsatını yakaladılar. Ayrıca etkinlikte, oturumlara paralel olarak teknik konular üzerine birtakım workshoplar da gerçekleştirildi.

Sunumlar, sandboxlar ve workshopların dışında etkinliğin fuaye alanı da oldukça hareketliydi. Katılımcılar, fuaye alanındaki standlarda yer alan çeşitli cihazları deneme fırsatı buldular. Bu cihazlar arasında Google Glass, Google Cardboard, AR.Drone, Flying Fingers, Myo Armband ve geliştirme kartları Intel Galileo, Radxa, Raspberry Pi ve Arduino Uno bulunuyordu. Google Glass, AR.Drone ve Myo Armband gibi son teknoloji cihazları ilk kez deneme fırsatı bulan birçok kişinin bu deneyimlerden oldukça memnun kaldıkları yüzlerinden okunuyordu.

DevFest Student etkinliğine ait tüm fotoğraflara GDG Eskişehir’in Facebook sayfasından ya da G+ sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, etkinlikte Google Glass ile çekilen görüntüleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

GDG’lerin düzenlediği etkinlikler 2015 yılında da tüm hızıyla devam edecek. Son dönemde kurulan GDG’lerle birlikte Türkiye’deki GDG’lerin sayısı artmaya başladı. Bu da, geliştiricilere ve teknoloji tutkunlarına yönelik daha fazla etkinlik anlamına geliyor. Şu anda Türkiye’de resmi olarak beş GDG mevcut. Bunlar; GDG İstanbul, GDG Ankara, GDG Eskişehir, GDG Konya ve GDG İzmir. GDG Kütahya, GDG Düzce ve GDG Sivas’ın kurulması için de adımlar atıldı ve onların da resmiyet kazanması bekleniyor.

GDG’lerin düzenlediği etkinliklerden haberdar olmak için, GDG’lere ait sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneririz.

Final Pozu