Sanal gerçeklik teknolojileri ortaya çıktıkları günden beri, şüphesiz en çok ilgi gören kullanım alanları oyunlar oldu. Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlüklerinin ardından; oyuncuların, karakterleri hareketleri ile kontrol etmelerine olanak sağlayan cihazlar da görücüye çıkmaya başladı. Oyun deneyimini kökten değiştirmeyi hedefleyen Cyberith Virtualizer da bunlardan bir tanesi.

Cyberith Virtualizer, kullanıcıların her türlü sanal ortamda kendi hareketlerini kullanarak gerçek zamanlı olarak yürümelerine olanak sağlayan bir sanal gerçeklik cihazı; aynı Virtuix Omni gibi. Ayrıca sahip olduğu çok yönlü koşu bandı ve sütunları sayesinde oyun esnasında yürümenin yanı sıra koşabilir, zıplayabilir, çökebilir veya oturabilirsiniz.

Virtualizer ile zıplamanız dahi mümkün

Tabiri caizse karakterinizle bir olmanıza imkan veren Cyberith Virtualizer, sütunlar, taban plakası ve belinize takılan halka olmak üzere üç ana bileşenden oluşmakta. Çok yönlü koşu bandını üzerinde bulunduran taban plaka, doğal bir yürüme hissi sağlarken; bel halkası, 360 derece dönebilen iç yüzeyi sayesinde her yöne dönmenizi, sütunlarla olan bağlantısı sayesinde ise eğilip zıplamanızı mümkün kılıyor. Tüm bunların yanı sıra, Cyberith Virtualizer’ı kullanabilmek için özel bir ekipmana hatta ayakkabıya bile ihtiyacınız yok.  Tek yapmanız gereken şey çoraplarınızı giymek ve platforma çıkmak! Üstelik cihaz; ayakkabı kullanımını zorunlu kılmadığından, komşularınızın veya ev arkadaşınızın gürültüden şikayet etmesinden korkmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapılan ölçümlerde Cyberith Virtualizer’ın çıkardığı ses seviyesinin; yürürken 50 dB, koşarken ise 60 dB olduğu saptanmış.

Virtualizer; ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan, USB tak-çalıştır tipi bir cihaz. Klavye ve oyun kolunun hareketlerini taklit ettiğinden, klavye veya oyun kolu ile yönetebileceğiniz her türlü yazılımı Cyberith Virtualizer ile de kontrol edebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki ürünün kullanım alanı yalnızca oyunlar ile sınırlı değil. Mimari, turizm ve eğitim de dahil olmak üzere bir çok alanda kullanıma uygun olan Virtualizer’ın yaratıcıları; Avusturya’nın en büyük emlak şirketlerinden biri olan SIGNA holding ile işbirliği yaparak ziyaretçilere henüz tamamlanmamış ev ve ofisleri gezdirmeyi planlıyor.

Virtualizer 3 Ana Bileşenden Oluşuyor

Hedefine ulaşmış bir Kickstarter projesi olan Virtualizer’ın, ne yazık ki piyasaya çıkışı ile ilgili net bir bilgi henüz mevcut değil. Ancak ön siparişler alınmaya başladığında haberdar olmak isterseniz, mail listemize kayıt olabilirsiniz.

GÖRSEL KAYNAK: http://cyberith.com/