Uzun zaman önce hayatımıza giren Bluetooth kulaklıklar da hızla gelişen ve büyüyen giyilebilir teknoloji pazarında yerlerini almaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk akıllı Bluetooth kulaklığı The Dash, spor yaparken hem müzik dinlemek hem de aktivitelerini kaydetmek isteyenleri ağır ve kablolu cihazlar taşımaktan kurtarmaya geliyor.

Sporculara özgürlük sağlamak için tasarlanan The Dash, birçok cihazın özelliklerini bünyesinde topluyor. Spor yaparken müzik dinlemeyi sevenler için içerisinde tamamen kablosuz ve akıllı telefonunuzdan bağımsız, 4GB hafızalı bir müzik çalar bulunuyor. Bu da demek oluyor ki The Dash’i telefonunuzda çalan müzikleri dinlemek için kablosuz bir kulaklık olarak kullanabileceğiniz gibi, kendi müzik çalarını kullanarak telefon taşıma zahmetinden de kurtulabilirsiniz.

The Dash içerisinde bulunan sensörler sayesinde, akıllı bileklik veya saate gerek kalmadan attığınız adımları, hızınızı, mesafenizi ve ritminizi ölçebiliyor. Aktivitenizle ilgili bu ölçümlerin yanı sıra nabız, oksijen doygunluğu ve harcanan enerji gibi vücudunuzla ilgili ölçümler de yapabilen The Dash, tüm bu ölçümleri seslendirerek gerçek zamanlı olarak size aktarıyor.

Ergonomik tasarımıyla kulağınıza tam olarak oturan The Dash, pasif olarak dışarıdan gelen tüm sesleri engelliyor. Ancak dışarıdan gelen sesleri duymak isteyenler için ses geçirgenliği özelliği de mevcut. Parmağınızı The Dash’in dokunmatik olan yan yüzeyinde kaydırdığınızda dışarıdan gelen tüm sesleri kulaklık yokmuş gibi duyabiliyorsunuz. Ses geçirgenliği, özellikle çevreden gelebilecek tehlikelere karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar için oldukça kullanışlı bir özellik.

Bragi Uygulaması

The Dash, istediğinizde telefonunuza bağlanmak için Bluetooth 4.0’ı kullanıyor. Akıllı telefonunuza Bragi uygulamasını indirerek The Dash’in kurulumunu yapabilir, hedeflerinizi belirleyebilir ve ilerlemenizi kaydedebilirsiniz . Telefon konuşmalarınız için kullanıma da oldukça uygun olan The Dash, sesinizi kulak kemiğinizden algılayan özel mikrofonu sayesinde dışarıdan gelen gürültüyü önemli ölçüde azaltarak sesinizin karşı tarafa olabildiğince net ulaşmasını sağlıyor.

The Dash İçin Bragi Uygulaması

Şarj Süresi

100 mAh’lik bataryası bulunan The Dash’in şarj süresi kullanmakta olduğunuz özelliklere göre aşağıdaki gibi değişiklik gösteriyor:

  • Aktif olarak kullanmıyorken 250 saat,
  • Aynı anda müzik çalar ve aktivite takip özelliğini kullanıyorken 3 saat,
  • Yalnızca müzik oynatma özelliğini kullanıyorken ise 4 saat.

The Dash’in tamamen şarj olması ise yalnızca 1 saat sürüyor. Cihaz ile birlikte verilen taşıma kutusu aynı zamanda cihazı şarj etme özelliğine de sahip ve içerisindeki batarya ile The Dash 5 defaya kadar şarj edilebiliyor.

The Dash Taşıma Çantası

The Dash’in telefondan bağımsız, su geçirmez, hafif ve kablosuz olması diğer aktivite takip cihazlarının kullanımına uygun olmayan bazı spor alanlarında kullanılmasını da mümkün kılıyor.Kulaklık siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneğine sahip ancak ayrıca 4 açık renk(yeşil, sarı, mavi ve mor) kılıfı da mevcut. Kickstarter tarafından fonlanan The Dash akıllı kulaklığı, 299$ karşılığında Bragi Pre-Order Store üzerinden ön sipariş verebiliyorsunuz.

2015 yılında çıkması beklenen diğer akıllı ürünlere de aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.bragi.com/