Günümüzde kalp hızımızı, stres seviyemizi ve nefes düzenimizi takip edebilen birçok giyilebilir teknoloji cihazına rastlamak mümkün. Peki, bu değerleri oturduğunuz yerden öğrenebilir misiniz? Geliştirilen akıllı minder Darma ile oturduğunuz yerden sağlığınızı kontrol edebileceksiniz.

Bilim adamları, günün 8 saatini ofiste çalışarak geçiren bireylerde, oturmaya bağlı olarak kas dejenerasyonu, bel ağrısı ve düşünsel fonksiyonlarda azalma gibi rahatsızlıkların gözükebildiğini belirtiyor. Bütün bunlara rağmen oturmaktan kaçınamayacağımız için Darma, insanların ofiste oturarak geçirdiği süreyi daha sağlıklı hale getirmeyi hedefliyor.

Görünüm olarak sıradan bir mindere benzeyen Darma, içindeki fiber optik algılayıcılar sayesinde oturan kişinin nefes düzenini ve stres seviyesini algılıyor. Bunlara ek olarak kalp hızını ölçebiliyor ve kişinin vücut pozisyonunu takip edebiliyor. Topladığı bu verilere bağlı olarak minder, kişileri hareket etmeye teşvik ediyor ve onları dürterek düzgün oturmaları gerektiği konusunda da uyarıyor. Darma, stres seviyenizde bir artış tespit ederse, rehber uygulaması aracılığıyla meditasyon teknikleri uygulamanızı istiyor. Diğer uygulamaların aksine Darma, yaptığınız hareketlerde size gerçek zamanlı geri bildirimler göndererek rehberlik ediyor.

banner3s

Darma’nın CEO’su ve kurucusu Junhao Hu kullandıkları fiber optik algılayıcı teknolojisi hakkında şöyle bir açıklama yapıyor;

Minderin içindeki ileticiler mikro hareketleri algılayarak, alıcıya ışık göndermesini sağlıyor. Böylece minder, ışık iletimi esnasında gerçekleşen değişiklikleri analiz ederek, nefes düzeninizin ve vücut hareketlerinizin haritasını çıkarıyor.

Kullanılan fiber optik teknolojisine ek olarak kişinin vücut pozisyonunu tespit edebilmek için minderin içine bir de basınç algılayıcı ekleniyor. Bu sayede oturan bireyin hangi yöne doğru yaslandığını rahatça tespit edebiliyor.

2014 yılının sonlarına doğru yeni bir Kickstarter projesi olarak görebileceğimiz akıllı minder Darma, özellikle ofis ortamlarında geniş bir kullanım potansiyeline sahip. Her ne kadar Hu, Darma’yı ofis sandalyelerine entegre etmek istese de, şu an için erken bir plan olduğunu düşünüyor. Ürünün satış fiyatının ise 249$ olacağı söyleniyor.

Görsel Kaynak: http://www.engadget.com/