Sanal gerçeklikte gerçeğe yakın bir deneyim için birçok önemli nokta var; kontrol cihazları bunlardan biri. Oculus Rift ile oyun oynarken kontrol cihazı olarak mouse ve klavye kullanmak, sanal gerçeklik deneyimini “gerçeklikten” uzaklaştırıyor. Kickstarter‘da başarıya ulaşan Control VR, bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Görünüş olarak bir eldiveni andıran Control VR, el hareketlerinizi algılıyor ve sanal ortama aktarıyor. Cihaz parmak hareketlerinizi dahi algılayabiliyor. Control VR, çok yönlü olarak geliştirildiğinden birçok platformda kullanılabiliyor. Bu cihazla bilgisayarınızda oyun oynayabilir, sanal çizimler yapabilir, parmak hareketlerinizle detaylı animasyonlar oluşturabilir, hatta bir şarkı bile yazabilirsiniz.

Gerçeğe Bir Adım Daha Yaklaşın

Başta Oculus Rift ve Virtuix Omni olmak üzere birçok sanal gerçeklik cihazıyla sorunsuz bir şekilde çalışabilen cihaz, bilgisayara USB üzerinden bağlanıyor. İlerleyen zamanlarda satışa sunulacak olan son kullanıcı versiyonunda kablosuz bağlantı desteğinin de bulunması bekleniyor. Ayrıca şu anda Kinect desteği bulunmayan cihaza bu desteğin de geleceği söyleniyor.

Tıp, bilim, müzik yapımı, eğitim, hareket izleme ve oyun alanlarında, hatta drone kontrolü için kullanılabilen Control VR, giyilebilir olması ve kullanıcıya hareket konusunda tam bir özgürlük sağlaması nedeniyle diğer hareket algılama cihazlarından ayrışıyor. Yine Control VR gibi bir hareket algılama cihazı olan Myo Armband‘i göz önüne alacak olursak, Myo sadece belli hareketleri algılayabildiği için kullanıcının hareket özgürlüğünü kısıtlıyor.

Ancak Myo Armband’in öne çıktığı nokta ise Control VR’a göre daha pratik bir cihaz olması. Şöyle ki, Myo Armband sadece kola takılan bir bant şeklindeyken, Control VR ise daha karmaşık bir yapıya sahip.

Cihazın Developer Kit’i, geliştiricilerin Control VR ile uyumlu olarak çalışabilecek oyunlar veya uygulamalar geliştirmesine imkan sunmak için açık kaynaklı SDK ile birlikte geliyor.  SDK’nın Unity, Unreal Engine ve Autodesk gibi birçok programı desteklediğini belirtmekte fayda var.

Üretimi 1 Ekim’de başlayacak olan cihaz, şu anda ön siparişe açık ve fiyatı 600$. Kickstarter üzerinden erken davranıp Control VR sahibi olanlar Aralık ayında cihazlarına kavuşuyor. İnternet sitesi üzerinden ön sipariş verenler içinse, cihazın teslimat tarihi 2015’in ilk çeyreği olarak gözüküyor.

Görsel Kaynak: theriftarcade.com