Giyilebilir cihazlar ve artırılmış gerçeklik alanlarında teknoloji hızla gelişmesine karşın, üreticilerin odak noktası büyük değişiklikler göstermiyor. Genelde giyilebilir cihaz üreticileri spor ve sağlık ekseninde ilerlerken, artırılmış gerçeklik teknolojileri de oyun alanına yoğunlaşıyor. Akıllı baret “Daqri Smart Helmet”, hem bu iki teknolojiyi yenilikçi bir biçimde birleştiriyor, hem de onlara yeni kullanım alanları kazandırıyor. Orta vadede gerçek manada Robocop polisler ve askerler görmek mümkün olabilir.

Robocop Kaskı

Endüstriyel alanda bir devrim yaratmayı hedefleyen Daqri Akıllı Baret, işçilerin hatalarını en aza indirmek ve iş akışını hızlandırmak için birçok farklı teknolojiyi bir araya getiriyor. Cihaz, sahip olduğu gelişmiş sensörler, HD ekran ve sezgisel işletim sistemi ile teknolojinin kurumsal işletmeler açısından potansiyelini de gözler önüne seriyor.

Daqri Akıllı Baret

DAQRI Akıllı Baret’in Özellikleri

Daqri Smart Helmet’in göze çarpan ilk özelliği, koruyucu vizorünün arkasında yer alan HD ekranı. Kullanılan özel ekranın saydam lensleri, hem düşük ışıkta hem de parlak ortam ışığı olan durumlarda arayüzün rahatlıkla görülebilmesini sağlıyor. Talimatların ve iş ile ilgili bilgilerin gerçek zamanlı olarak işçiye aktarabilen ekran, karmaşık sistemlerin görselleştirilmesine de imkan tanıyor. Bu sayede örneğin işçi bozuk bir alete baktığında değiştirilmesi gereken parçayı anında belirleyebiliyor.

Etrafındaki objelerden sürekli olarak haberdar olan Daqri Smart Helmet, sahip olduğu sensörler ile de öne çıkıyor. Akıllı baret, bünyesinde barındırdığı endüstriyel kalitede IMU (inertial measurement unit), yüksek çözünürlükte 3B derinlik kamerası ve 360 derece navigasyon kameraları sayesinde video kaydetmeden tutun da 3 boyutlu haritalamaya kadar birçok işlevi yerine getirebiliyor.

Kaliteli donanımının yanı sıra Intellitrack isimli, oldukça gelişmiş bir işletim sistemine de sahip olan Daqri Smart Helmet’i akıllı saatler ile kontrol etmek de mümkün. Endüstriyel alanda teknolojinin yaygın biçimde kullanılmasının ne kadar etkili olabileceğini gösteren akıllı baretin piyasaya çıkış detayları ile ilgili ise henüz bir bilgi mevcut değil.

Görsel Kaynak: http://hardware.daqri.com/smarthelmet