Öyle bir sandalye düşünün ki sizinle beraber her yere gelebiliyor ve hiçbir yer kaplamıyor. İsviçre merkezli Noonee adlı firma, geliştirdiği ürün ile ayakta kalma terimini rafa kaldıracak gibi.

Yeni yeni duymaya başladığımız bir kavram olan metal iskeletin (exoskeleton) bir türevi olan Noonee, bel altına takılan bir ürün. Yürürken ve gün içerisinde hiçbir şekilde size rahatsızlık vermeyen ürün, oturmak istediğinizde butonuna basarak istediğiniz konuma geliyor ve bir dayanak görevi üstleniyor. Böylece bulunduğunuz her yerde rahatlıkla oturma pozisyonuna geçebiliyorsunuz. Tüm ağırlığının topuğu kavrayan dampere aktarıldığı ürünün, tek bir pil ile 24 saatlik bir kullanım süresi bulunmakta.

17 yaşında aklına gelen fikir doğrultusunda ürünü geliştiren 29 yaşındak Keith Gunura; ürünün toplu taşıma araçlarında kullanımı dışında, çiftçiler, fabrika işçileri ve doktorlar tarafından da iş esnasında sıklıkla kullanabileceğini söylüyor. Ürünün Eylül ayında BMW ve yıl sonuna doğru da Audi tarafından tesislerde denenmeye başlayacağını da ekliyor.

Ürün kullanıcılarını sıklıkla oturmaya zorlayacak olsa da, daha düzgün bir iskelet yapısına sahip olmalarına da yardımcı olacaktır. Özellikle eğilerek yapılan işler, artık daha sağlıklı bir pozisyonda yapılabilir. İlk kullanıcılarının edineceği deneyimleri merakla bekliyoruz.

Görsel Kaynak: cnn.com