Kendi şemsiyenizi aceleyle çıktığınız mekanda unuttuğunuz için seyyardan 5TL’ye yeni bir şemsiye almak zorunda kaldınız mı? Havanın halen soğuk ve yağmurlu olduğu şu günlerde, New York kökenli Davek firması, “unutkanlar” için kendini sağda solda unutturmayan akıllı bir şemsiye geliştirdi.

Davek firması, geliştirdikleri yeni şemsiye ile kullanıcının şemsiyeyi kaybetme ya da unutma problemine basit fakat etkili bir çözüm geliştirmiş. Bu çözüm ise şemsiye sapına yerleştirilen küçük bir Bluetooth cihazı. Basit demiştik, değil mi? Eğer şemsiyenizden yaklaşık 9-10 metre kadar uzaklaşırsanız, telefonunuza yüklü uygulama, şemsiyenizi unuttuğunuza dair bir uyarı gönderiyor. Artık bundan sonra geri dönüp şemsiyenizi almak ya da yağmur altında sucuğa dönmek, tamamen size kalmış…

davek_bluetooth

Davek Bluetooth Cihazı

Şemsiyeyi telefona bağlamak ise son derece kolay; uygulamayı yükledikten sonra şemsiyeyi 60 saniye kadar telefonun yakınında tutmamız yeterli. Bu basit kurulum işleminin ardından artık isteseniz de şemsiyenizi kaybetmeyeceksiniz. Davek uygulaması üzerinden hava durumunu da takip edebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde o gün içerisinde yanınızda şemsiye taşımanıza gerek var mı, yok mu öğrenebileceksiniz.

Şemsiyenin kendisinin de son derece kaliteli malzemelerden üretildiğini belirtmekte fayda var. Davek’i özetlemek gerekirse sadece kaybolmayan bir şemsiye değil, kötü hava şartlarına karşı dayanıklı ve ince işçilikle üretilmiş bir şemsiye olduğunu söyleyebiliriz. iOS ve Android cihazlarla uyumlu olan bu şemsiye şu sıralar Kickstarter üzerinde fonlanıyor. Eğer sizde sürekli olarak şemsiyenizi kaybetmekten şikayetçiyseniz, ön siparişlerinin dağıtımına önümüzdeki Eylül ayında başlanacak olan Davek’i, 89$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com