Uygulama marketlerinde yer alan ve çocukların tablet bilgisayarlar ile eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan eğitici oyunların ardından, şimdi de çocuklar için geliştirilen artırılmış gerçeklik uygulamaları ön plana çıkıyor. Bu uygulamalardan biri olan colAR ile çocuklar hem birbirinden güzel resimleri renklendirecek hem de boyadıkları figürleri canlandırabilecekler.

colAR, yalnızca tablet bilgisayar üzerinde oynanan bir oyun değil. Oyunu oynayabilmek için öncelikle colAR’ın web sitesinde yer alan çeşitli boyama kâğıtlarından birinin çıktısını almalı ve onu renklendirmelisiniz.  Daha sonra ise boyamış olduğunuz resme ait sayfanın kilidini, colAR’ıın mobil uygulaması olan colAR Mix içerisinden açmanız gerekmekte. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise tek yapmanız gereken,  boyadığınız sayfanın fotoğrafını çekmek! Buradan sonrasını colAR Mix uygulaması devralacak ve sayfalarınızı tamamen size ait özgün birer üç boyutlu şekle dönüştürecek. Üstelik uygulamada kilidini açtığınız her sayfa, içerisindeki modeller için çok sayıda animasyon seçeneğine sahip. Bu sayede dilerseniz renklendirdiğiniz ejderha alev püskürüyor veya boyadığınız evin bacasından duman tütüyor.

colAR Mix uygulaması tarafından oluşturulmuş üç boyutlu şekillerinizin kalitesi, tabii ki, uygulamayı kullanmakta olduğunuz cihazın kamerasının kalitesi ve ortamın ışığıyla doğru orantılı. Renklendirme için kullanmakta olduğunuz malzemenin türü (kurşun kalem, pastel boya vb.), çizgilerin üzerinden koyu renk bir kalemle geçmediğiniz sürece, bir önem taşımıyor.

colAR Uygulaması İle Çocuklar İçin Artırılmış Gerçeklik

iOS ve Android versiyonları bulunan colAR Mix uygulaması oldukça fazla sayıda cihazı destekliyor. Bunun nedeni uygulamanın gereksinimlerinin düşük olması. colAR Mix, Android cihazlar için Android versiyon 2.2 Froyo sürümü ve yukarısını, iOS cihazlar için ise iPhone 4 ve yukarısını desteklemekte. Tabii bunların yanı sıra uygulamayı kullanmak istediğiniz cihazın bir de arka kamerası olmak zorunda.

colAR’ın alışılagelmiş uygulama ve oyunların aksine yalnızca sanal bir uygulama olmaması ve çocukları artırılmış gerçeklik ile tanıştırmayı hedeflemesi, onu uygulama marketlerdeki diğer oyun ve uygulamalardan kesin bir biçimde ayırıyor. Bu yönüyle colAR, mobil cihazlardaki eğlence anlayışına farklılık getirmek ve çocukları erken yaşta artırılmış gerçeklik ile ilgili bilgilendirmek isteyenler için çok faydalı bir uygulama.

Görsel Kaynak: http://inyourpocketnow.com