Bu hafta Made In Turkey serimizin konuğu Cohous ajansı ve bu ajansın içerisinden çıkan bir sanal gerçeklik uygulaması olan FarmaVR.

– Cohous’u yakından tanıyabilir miyiz?

Cohous, 2007 yılında kuruldu. Kendisini mobil teknoloji ajansı olarak tanımlamakta. Deneyimli teknoloji ve tasarım ekibi ile her projeyi tasarım aşamasından son adıma kadar kendi içerisinde üretmekte ve süreklilik gerektiren hizmetleri de yine kendi ekibi ile gerçekleştirmekte.

– Cohous hangi firmalara, hangi alanlarda çalışmalar sunmaktadır?

Ağırlıklı olarak kurumsal firmalara çözüm üreten Cohous mobil uygulama, mobil oyun, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmekte. Müşterileri arasında Turkcell, Vodafone, KKTC Telsim, GSK, Abdi İbrahim, Bioderma, Wee Baby, İKSV, Uniq İstanbul, Medipol Üniversitesi gibi kurumsal şirketler bulunmakta.

– FarmaVR projesi nasıl doğdu?

Ajansta uzun süredir Sanal Gerçeklik ile alakalı uygulamalar üretiyorduk. Bu alan önemsediğimiz ve geleceğimizi şekillendiren alanlardan biri. Biz de ajans olarak gerek ekip gerekse teknoloji olarak yatırımlarda bulunuyoruz. FarmaVR bu yatırımların sonucunda ajansın içerisinden çıkmış ve şirketleşmiş bir ürün.

– Tam olarak FarmaVR’ın neler yaptığını öğrenebilir miyiz?

FarmaVR, sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak hazırlanmış “eczacılık öğrencilerine”, “eczacılara” ve “ilaç sektörü profesyonellerine” yönelik simülasyonları içerisinde barındıran Türkiye’nin ilk ve tek eğitim uygulamasıdır. Eğitim çözüm ortağı Medipol Üniversitesi ile birlikte geliştirilen eğitim programları sayesinde sektöre yeni bir bakış açısı ve derinlik kazandırmayı amaçlayan FarmaVR, 2018 yılı sonu itibariyle Türkiye’nin en çok kullanılan eczacılık eğitim programı olmayı hedeflemektedir.

FarmaVR’ın eğitimlerini gerçekleştirdiğimiz sanal gerçeklik eczanemizde gerçek markalar gerçek ürünleriyle yer almakta. GSK, Abdi İbrahim, Bioderma, Hipp Türkiye, Wee Baby gibi markalar ürün kategorileriyle eczanemizde. Aramıza her gün yeni bir marka katılmakta.

– FarmaVR’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

FarmaVR’ın geleceği çok parlak. Gerek sponsor firmalarımızın katılımı, gerekse ürünü deneyimlettiğimiz eczacıların yorumları bize bunu gösteriyor. 2018-2019 eğitim yılı itibariyle Türkiye’deki eczacılık öğrencilerinin %60’ına ulaşmayı hedefliyoruz. Yine bu yıl içerisinde uygulamanın farklı bir versiyonuyla eczacılara Google Play ve App Store üzerinden indirebilecekleri bir versiyon sunacağız.

Türkiye pazarında istediğimiz noktaya gelmemizi takiben dış pazarlara açılmayı hedefliyoruz. Bunun için aldığımız danışmanlıklar ve ciddi araştırmalarımız var. Bu sektör dikeyinde Türkiye’den çıkmış başarılı bir global ürün olmak en büyük hedefimiz.

– Sanal gerçeklik alanında çalışma yapmak isteyenlere ne tarz tavsiyelerde bulunursunuz?

Geleceğimize yön verecek teknolojik trendlere baktığımızda sanal gerçeklik, yapay zeka, öğrenen makineler ve robotik sistemlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu alanlarda çalışacak arkadaşların bu alanda yatırım yapan ciddi firmaları takip etmesi, yurtdışındaki etkinliklere ve workshoplara katılmalarını öneriyorum. Her çıkan ürünü, inovasyonu derinlemesine inceleyip bilgi setlerini geliştirmeli ve sektörü yakından takip etmelililer.