Drone’lar hayatımızın bir parçası olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. CNN’in ABD hükümetinden aldığı özel izin ile artık drone’lar gazetecilikte de kullanılmaya başlanacak. Böylelikle CNN gazetecilikte drone’u kullanacak olan ilk yayın kuruluşu olmayı hedefliyor. FAA, drone’lar ile haber toplamanın belirli kurallar çerçevesinde olacağını da bu izine ekliyor. Sebebi ise özel hayat gizliliğinin drone’lar ile ihlal edilebilecek olması. Bu şikayeti dile getirenler, drone’ların paparazzi gibi kullanılması ve sürekli onları izlemesinden korkuyorlar.

CNN’in Georgia Teknoloji Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirdiği projede, birden fazla profesyonel drone’un test edilmesi ve FAA’ya rapor sunulması planlanıyor. Bunun sonucunda her drone için yeni kurallar tanımlanacak ve FAA tarafından CNN’e iletilecek.

Drone Gazetecilik

CNN’in üst düzey yöneticilerinden David Vigilante “Amacımız drone’ları bir hobinin ötesinde, yüksek kalitede haber videolarının çekimi için kullanmak ve ABD hava sahasında güvenli olarak faaliyet gösterecek yeni bir gazetecilik ekosistemi geliştirmek.“ olduğunu söylüyor.

Drone ile yapılan habercilik, foto muhabirlerinin ve kameramanların ulaşamayacakları yerlere ulaşıp, canlı yayın akışını hızlıca sağlayabilecek. Hatta Butterfly TV gibi uygulamalarla canlı olarak da aktarılabilecek. Doğal afetler, savaşlar gibi can güvenliği riskli yerlerde yayın akışı drone’lar sayesinde de gerçekleşecektir. Alınması güç olan görüntülere hızlı bir şekilde ulaşmaaya hazır olun.

Görsel Kaynak: http://money.cnn.com/