Ofislerde, mağazalarda ya da genel olarak kapalı mekanlarda gezinen otonom drone’ları hayal edebiliyor musunuz? Drovionics adında bir firma, geliştirdiği Dronies ile bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğinin sinyallerini müjdeliyor.

İleride drone ve insanların ortak yaşam alanlarını paylaşacaklarını ön gören Drovionics, böyle bir durumda drone’ların insan gözetiminden bağımsız çalışması ve kendi kararlarını verebilmesi gerektiğini savunuyor. Dronies, çalan müzik ritmi ile havada senkronize bir şekilde dans edebiliyor. Akıllı telefon kanalıyla kontrol edilebilen Dronies, kapalı mekanda gruplar halinde düzenli bir şekilde uçabilen ilk robot olma özelliği ile öne çıkıyor.

Dronie’lar, 30 metrelik bir alan içerisinde kontrol edilebilir ama oto pilot modunda dans ederken 2-10 metrelik bir alan içerisinde olması tavsiye ediliyor. Ayrıca küçük oldukları için kapalı mekanda uçmaları daha uygun oluyor; çünkü en ufak bir esinti ile kontrolünü kaybedebiliyor. iOS ve Android uyumlu uygulaması aracılığıyla drone’ların dans koreografisini ayarlayabilir ve bu dansları kaydedebilirsiniz. Dronie’ların ilginç bir özelliği daha var; internet bağlantısı ve uygulama sağlandığı takdirde farklı drone’lar spesifik bir hareket rutini için senkronize edilebiliyor. Bu sayede birden fazla dronie’nizi senkronize olarak dans ettirebilir; aynı su balesi takımlarında olduğu gibi hoş görüntüler elde edebilirsiniz.

Dancing Dronies

Tekli Dronies birimi içerisinde iki tane drone bulunuyor ve bu ikisini tek bir telefon ile yönlendirebiliyorsunuz. Öncelikleri sivil amaçla kullanılan drone’ları otomatikleştirmek olan Drovionics, drone’ların savaş malzemesi olarak kullanımını kabul etmiyor aksine modern toplumların drone’lar ile gelişebileceğine inanıyor.

21 Eylül’de Indiegogo üzerinde başlattıkları fonlama kampanyası şimdilik  3.323$’a ulaşmış durumda. Yürütülen kampanya kapsamında 49$ bağışta bulunarak bir dronie elde edebilirsiniz ya da bağışta bulunabilecek en az 5 tanıdığınızı bu kampanyaya yönlendirerek ücretsiz 1 çift dronie kazanabilirsiniz. Kampanya 10.000$ toplayıp, başarılı olabilir mi şu an beklememiz gerekse de; böyle bir drone’un hayali bile ilginç.

Görsel Kaynak: http://drovionics.com/