Sanal gerçeklik şu an en popüler konulardan ve popülerliğini belli bir süre de kaybetmeyecek gibi. Ülkemizde de bu pazarı önceden görmüş, sanal gerçeklik üzerine oyun geliştiren ilk firmalardan olan Codemodeon‘un kurucularından Yağız Hatay ve Berke Başarener ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Öncelikle Codemodeon’un hikayesini alalım?

Codemodeon Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almış 4 sınıf arkadaşı tarafından kurulmuştur. 2010 yılında mezun olduktan sonra, çeşitli kurumsal firmalardaki iş deneyiminin ardından, şirket 2013 Mart ayında resmi olarak faaliyete geçmiştir. İlk kurulduğunda, yazılım ile alakalı çoğu iş yapılıyorken, sanal gerçekliğin daha keyifli ve heyecanlı bir pazar olduğu keşfedilerek, bu pazarda oyun üzerine odaklanılmıştır.

– Codemodeon şu an ne yapıyor?

Codemodeon bir nevi oyuncak diyebileceğimiz Oculus Rift, Kinect, Leap Motion, Sphero, Arduino, Makey Makey (bu ürüne ayrı bir yazıda değineceğiz) gibi teknolojik ürünlerle markalara özel interaktif saha deneyimleri yaşatıp, insanların bu ürünler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Alınan geri dönüşlerle; ürünleri geliştirip, daha yeni modeller üzerine çalışmalar yapar. Şimdilik b2b ağırlıklı çalışarak, firmalara özel hizmetler sunmaktadır. Referanslarımız arasında Nesine, TEB ve P&G gibi markalar bulunmaktadır.

– Şu meşhur Aksiyon Yıldızı oyununun hikayesine gelelim… Ne kadar süre içerisinde yapıldı ve ne tarz tepkiler veriliyor?

Aksiyon Yıldızı, Oculus Rift ve Kinect kullanılarak geliştirilen kısa bir oyun. Oyunun hikayesinde, katılımcı kendini sinemada tek başına film izlerken bulur ve bir anda kötü adamlardan kaçar. Kurtulması için sağı ve solu uçurum olan ince bir tahtadan yürümesi gerekir ve burada da oyun başlar. Yaklaşık 1.5 ay içerisinde yapılan bu oyuna verilen tepkiler, sanal gerçekliğin şu anda ne durumda olduğunu açıkca gösteriyor. Katıldığımız etkinliklerden; Oculus Rift’i atanlara ve kendini yere bırakanlara sıklıkla rastladık. (Hatta bir Oculus Rift’lerinin burun kısmı şu an kullanılamaz durumda) Yeni bir teknoloji olduğundan alışmak için belli bir zamana ihtiyaç var.

– Sanal gerçeklik teknolojisi neleri değiştirecek?

Sanal gerçeklik ürün tanıtımları ve oyun pazarında büyük değişiklikler getirecektir. Yaşanamayacak bir deneyimi çok ucuza yaşatma imkanı sunduğundan insanların ilgisini çekecektir. Sağlık, eğitim ve eğlence gibi sınırsız sayıda alanda sanal gerçeklik çözümleri göreceğiz.

– Sanal gerçeklik ürünlerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Şu an prototip aşamasında olduğundan boyut ve tasarım olarak göze hitap etmeyebilir ama daha şık bir tasarımla evlerde Playstation ya da Xbox gibi bulunacak bir ürün olacağını düşünüyoruz.

– Sanal gerçeklik üzerine çalışmak isteyenlere ne tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Sanal gerçeklik üzerine oyun geliştirmek istiyorsanız, Unity oyun motoru size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

– Ürünler ne zaman Türkiye’de kullanılır?

Türkiye için tahmin yapmak çok zor ama Amerika için 2015 sonu / 2016 başında kullanılacağını düşünüyoruz.

– Yakın zamanda çıkacak farklı bir ürün var mı?

Biraz sanal gerçeklik dışına çıkarak, tek parmakla oynanacak mobile yönelik arcade oyunumuz yakın zamanda cep telefonlarına indirilebilecek.

– Codemodeon’un yaptığı çalışmaları nereden takip edebiliriz?

Sosyal medyayı gerektiği kadar aktif kullanmaya çalışıyoruz. Facebook, Twitter, G+ ve Youtube hesaplarımızdan son çalışmalarımızı takip edebilir, sorularınızı paylaşabilirsiniz.

*Çevreniz de bu tarz teknolojilere ilgi duyuyorsa, yazıyı paylaşmayı unutmayın.