Tüketici tipi drone’ların fiyatı, piyasaya sürülen yeni modeller sayesinde düşmeye devam ediyor. Fakat fiyatlarının uygun olması, kullanımının kolay olması anlamına gelmiyor. CyPhy Lvl 1 adıyla geliştirilen model, sabitleme teknolojisi ile tüketicinin kullanım sorununu çözecek gibi.

Level1, Massachusetts merkezli CyPhy Works firması tarafından geliştirilmiş. CyPhy Works’un CEO’su Helen Greiner (Roomba’nın tasarımcısı); “Herkesin kullanabileceği bir drone geliştirdik.” diyerek cihazın kullanım kolaylığına dikkat çekiyor.

Level 1’ın Öne Çıkan Özellikleri

Level-Up Teknolojisi

Piyasadaki drone’ların büyük bir çoğunluğu eğim alarak hareket ediyor. Bu eğim, kameranın hareket etmesine sebebiyet veriyor; kullanıcı ancak gimbal alarak görüntüyü sabitleyebilir – ki gimbal çok da ucuz bir parça değil.

Level 1 hareket ederken hiçbir şekilde eğim almıyor. Bu özellik, kullanıcıların son derece güzel ve sabit çekimler yapabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, Level 1’ın gövdesinin önüne yerleşik bir kamerası olduğu için, kamera masrafına girmiyorsunuz. Drone’un, Level-Up teknolojisini devre dışı bırakarak, aerobatik hareketler sergilemeniz de mümkün.

Level_1

Sezgisel Kontrol

CyPhy Works, drone kullanımını kolaylaştıran bir uygulama geliştirmiş. Şöyle diyebiliriz, eğer kullandığınız telefonu iyi kullanıyorsanız, Level 1’ı uçurmakta hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz. Geliştirilen Swipe-to-Fly sistemi sayesinde yapmanız gereken tek şey; telefonunuzun ekranını kaydırmak.

Bu kontrol özelliğine ek olarak cihaz, kullanıcıya gerçek zamanlı paylaşım kolaylığı da sunuyor. Bu sayede çekimlerinizi direkt olarak uçuş esnasında paylaşabileceksiniz.

Geo-Fence Özelliği (Coğrafi Konum Duvarı)

Bu özellik sayesinde kullanıcı, drone’un uçabileceği alanı belirleyebiliyor. Maksimum ve minimum yükseklik ayarlarını belirleyerek, Level 1’ı gözünüzün önünde tutabilirsiniz, daha da önemlisi; başkalarının gözünün önünden uzak tutmuş olursunuz.

geo_fence_teknolojisi

Cihazın genel özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz;

  • 20 dakika (ve üzeri) uçuş süresi,
  • Hızlı USB şarj süresi,
  • 90 derecelik eğim ile 8 Mpx/1080p HD Kamera,
  • Yerleşik hafıza,
  • Suya dayanıklı gövde.

800 gr. ağırlığındaki drone, iOS ve Android cihazlar ile uyumlu olarak çalışıyor. Kickstarter üzerinde fonlanmaya devam eden Level 1’ı, 445$’a sipariş edebilirsiniz. Yalnız, siparişlerin dağıtımına 2016 Şubat ayında başlanacak, aklınızda bulunsun.

Görsel Kaynak: http://www.fastcoexist.com/