Londra merkezli ve 2005 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Berg firması tarafından geliştirilen Cloudwash isimli bu akıllı çamaşır makinesi, şimdilik sadece bir prototip. Berg, Cloudwash’ı geliştirirken iki prototip üzerinde çalışmış; teknik ve tasarım prototipleri.

Teknik prototip için Zanussi marka bir çamaşır makinesi kullanılmış. Tersine mühendislik ile çamaşır makinesinin iç işleyişini değiştiren Berg, API geliştirerek standart bir web sitesi üzerinden yıkama talimatlarının görüntülenmesi, yıkamanın başlatılabilmesi ve arayüzün güncellenebilmesi sağlanmış.

Cloudwash Kontrol Panel

Cloudwash’ın Özgün Tasarıma Sahip Kontrol Paneli

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için uğraşılan tasarım, üç kısım halinde ele alınmış:

  • Ön ayarlı yıkamalar,
  • Yıkama zamanlaması,
  • Uygulama içi satın alma ve bildirimler.

Ön ayarlı yıkamalar kısmında kafa karışıklığını önlemek için yıkama talimatlarının yanına açıklamalar eklenmiş. Yıkama zamanlamasında yıkamanın tahmini olarak ne zaman biteceği bir ekran ile kullanıcıya gösteriliyor. Bunun yanında ekranın sol tarafındaki kadran ile yıkamanın bitiş süresi değiştirilebiliyor. Ekranın üstündeki her biri 5 dakikayı temsil eden dikey çubuklar da yıkamanın ne kadar daha devam edeceğini gösteriyor. Kontrol panelinin sağ kısmında ise bildirimler ve uygulama içi satın alma ile ilgili tuşlar bulunuyor. Bildirim tuşu telefona gelecek bildirimleri engellemeyi ya da bu bildirimlere izin vermeyi sağlıyor. “Detergent” ve “Conditioner” tuşlarına basıldığında ise, eğer gerekiyorsa telefona deterjan alınmasını hatırlatan bir bildirim geliyor ya da kullanıcı internet üzerinden bir satıcıya yönlendiriliyor. Kısacası tasarım kısmında birçok ayrıntı düşünülmüş ve kullanıcı için işler mümkün olduğunca basite indirgenmiş.

Cloudwash web üzerinden ya da iOS uygulaması yardımıyla kontrol edilebiliyor. Şimdilik sadece bir prototip olan Cloudwash’ın akıllı ev teknolojileri pazarında nasıl bir etki yaratacağını bekleyip göreceğiz.

Eğer Cloudwash ilginizi çektiyse, cihaz ile ilgili birçok fotoğrafa buradan ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynak: flickr.com