Yatırımcıları arasında Google Ventures’ın da bulunduğu Building Robotics firması tarafından geliştirilen Comfy, ofis ortamlarında sıcaklığı bölge bölge kontrol etmenizi sağlayan bir yazılım sistemi. Comfy, ısıtma ve soğutma sistemlerine bağlanıyor ve zamanla tercihlerinizi öğrenerek ortamın sıcaklığını buna göre ayarlıyor.

Tamamen otomatik olmasına rağmen, yönetim portalı üzerinden de ayarlamalara izin veren Comfy’nin kullanımı çok basit. Öncelikle, bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ayarlamak için uygulamaya giriş yapıyorsunuz. Daha sonra bulunduğunuz konumu seçip tercihinize göre “Mekanı Isıt” ya da “Mekanı Soğut” seçeneklerinden birini seçiyorsunuz ve Comfy de bunu anında gerçekleştiriyor. Comfy’nin web tabanlı uygulamasının yanında bir de iPhone için uygulaması bulunuyor.

Bu sistem mantık olarak Nest Labs’in geliştirmiş olduğu akıllı termostata benziyor. Ancak Comfy, Nest’in termostatından farklı olarak ofis ortamları için tasarlanmış bir sistem. Ve sistemin en büyük özelliği de, farklı bölgelerde farklı sıcaklıklar sağlayabilmesi. Buna bağlı olarak, her çalışan kendi ofisindeki sıcaklığı isteğine göre ayarlayabiliyor. Ve böylece, genel olarak iş ortamındaki verimlilik artıyor. Hatta Comfy, enerji tasarrufu da sağlıyor. Sistemi kullanan şirketlerden biri olan Johnson Controls’ün genel merkezinde yapılan çalışmalarda, Comfy kullanımının yaklaşık %23 oranında enerji tasarrufu sağladığı belirlenmiş.

Comfy, kullanılan alan üzerinden aylık olarak ücretlendiriliyor. Yani ne kadar büyük bir alan için kullanırsanız, ödeyeceğiniz aylık ücret de buna bağlı olarak artıyor.

Görsel Kaynak: gocomfy.com