Artık evinize varmadan, oda sıcaklığını ayarlayıp, şişkin doğalgaz faturalarını biraz daha aşağılara çekebileceksiniz. Nasıl mı? Ülkemizde 2013 yılında kurulan Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri’nin geliştirdiği ürün olan Cosa akıllı kombi kiti sayesinde; cep telefonunuz üzerinden oda sıcaklığınızı yönetip, doğalgaz tüketiminde tasarruf edebiliyorsunuz. Bilim ve teknoloji üzerine üst seviyede deneyime sahip Cem Gül ve Emre Erkin tarafından kurulan Nuvia’yı daha yakından tanıyalım…

– Cosa Akıllı Kombi Kiti nedir? Sunduğu veriler nelerdir?

Cosa Akıllı Kombi Kiti, kombinize bağlanarak, evinizin sıcaklığını cep telefonunuzdan yönetmenizi ve akıllı özellikleriyle doğalgaz tüketiminizde %30’a kadar tasarruf etmenizi sağlar. Tasarımı ve üretimi Türkiye’nin ilk enerji temalı teknokenti olan İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Teknokenti’nde Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri tarafından tamamı Türkiye’de yapılan yeni nesil akıllı kablosuz oda termostatı Cosa, evde olup olmadığınızı telefonunuz aracılığıyla anlıyor ve evinizin sıcaklık ayarlarını otomatik olarak yapabiliyor. Cosa, siz uykudayken evin sıcaklığını hissedilmeyecek kadar, dışardayken ise yeniden kolayca ısıtılabileceği kadar düşürüyor. Böylece Cosa Akıllı Kombi Kiti, evi “Ev”, “Uyku” ve “Dışarı” modlarıyla gerektiği zaman gerektiği kadar ısıtıyor ve doğalgaz tüketimini azaltıyor. Üstelik Cosa tüm bunları yaparken akıllı algoritmaları sayesinde dış hava koşullarını da dikkate alıyor. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama üzerinden yönetilen Cosa, programlama seçeneği ile haftalık rutininizi kolayca planlamanızı sağlıyor. Tatile giderken de Cosa, kombinin kapatılıp peteklerdeki suyun donmayacak şekilde korunmasını da mümkün kılıyor. Dilerseniz ev, uyku ve dışarıda modlarını Cosa istasyon üzerinde yer alan tuşu kullanarak manuel olarak da değiştirebiliyorsunuz.

– Bu ürünü geliştirmek nereden aklınıza geldi?

Türkiye ısınmak için doğalgaza bağımlı bir ülke. Doğalgazın üçte biri binalarda ısınma amaçlı tüketiliyor. Fakat Türkiye’de kombi sahiplerinin yüzde 72’den fazlası hatalı kombi kullanımından ötürü fazla doğalgaz tüketiyor ve yüksek meblağda faturalar ödüyor. Sonuçta kombi kullanıcıları hem kendi tüketimlerinin hem de ülke bazındaki tüketimin artmasına neden oluyorlar. Cosa Akıllı Kombi Kiti kullanıcıları “Kombiyi dışarı çıkarken ya da uyurken kapatmalı mı, kısmalı mı?” derdinden kurtarmakla kalmıyor, doğru kullanımla tasarruf etmesini sağlıyor. Nuvia, Tübitak tarafından desteklenen Cosa ile tüm ekosisteme ve ülke ekonomisine de katkıda bulunmayı hedefliyor.

– Ürün nasıl çalışır?

Cosa Akıllı Kombi Kiti, tasarruf ve konforu bir arada sunmak üzere tasarlandı. Kablosuz iletişim ve akıllı kurulum özelliği sayesinde kablo çekmeden kolayca kurulabiliyor. 3 parçadan oluşuyor. Cosa Kombi kombinize takılıyor. Cosa’nın internet bağlantısını sağlayacak Cosa İstasyon salon ya da oturma odasında pencereden ya da ısı kaynaklarından uzak, sıcaklığı doğru ölçebilecek bir yere yerleştiriliyor. Cihazı sadece prize takmak yeterli oluyor. Şimdilik Android ile uyumlu olan Cosa Mobil uygulamasını indirip kurulumu gerçekleştirdikten sonra, cep telefonunuzdan Cosa’yı siz evden çıkınca evin sıcaklığını otomatik olarak düşürecek şekilde, isterseniz de haftalık program yaparak kullanabiliyor, evinizin sıcaklığını dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kontrol edebiliyorsunuz.

cosa_akıllı_kombi_kiti_kullanim

– Nest’ten farkı nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki ürün tamamıyla Made in Turkey. Bunun dışında; Nest ülkemizdeki çoğu kombi ile uyumlu değilken, Cosa Akıllı Kombi Kiti Türkiye’de yaygın olarak kullanılan kombiler ile uyumlu. Kablolamaya gerek duymadan montajını yapabiliyor, ürünü evinizin istediğiniz yerine konumlandırabiliyorsunuz.

– Ürün hangi kombi modelleriyle uyumludur?

Cosa, aç/kapa (on/off) kontrollü oda termostatı girişi olan tüm kombilerle uyumludur.

– Ürün şu an evlerde kullanılıyor mu?

Cosa Akıllı Kombi Kiti Ar-Ge ve üretim süresi boyunca birçok evde test amaçlı kullanılmıştır. 15 Aralık itibariyle de Cosa ilk kullanıcılarıyla buluşmaya başlamıştır.

– Gelecek planlarınız neler?

Teknoloji dünyasındaki IoT çözümleri ve akıllı evlere yönelik ürünler ilk akla gelen konu. Türkiye’de bu konuda çok önemli bir potansiyel var. Cosa Akıllı Kombi Kiti’nin kombi kullanılan her evde olması enerji tüketiminde ülke ekonomisine katkı sağlamak ve insanların daha konforlu yaşama kavuşmaları açısından önemli. Cosa’nın uluslararası platformlara taşınması da iş planlarımız arasında yer alıyor.

– Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de 10 milyon kombi kullanıcısı var. Halen de hem doğalgaza geçişler hem de yenilemeler dolayısıyla her yıl 900.000 adet kombi satılıyor. Türkiye doğalgaza bu kadar bağımlı iken ve bu kadar tasarruf potansiyeli varken işimiz çok.

– IoT pazarına girecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

IoT çok boyutlu bir iş. Bir fikriniz varsa bunu Arduino gibi geliştirme ortamları aracılığı ile çalışan bir prototip haline getirmek çok önemli bir başlangıç. Ancak işin toplam başarısı için Ar-Ge sürecinden üretime, satışından desteğine bir çok konu var iyi düşünülmesi gereken. Biz bu süreçlerin hepsinden geçmiş bir firma olarak önemli tecrübeler kazandık. Bu işe yeni girecek girişimlerin bilgi birikimimiz ve tecrübemizden faydalanmak üzere bizimle iletişim kurmalarından memnuniyet duyarız.

Cosa akıllı kombi kiti şu an bir kampanya döneminde ve ürünü 31 Aralık’a kadar 249TL yerine 149TL’den satın alabiliyorsunuz. Herhangi bir sorunuz olduğunda da destek ekipleri sizinle kısa bir süre zarfında iletişime geçiyor.